Programiranje – kako početi da učite?
🕑 4 min čitanjaBez obzira na to šta ste čuli ili mislili, učenje programiranja nije teško! Međutim, mnogi ne znaju odakle da počnu, šta da nauče i gde da potraže pomoć. Tu na scenu stupa naš detaljni vodič koji će vam objasniti kako konkretno da počnete i postanete zaista dobri u kodiranju…
U slučaju da niste bili na ovoj planeti poslednjih dvadesetak godina, verovatno ne znate da se uloga tehnologije radikalno promenila: polako ali sigurno kompjuteri su proželi skoro svaki segment našeg života. Iz ovog i mnogih drugih razloga programiranje je jedna od najvrednijih veština koje možete da naučite.
Međutim, ukoliko ste potpuni početnik u tom svetu, prvi korak može delovati veoma zastrašujuće. Možda mislite da će vam biti neophodno posebno znanje, diploma iz informatike ili da bi vas nedostatak matematičkih veština mogao sputavati. Na sreću, baš ništa vas ne sprečava da naučite kako da kodirate.
Programiranje se zapravo odnosi na rešavanje problema. Da, možda je potrebno neko vreme da se uhvatite ukoštac sa određenim jezicima, ali bez obzira na vaše godine ili kompjuterske veštine, mnogo je resursa i pomoći na svakom koraku učenja. Uz to, većina kompanija pri zapošljavanju više pažnje obraća na vaš portfolio i ono šta znate nego na posedovanje određene diplome.
Odakle tačno krenuti da biste za, recimo, godinu dana došli do osnovnih temelja znanja o programiranju koja su dovoljna za zaposlenje na junior nivou neke IT kompanije, nakon čega sami možete nadograđivati znanje zavisno od smera u kom biste se otisnuli. Pa da krenemo od početka…
Moram li da imam jako skup računar?
Ne! Za sam početak i učenje programskih jezika dovoljan je prosečan, pa čak i ispodprosečan kompjuter. Noviji i skupi računari potrebni su samo za zahtevnije poslove (npr. kreiranje 3D igara) na koje u ovom stadijumu učenja svakako i ne ciljate.
OK, prvi korak smo štiklirali kao obavljen, šta dalje? Pa, sada sledi onaj dosadniji deo – učenje, učenje i samo učenje. Za prve korake najbolje bi bilo da vas neko na što jednostavniji i razumljiviji način uvuče u svet koridanja. Ovo možete da savladate na nekoliko načina…
Online kursevi
Da biste počeli da kodirate, možete krenuti od nekog od brojnih tutorijala na internetu. Oni su često zabavniji od čitanja knjige, a predavači mogu biti neki od najboljih svetskih programera i profesora. Kursevi su najčešće potpuno besplatni, osim u slučajevima kada se na kraju kursa dobija zvaničan sertifikat. Iz našeg iskustva ovde je gradivo podeljeno na male zalogaje koji se lako savladaju i imaju odličan odnos prakse i teorije. Mi vam preporučujemo neke od odličnih i jednostavnih a većinom besplatnih online kurseva: freeCodeCamp, W3Schools, edX, hackr.io, TryHackMe…
Podkasti
Ukoliko nemate vremena da dugo sedite ispred računara i gledate pomenute kurseve, možda će vam od pomoći biti brojni podkasti iz ove tematike koje možete slušati dok putujete. Oni su dobar izbor samo ukoliko vam je potrebna teorijska osnova bez neophodne prakse. Mi vam preporučujemo podkaste kao što su Learn to Code, CodeNewbie ili Coding Blocks.
Knjige
Postoji mnogo knjiga o tome kako započeti kodiranje, a njihovo čitanje zaista može pomoći da se uhvatite ukoštac s teorijom programiranja. Glavne mane su to što literatura može brzo da zastari, a ako se zaglavite, teško je tražiti pomoć od knjige. One su ipak odlične za šire znanje ili za učenje dok ste daleko od računara. Ali bez stalne vežbe, mogli biste postati obeshrabreni i zbunjeni…
Sajtovi i aplikacije
Postoji zaista puno različitih aplikacija i portala koji će vas voditi kroz proces učenja kodiranja. Ovo je zaista korisno ako se još uvek pitate koji programski jezik da odaberete. Uz njihovu pomoć brzo ćete naučiti da sastavljate zaista jednostavne programe. Iako su ovo sjajni izvori za prve korake, kada ih jednom savladate, brzo ćete shvatiti da su pretesni za vaše znanje i da vam neće pomoći ukoliko poželite da sami nešto napravite ili kad vam zatreba pomoć. Što se tiče sajtova za obuku, dobra polazna stanica može biti potpuno besplatna stranica CodeAcademy.
Igrice
Tako je, ukoliko ste bar donekle savladali neke od prethodnih koraka, vreme je da se – igrate! Na tržištu postoji puno besplatnih igara koje vam pomažu da na što zabavniji način kroz praksu savladate osnove kodiranja. Najčešće su u pitanju mozgalice koje zahtevaju da rešavate programske probleme i, iako su namenjene čak i deci, ipak traže bar osnovna znanja o kodiranju. Možete početi s nekim od sledećih naslova: Code Combat, CodinGame, Code Wars, Scratch, CodeMonkey…
Sada kada ste savladali osnove, vreme je da uđete u detalje i počnete s praksom. Postoji mnogo mesta na mreži za postavljanje pitanja, pomoć za rešavanje problema i učenje kroz rad. Naš savet je da smislite sami neki zadatak za manje, a zatim i sve veće projekte jer ćete samo kroz samostalan rad videti koji vam segment znanja najviše škripi. Pridruživanje zajednici sličnih početnika može zaista da vas podstakne da nastavite s kodiranjem i da se ne osećate izgubljeno.
Iako vas pridruživanje zajednici neće naučiti programskom jeziku, one će vam pomoći da vidite gde ste pogrešili ili će vas pogurati da ipak naučite neki drugi programski jezik. Ovo nije velik problem jer je princip rada veoma sličan i prelazak na novi jezik sigurno neće biti nepremostiva prepreka. Naša preporuka je da pomoć tražite na nekim od lokalnih Facebook ili drugih grupa programera-početnika, kao što je npr. Quora ili IT početnici. Kada se osetite dovoljno sigurni u ono što radite, znaćete da ste spremni za sastavljanje svoj novog CV-ja i portfolija s kojim ćete da izađete pred poslodavce.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0