Markovdan – Ko je bio Sveti Marko?
🕑 2 min čitanjaSrpska pravoslavna crkva i njeni vernici 8. maja proslavljaju Svetog Marka, slavu koja je u narodu poznata kao Markovdan.
Dan posvećen Svetom apostolu i jevanđelisti Marku, Markovdan, Srpska pravoslavna crkva praznuje 8. maja po Gregorijanskom, odnosno 25. aprila po Julijanskom kalendaru. Praznik je posvećen Marku, Hristovom učeniku i prvom pomoćniku Svetog Petra, koji je na molbu vernika napisao knjigu o Isusovim čudesima i učenju. Tako je prema predanju nastalo i Drugo jevanđelje.
Ko je bio Sveti Marko?
Apostol i jevanđelista Marko (Jovan Marko) bio je sin bogate Marije koja je bila prijatelj hrišćanima. Prema predanju, Marko je s ujakom apostolom Varnavom i apostolom Pavlom otišao na prvo misionarsko putovanje u Antiohiju. Veruje se da ga je upravo Sveti Pavle preveo u hrišćanstvo. Kasnije je sa ujakom otišao na Kipar, a potom s apostolima Petrom i Pavlom u Rim.
Sveti Petar je postavio Marka za episkopa i poslao u Misir da propoveda. Tako je Sveti Marko bio prvi propovednik Jevanđelja i prvi episkop u Misiru. Propovedao je u Liviji, Amonikiji i Pentapolju. Iz Pentapolja prešao je u Aleksandriju gde je osnovao crkvu postavivši episkopa, sveštenike i đakone. Predanje ga smatra osnivačem Crkve u Aleksandriji.
Marko nije bio Hristov učenik, mada je imao priliku da vidi Isusa Hrista u kući svoje majke i u poslednjim danima njegovog života. Sveti Marko je mnoge ljude preveo u hrišćanstvo, zbog čega je i postradao. Uhvaćen je, mučen, pa vučen ulicama dok nije preminuo. Hrišćani su sahranili njegovo telo nedaleko od Aleksandrije, a kasnije tu podigli i crkvu. Hiljadu godina kasnije, 828, njegove mošti su ukrali mletački trgovci i odneli ih u Veneciju, u hram posvećen svecu u kojem se nalaze i dan-danas. Tu se čuva i jedan stari rukopis Jevanđelja po Marku, za koji se smatra da ga je lično Marko pisao. Aleksandrija ga slavi kao svoga zaštitnika.
Običaji i verovanja na Markovdan
U našoj zemlji se ovaj dan obeležava od davnina, a verovalo se da će onog ko se na ovaj dan ogreši i ne ispoštuje pravila Sveti Marko kazniti olujom i gromovima. Baš iz tog razloga na taj dan zemljoradnici ne rade ništa na njivama i poljima. Markovdan je blagi dan koji se provodi u odmoru i molitvi. Pored zemljoradnika, veruje se da na ovaj dan ne treba niko da radi, jer Sveti Marko hoda svetom s korpom punom grada, pa onome ko radi šalje nevreme koje će ga pratiti cele godine.
Narod, takođe, veruje da na ovaj dan ne valja dremati preko dana, jer će osoba cele godine biti pospana i bolešljiva. Ipak, oni koji su zgrešili i spavali na Đurđevdan, treba da odremaju i na Markovdan, kako bi poništili lošu sreću Đurđevdana.
U Leskovačkoj Moravi se smatralo da sa okopavanjem kukuruza treba početi od Markovdana, tada je najbolje rasađivati i kupus kako bi dobro rodio. U Gornjoj Pčinji se Sveti Marko proslavlja pod nazivom Marko Gradobija i tada se ništa ne radi da ne bi grad pobio sav rod i letinu.
Taj dan praznovali su i kovači, verujući da će im miševi izgristi mehove ako rade.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0