Sazidajte svoj roštilj na jednostavan način
🕑 3 min čitanjaNije tajna da roštilj na drvo i ćumur mesu i povrću daje zaista divnu intenzivnu dimljenu aromu i sočan ukus, posebno u poređenju sa plinskim i električnim uređajima. Iako na tržištu postoji puno modela roštilja na ugalj koji se mogu kupiti, oni često prevazilaze budžete mnogih od nas. Srećom, i sami ga veoma jednostavno možete szidati u svom dvorištu i to za jedno popodne…
Postoje brojne metode za izgradnju roštilja na drveni ugalj, sigurno ste i sami videli mnoge uradi sam varijante od recikliranjem starih limenih buradi pa čak i bubnja veš-mašine. Međutim, za trajno roštiljanje u dvorištu najbolje je da sami sazidate roštilj od punih cigala prateći naše savete.
Ako u svom dvorištu želite veliki roštilj otporan na vremenske uslove, pri tom jeftin za izradu i estetski upečatljiv, pokušajte da ga napravite od cigle, betonskih blokova ili kamena. Izaberite materijal koji nije samo funkcionalan već i estetski usklađen sa ostatkom vašeg dvorišta. Betonski blokovi možda predstavljaju jeftiniju opciju od pune opeke ili kamena, ali baš ovi skuplji materijali efikasnije zadržavaju toplotu i atraktivnije izgledaju.
Pripreme za zidanje
Za početak je najvažnije da odredite gde u dvorištu želite da postavite roštilj. Mesto vašeg projekta neka bude najmanje 30-40 cm udaljeno od biljaka, žbunja, obližnjih objekata i zapaljivih materijala.
Kada presečete gde će biti vaš zidani roštilj, poravnajte tlo ukoliko se nalazi na zemljanoj površini. Ako ne gradite na već izbetoniranom delu dvorišta, potrebno je napraviti i manji temelj dubine 10-15 cm ili kao osnovu položiti čvrste betonske blokove.
Ali hajde da najpre odredimo veličinu budućeg roštilja. Ovo ćete jednostavno učiniti tako što ćete rešetku za roštilj položiti na pod. Opeku ili kamenje koje ste planirali za gradnju poređajte sa zadnje i bočnih strana rešetke ostavljajući razmak od jednog centimetra između metala i cigle. Ovaj postupak vam omogućuje da izmerite idealne dimenzije unutrašnjeg dela roštilja. Obeležite mesto roštilja iscrtavanjem njegovih dimenzija sa spoljašnje strane cigle.
Zasucite rukave i zaprljajte ruke
Vreme je da pomešate cement i pesak i napravite malter, a nećete pogrešiti ukoliko koristite sledeći odnos: jedna lopata cementa sa tri-četiri lopate peska uz dodatak adekvatne količine vode. Mešajte cementni malter sve dok ne dobije gladak i kompaktan izgled. Ne pravite prevelike količine maltera odjednom jer počinje da se vezuje već za 15-30 minuta, tako da je neophodno brzo raditi.
Sada kada imate spreman sav materijal i vezivni malter, možete postaviti prvi red opeke i nastaviti da gradite roštilj u visinu. Koristite gletericu i libelu pri polaganju opeke, a cilj vam je da napravite trostranu konstrukciju koja će biti oko 60 cm široka i 75 cm visoka, a oko 25-30 cm ispod rešetke trebalo bi da se nalazi lim na kojem će se paliti vatra.
Postoji nekoliko načina na koje možete integrisati rešetku za roštilj i lim za ćumur u vaš roštilj. Možete u malter između dva reda opeke ugraditi nosače od nerđajućeg čelika kojima ćete da poduprete rešetku i posudu za pepeo. Takođe, možete napraviti nosače od cigle tako što ćete na određenoj visini četiri cigle staviti da štrče ka unutrašnjem delu. Nekoliko redova iznad ovih ugrađenih nosača možete ponoviti postupak, stvarajući tako i držače za rešetku roštilja.
Ukoliko imate mesta, vremena, materijala i dobre volje, u nastavku jedne strane vašeg novog roštilja možete da napravite još jednu trostranu konstrukciju koja će vam poslužiti kao pomoćni stočić pri pripremi roštilja.
Nakon što se malter stegao, ostalo vam je da učinite još samo dve stvari. Prva je da odlučite želite li da ostavite golu ciglu za malo rustičniji izgled roštilja ili ćete ipak da malterišete zidove konstrukcije. Druga i još važnija stvar je – svečano otvaranje roštilja! Zovite goste, palite vatru, spremite ćumur i prateći naše savete napravite najbolji roštilj do sada!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0