Kako da putujete s kućnim ljubimcem
🕑 5 min čitanjaAko povedete svog ljubimca, porodični odmor može biti još zabavniji, pod uslovom da pažljivo planirate. Donosimo ključne savete koji će vam omogućiti da putovanje s vašim četvoronožnim prijateljem protekne opušteno i u dobrom raspoloženju.
Zdravlje i bezbednost
Obavite zdravstveni pregled. Ukoliko planirate duže putovanje, obavezno ljubimca odvedite na pregled kako biste se uverili da je u dobroj formi i da je ažurno vakcinisan. Uostalom, ukoliko planirate put u inostranstvo, potvrda o zdravlju životinje, izdata od strane vašeg veterinara, deo je neophodne dokumentacije (više o dokumentaciji u nastavku teksta).
Iskoristite priliku i da se kosultujete s veterinarom oko toga da li vam uopšte preporučuje da povedete ljubimca sa sobom. Ne uživaju sve životinje u putovanju, a u obzir treba uzeti i to da li putujete avionom i postoji li mogućnost da vaš ljubimac bude primljen u putničku kabinu ili će biti smešten u teretni prostor, što je posebno stresno.
Nabavite transporter. Ako ga već nemate, idealno je da transporter nabavite nekoliko meseci pre putovanja i naviknete ljubimca da se u njemu oseća prijatno i opušteno. Ukoliko putujete avionom, pre kupovine transportera kod avio-kompanije s kojom putujete raspitajte se o neophodnim dimenzijama. Ukoliko putujete automobilom, za prevoz psa možete nabaviti i am kojim ćete ga vezati za sigurnosni pojas na zadnjem sedištu. Dakle, bez obzira na to koristite li transporter ili am, važno je da tokom vožnje ne može da pređe sa zadnjeg na prednje sedište i omete vozača.
Identifikacija. U slučaju da vaš pas pobegne tokom putovanja, šanse da ga brzo pronađete možete povećati ukoliko na ogrlici nosi pločicu s ugraviranim imenom i kapsulicu u kojoj je vaše ime i broj telefona.
Putovanje automobilom
Naviknite ljubimca na vozilo. Uvedite ga u automobil i pustite da istraži prostor na zadnjem sedištu. Nakon toga povedite ga u kratke vožnje.
Izbegnite mučninu. Nemojte hraniti ljubimca pred putovanje. Pametnije je da putuje praznog stomaka. Međutim, uverite se da dobija dovoljno vode.
Ograničite kretanje u vozilu. Prilikom prevoza najvažnije je da životinja ne ometa vozača (uz njen komfor, naravno). Zato vaš ljubimac mora biti u transporteru ili vezan amom za pojas na zadnjem sedištu.
Ventilacija. Automobil treba da bude dobro provetren. Ako vaš ljubimac putuje u transporteru, uverite se da je ventilacija dobra i da je vazduh u njemu svež.
Otvoren prozor. Ne dozvolite psu da tokom vožnje izbaci glavu kroz prozor. To može dovesti do povreda oka.
Pauze. Zaustavljate se češće kako biste omogućili životinji da se protegne, prošeta i obavi nuždu. Obavezno počistite za svojim ljubimcem.
Oprez. Nikada ne ostavljajte ljubimca bez nadzora u zatvorenom vozilu, posebno leti. Ako morate da napustite auto, odredite osobu koja će ostati s njim ili ga povedite sa sobom.
Putovanje avionom
Pravila za putovanje avionom variraju od jedne avio-kompanije do druge, pa je važno da već prilikom rezervacije karte napomenete da putujete s ljubimcem kako biste dobili sve neophodne informacije koje važe za avio-kompaniju s kojom ćete leteti.
Na letovima Er Srbije dozvoljen je prevoz pasa i mačaka, ali je broj kućnih ljubimaca na jednom letu ograničen. To znači da Er Srbije mora potvrditi prevoz pre početka putovanja, a to važi i za druge avio-kompanije ako su naznačene na karti. Zato je važno da prilikom rezervacije mesta naglasite kako želite da putujete s kućnim ljubimcem, navedete vrstu i težinu kućnog ljubimca zajedno s nosiljkom, kao i dimenzije nosiljke.
Prevoz kućnih ljubimaca nije dozvoljen ukoliko imaju manje od 12 nedelja i nemaju urednu dokumentaciju, uključujući i neophodne vakcine shodno destinaciji na koju se putuje. Napominjemo da deca bez pratnje ne mogu da putuju s kućnim ljubimcem.
Kod konzularnog predstavništva zemlje u koju putujete obavezno se informišite o pravilima za unos kućnih ljubimaca. Više informacija o zdravstvenim uslovima koji se primenjuju na kućne ljubimce i pravilima koja važe za ulazak s kućnim ljubimcima u zemlje Evropske unije možete naći ovde.
Pravila za prihvat kućnog ljubimca na letove Er Srbije:
- Neophodno je da imate dozvolu za ulazak ljubimca u zemlju u koju putujete i ostala dokumenta zahtevana od strane zemalja izlaska, ulaska i tranzita;
- Potrebno je da imate uverenje o vakcinisanju protiv besnila i sva važeća zdravstvena uverenja neophodna u tačkama tranzita, transfera i odredišta;
- Ljubimac ne sme biti opasan, agresivan i neprijatnog mirisa;
- U istom kavezu mogu da budu maksimalno dve životinje koje pripadaju istom leglu.
Pravila za nosiljku za kućne ljubimce:
- Nosiljka i životinja zajedno nisu teži od 8 kg;
- Dozvoljena je jedna nosiljka po putniku;
- Nosiljka mora da ima mrežasto platno za ventilaciju;
- Nosiljka mora da bude adekvatno obezbeđena od otvaranja i potpuno zaštićena od potencijalnog curenja tečnosti i otpada;
- Glava i drugi delovi tela životinje ne smeju da vire iz nosiljke u toku bilo koje faze putovanja;
- Vašem ljubimcu mora biti dovoljno udobno – da može da ustane, legne i da se okrene u nosiljci;
- Nosiljka je podložna inspekciji i odobrenju pre prihvatanja na prevoz, tokom leta biće smeštena ispod sedišta ispred vas tako da njene maksimalne dimenzije mogu da budu: 40 (dužina) x 30 (širina) x 24 (visina) cm.
U zavisnosti od putovanja, doplata za kućnog ljubimca na letovima Er Srbije kreće se od 25 do 85 evra.
Potrebna dokumentacija za putovanje u inostranstvo
Za prelaz preko državne granice biće vam potrebni sledeći dokumenti:
- Pasoš za kućne ljubimce u koji je uneta potvrda o vakcini i revakcinama protiv besnila.
- Mikročip.
- Potvrda o zdravstvenom stanju životinje izdata od veterinara najkasnije 48 sati pre putovanja.
- Titar antitela na besnilo (FAVN) koji treba da se uradi najmanje tri meseca pre puta. Analiza titra se radi samo jednom u životu, ali nakon toga pas mora jednom godišnje redovno da se revakciniše protiv besnila, što se upisuje u pasoš.
- Veterinarski sertifikat izdat od nadležne veterinarske inspekcije Republike Srbije. Da biste ga dobili, potrebno je da prođe najmanje tri meseca od dobijanja zadovoljavajućeg rezultata titra antitela na besnilo, kao i da imate potvrdu veterinara o zdravstvenom stanju psa 48 sati pre puta. Dakle, prvo idete kod veterinara po potvrdu o zdravstvenom stanju psa, pa u veterinarsku inspekciju po sertifikat.
Koliko sve to košta?
Ako je pas primio sve neophodne vakcine i čipovan je, okvirni trošak pred prvo putovanje iznosi:
Vađenje krvi za titar test antitela na besnilo (FAVN) i slanje u laboratoriju (zavisi od veterinara): 1.500 do 2.500 dinara
Titar antitela na besnilo: oko 4.600 dinara
Potvrda veterinara o zdravstvenom stanju: oko 1.000 dinara
Sertifikat za napuštanje zemlje izdat od strane nadležne veterinarske inspekcije: 3.680 dinara
Napomena: U zavisnosti od zemlje u koju putujete, zahtevi se razlikuju, pa je važno da se pre puta dobro informišete.
Smeštaj, plaže i turističke atrakcije
Smeštaj i prenoćišta. Unapred se raspitajte da li je smeštaj koji ste bukirali pet-friendly. Takođe, ukoliko planirate da prenoćite tokom puta, pronađite motel koji prima ljubimce. Mnogi ne dozvoljavaju boravak s ljubimcima ili imaju ograničenja veličine.
Kućni red. Ako je vašem psu dozvoljeno da boravi u hotelu, poštujte druge goste, osoblje i imovinu. Ne ostavljajte ljubimca bez nadzora. Mnogi psi će lajati ili uništavati imovinu ako ostanu sami na nepoznatom mestu.
Šetnje. Raspitajte se kod menadžmenta hotela/vlasnika smeštaja gde je najzgodnije da šetate svog psa. Ne ostavljajte nikakav nered iza sebe.
Mere opreza. Pre nego što ljubimcu dozvolite da slobodno trči po smeštaju ili van kuće, uverite se da je bezbedno da istražuje. Proverite da li su električni kablovi van domašaja i da prethodni gosti na podu ili ispod nameštaja nisu ostavili ništa što bi moglo biti štetno za njega.
Da li je ostanak ljubimca kod kuće možda ipak bolja opcija?
I na kraju, imajte na umu da putovanje može biti stresno. Neki ljubimci veoma loše podnose vožnju, a kod nekih promena sredine može izazvati anksioznost. Ukoliko je to slučaj, razmislite o tome da se dogovorite s nekim da pričuva vašeg ljubimca dok ste vi na putu ili da ga smestite u hotel za pse.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0