Kako da napravite najbolji roštilj
🕑 5 min čitanjaLepi dani su pred nama, sezona kuvanja na otvorenom konačno može da počne. Jer ništa toliko ne priziva leto kao miris pečenog povrća i mesa koji se širi vikendicom ili dvorištem, a mi vam dajemo 10 praktičnih saveta kako da svako roštiljanje učinite posebim i nezaboravnim.
Ništa ne može da zameni kuvanje na otvorenom, vatricu koja pucketa i na hrani stvara karamelizovane ivice, dim koji prožima meso i daje mu specifičnu aromu, a ni druženje oko otvorenog plamena.
Bilo da su vam favorit veliki komadi mesa, ili kobasice, hamburgeri, pljeskavice i sveže povrće, postoje neki osnovni principi koje možete primeniti da bi se glas o vašim kuvarskim sposobnostima daleko preneo.
1. Higijena na prvom mestu
Kada je reč o grilovanju, bez obzira na to koristite li električni ili roštilj na drva i ugalj, prva i najvažnija stvar je da dobro očistite površinu na kojoj ćete peći hranu. Žicu i odmašćivač u ruke pa neka svaka čestica od prethodnog roštiljanja bude uklonjena kako se hrana ne bi lepila a sočna paprika koju ste bacili na vatru ne bi imala ukus pljeskavica od pre tri meseca. Ako imate poteškoće sa skidanjem ostataka, zagrejte radnu površinu da čišćenje postane lakše. Rebraste grilove je mnogo teže očistiti od talandare, i u tom slučaju vatra vam je najbolji prijatelj. Što su rebra vrelija, to ćete lakše sastrugati ugljenisane ostatke. Takođe, ako imate roštilj s poklopcem, upalite ga, na njega postavite vatrostalnu posudu punu vode, poklopite i ostavite da para smekša garež, pa tek onda prionite na njegovo uklanjanje. Postoji i trik s jednakim delovima vode i sirćeta. Ovom mešavinom isprskajte gril, ostavite da deluje desetak minuta i onda se latite čišćenja. Za koji god metod da se odlučite, zaista je vrlo važno da dobijete čistu i suvu površinu za pečenje.
2. Sobna temperatura
Najveća greška pri pečenju mesa na vatri je da se ono direktno iz frižidera stavi na gril. To je univerzalno pravilo u pripremi hrane i ne odnosi se samo na roštiljanje, već za svako kuvanje. Sve namirnice koje termički obrađujete ili pokušavate da skuvate na bilo koji način treba da budu sobne temperature (izuzetak je puter koji često mora da je hladan pri dodavanju u kolače, ali to je priča za neki drugi put). Dakle, povrće i meso začinite, ostavite bar sat-dva da se marinira i oko pola sata pre roštiljanja izvadite iz frižidera kako bi što bliže dostiglo sobnu temperaturu. Naravno, pri velikim vrućinama moraćete da pratite kojom se brzinom meso i povrće zagrevaju, da se ne bi pokvarilo. Ovom metodom ćete izbeći da vam hrana spolja bude termički obrađena a unutra hladna i nedopečena.
3. Globalno zagrevanje
Ne počinjite s pečenjem hrane pre nego što budete sigurni da je roštilj dostigao dovoljno visoku temperaturu. Pravilo je da se električni roštilj zagreva minimalno pet minuta a grilovi na drvo ili ugalj malo više od desetak. Dobro i ravnomerno zagrejana površina za pečenje pola je posla, ako se meso baci na poluzagrejanu, neće doći do karamelizacije niti će biti ravnomerno pečeno. A kada se radna površina dovoljno zagreje, podrazumeva se da ćete na nju naneti malo masnoće za pečenje, kako biste izbegli lepljenje hrane za plotnu ili rešetku. Ako se vatra previše rasplamsa, ne gasite je vodom, to će pogoršati situaciju, već poklopite roštilj kako biste sprečili priliv kiseonika.
4. Pametni začini
Svi znamo da na soli i biberu ili vegeti ne treba štedeti, pogotovo ako radimo sa finijim komadima mesa koji ne zahtevaju komplikovane ukuse i čiju izvornu aromu pokušavamo da stavimo u prvi plan. Svu hranu koju planirate da grilujete začinite minimalno sat vremena pre vađenja iz frižidera. A idealno je da začine naneste nekoliko sati pre kuvarskog poduhvata kako biste hrani dali dovoljno vremena da omekša.
5. Ne pipaj svoju hranu
Kada meso ili povrće dotakne gril, ostavite ga na miru. Za to vreme potegnite gutljaj piva, soka ili vina, popričajte sa ekipom i ostavite dovoljno vremena da se na komadima mesa uhvati lepa korica. Pustite da se zaista zapeče s jedne strane pre nego što ga okrenete ili pomerite na slabiji deo grila. Ako ga stalno budete pritiskali i premeštali, izgubiće sokove i sočnost ili vam se ivice neće dovoljno karamelizovati.
6. Lagano sa sosovima
U slučaju da ste ljubitelji krilaca, rebarca i mariniranog povrća, voća ili mesa, budite pažljivi pri nanošenju marinada ili preliva. Dva glavna sastojka marinade su masnoća i kiselina (na primer ulje i limun). Izbor marinade zavisi od hrane koju spremate (piletina i riba zahtevaju više kiselosti, svinjetina i govedina su najukusnije kada im se doda i slatka komponenta, poput meda ili šećera i ljutih papričica, dok je voće uvek najboje začiniti šećerom). Posebno je važno da se slatki sosovi nanesu pred sam kraj pečenja, kako se šećer u njima ne bi razgoreo i spalio do tada savršen komad.
7. Termometar za meso
Termometar za meso nije neophodan, naravno, ali je vrlo poželjan. Kako biste izbegli da se meso osuši i prepeče (piletina je posebno podložna tome) a i da biste svaki put dobili savršeno ispečeno jelo, uložite u termometar za meso. Ima više vrsta kuhinjskih termometra koje se mogu naći u Srbiji, ali za kuvare amatere poslužiće i oni iz kineskih prodavnica čija cena ne prelazi 250 dinara. Belo pileće meso ispečeno je na 70 stepeni Celzijusa, a tamno i mleveno meso na 75 stepeni. Govedina je srednje pečena na 60 stepeni, a ako želite malo siroviju verziju, sklonićete je sa vatre na 55 Celzijusa, dok za dobro pečen komad mora da se sačeka 65 stepeni. Svinjetinu ne skidamo s vatre pre nego što termometar zaboden u sredinu dosegne 70 stepeni Celzijusa.
8. Pustite meso da odmori
Znamo, znamo, ogroman je izazov gledati u friško ispečen komad bifteka i ne zaseći ga dok se još puši, ali ta vrsta nestrpljenja dovešće do katastrofe. Svi sokovi koji u tom trenutku kruže kroz meso isteći će iz njega ako zabijete nož ili viljušku kako biste proverili da li je dovoljno pečeno i pred goste, porodicu ili prijatelje iznećete suvarak koji je teško žvakati. Budite strpljivi, ostavite hranu da kratko miruje i odmori se, da sokovi prostruje i slegnu se.
9. Umotajte povrće u foliju
Gril je najbolji način da izvučete maksimum iz voća i povrća, no ono je često premalo i propada kroz rešetke ili se previše brzo i neravnomerno zapeče. Začinite ga i umotajte u foliju pa tako pecite dok ne omekša dovoljno da se jede. Ne preskačite ove namirnice, one vrlo često budu glavna zvezda roštilja, pogotovo špargle (čija je cena u Srbiji poprilično opala poslednjih meseci), babure paprike i kukuruz Ili, na primer, breskve (inače idealne za salate ili desert), a sve su vrlo zahvalne za pečenje na vatri.
10. Priprema je pola zdravlja
Pre nego što krenete s roštiljanjem, skinite s dnevnog reda sve ostale zadatke. Pripremite salate, dodatna jela i piće koje ćete služiti. Postavite stolove ili raspakujte sve što vam je potrebno za piknik ili proslavu u dvorištu. Rashladite piće, napravite reda oko roštilja, izvadite potrebnu opremu (na primer, pronađite hvataljke za okretanje mesa kako ne biste morali da ga prevrćete viljuškama i upropastite jer svi sokovi isteknu kada ga probušite). Kada krenete s pečenjem, morate biti vrlo koncentrisani kako vam ništa ne bi zagorelo i propalo. Tražite pomoć prijatelja kada krene frka, jer zaslužujete da se i vi zabavite iako kuvate za ekipu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0