Kako dojenje štiti zdravlje majke – tri činjenice
🕑 2 min čitanjaDobro je poznato da je dojenje odlično za bebe, a da li ste znali koliko je važno i za zdravlje majke? Majčino telo ima suptilan i veoma poseban način povezivanja s bebom putem dojenja, a ova interakcija bioloških signala važnih za proizvodnju mleka ima pozitivne efekte na majčino zdravlje.
Mnoge mame se iznenade kad čuju da je dojenje dobro i za njih, što ne iznenađuje jer se ne osećaju uvek tako. Kako nelagodnost zbog bolnih bradavica ili iscrpljenost zbog nedostatka sna doprinose dobrobiti majke, najčešće je pitanje. Ali ako pogledamo neka istraživanja, dokazi sugerišu da mame imaju mnogo koristi od dojenja, samo možda toga nisu svesne. Zato je važno da ovo shvatite kao dodatnu motivaciju da u dojenju istrajete.
Istraživanje koje je trajalo nekoliko godina dalo je sledeće rezultate: dojenje donosi dugoročne benefite za zdravlje majke. Pored toga što hrane bebu, mame dojenjem jačaju svoj imunološki sistem i štite se od bolesti. Evo kako sve dojenje može poboljšati majčino zdravlje:
1. Pomaže pri gubitku težine
Članak u Scientific American kaže da se za proizvodnju dnevno potrebne količine mleka za jednu bebu utroši oko 480 kalorija. Mnoge žene koje su dojile rekle su da im je dojenje pomoglo da se brže vrate na težinu pre trudnoće, ali stručnjaci I dalje istražuju efekte dojenja na gubitak kilograma. Takođe, dojenje smanjuje rizik od dugotrajne gojaznosti. Studija koju navodi UNICEF otkriva da su majke srednjih godina koje su dojile imale niži BMI (indeks telesne mase) od onih koje nisu dojile.
2. Doprinosi osećaju mira
Mnoge majke koje doje kažu da imaju osećaj mira tokom dojenja, jer znaju da svojoj bebi daju najbolju hranu i najbolje šanse za optimalan razvoj. Dojenje ima mnogo emocionalnih blagodeti, jer ostvaruje jedinstvenu vezu između majke i deteta. A, takođe, može smanjiti rizik od depresije kod majke.
3. Utiče dugoročno na zdravlje
Dojenje može biti dugoročna preventivna zdravstvena mera za mame. Čini se da odsustvo dojenja nakon porođaja dovodi žene u veći rizik od raka dojke i jajnika, dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i mnogih drugih ozbiljnih zdravstvenih stanja.
Dojenje može pomoći ženama da sačuvaju kardiovaskularno zdravlje, čak i mnogo kasnije u životu. Studija o ženama u postmenopauzi, koju je citirao Scientific American, otkriva da je kod žena koje su dojile duže od 12 meseci verovatnoća da razviju kardiovaskularne bolesti 10 odsto manja nego kod onih koje nisu dojile.
Kažu da dojenje dolazi iz glave, a mleko iz grudi. Budite uporne i ne odustajte. Dojenje je nemerljivo i neprocenjivo iskustvo, prepuno benefita kako za vašu bebu, tako i za vas.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0