Kako da izbacite višak vode iz organizma
🕑 4 min čitanjaVoda čini oko 60 procenata našeg organizma i ima ključnu ulogu kada je zdravlje u pitanju. Međutim, problem može predstavljati prekomerno zadržavanje vode, poznato i kao edem. Kako rešiti taj problem?
Iako je u pitanju obično bezopasna pojava koja je česta kod žena tokom lutealne faze menstrualnog ciklusa i u trudnoći, oprez je ipak neophodan jer može biti i nuspojava ozbiljnih zdravstvenih stanja, kao što su bolesti srca, jetre ili bubrega.
Saveti koji slede namenjeni su osobama koje ne pate od hroničnih bolesti, a ukoliko imate ozbiljan edem – oticanje stopala ili ruku, veoma je važno da se obratite svom lekaru.
1. Redovno vežbajte
Vežbanje je jedan od najboljih načina da se u kratkom roku iz organizma izbaci suvišna voda. Bilo koji oblik vežbanja čini da se pojačano znojimo, što znači i da gubimo vodu.
Tokom jednog sata vežbanja iz organizma se izgubi prosečno između 0,5–2 litra vode, zavisno od faktora kao što su toplota i vrsta odeće.
Tokom vežbanja organizam šalje više vode u mišiće, što pomaže da se smanji količina tzv. vanćelijske tečnosti. Zahvaljujući tome ublažava se otečen izgled na koji se često žale osobe s problemom zadržavanja vode.
Gubitak znoja, tj. viška vode iz organizma, dodatno se može pojačati boravkom u sauni – idealno je da to bude nakon treninga u teretani.
2. Spavajte više
Nova istraživanja ističu da je kvalitetan san (7-9 sati tokom noći) podjednako važan za zdravlje kao ishrana i vežbanje. Spavanje utiče na simpatičke nerve u bubrezima koji regulišu ravnotežu natrijuma i vode, što znači da adekvatan san može pomoći organizmu da kontroliše nivo hidratacije i minimizira zadržavanje vode.
3. Manje stresa
Dugotrajan stres može podići nivo hormona kortizola koji direktno utiče na zadržavanje tečnosti. To se dešava zato što stres i kortizol podižu nivo hormona koji kontroliše ravnotežu vode u telu, poznatog kao antidiuretički hormon ili ADH. ADH funkcioniše tako što bubrezima šalje signale koliko vode da vrate nazad u telo. Ako kontrolišemo nivo stresa, održaćemo normalan nivo hormona ADH i kortizola, što je važno za ravnotežu tečnosti.
4. Hranite se zdravo
Postoji više vrsta namirnica koje sprečavaju zadržavanje vode i važno je da ih uvrstite u ishranu. Često se preporučuje hrana bogata kalijumom, jer kalijum balansira nivo natrijuma i utiče na povećanje proizvodnje urina, te tako pomaže da izbacimo višak vode.
Kalijumom je bogato tamnozeleno lisnato povrće, pasulj, banane, avokado, paradajz, jogurt i drugi mlečni proizvodi.
Takođe se preporučuju dodaci magnezijuma ili ishrana bogata magnezijumom. To uključuje tamnu čokoladu, tamnozeleno lisnato povrće, orašaste plodove i žitarice celog zrna.
Stručnjaci za lekovito bilje često preporučuju sledeće čajeve i začine:
- Kukuruznu svilu
- Peršun
- Hibiskus
- Beli luk
- Komorač
- Koprivu
5. Smanjite konzumaciju ugljenih hidrata
Ovo je uobičajena strategija za brzo izbacivanje viška vode. Ugljeni hidrati se skladište u mišićima i jetri kao glikogen, a glikogen čuva vodu. Uz svaki gram glikogena može biti uskladišteno tri-četiri grama vode. Nakon prelaska na ishranu s malo ugljenih hidrata smanjuju se zalihe glikogena, pa to objašnjava zašto tada obično dolazi do brzog gubitka težine.
Osim toga, ugljeni hidrati dovode do porasta nivoa hormona insulina, što može povećati zadržavanje natrijuma i reapsorpciju vode u bubrezima.
6. Pijte više vode
Zanimljivo je da, ako smo dobro hidrirani, to može smanjiti zadržavanje vode. Naš organizam uvek pokušava da postigne zdravu ravnotežu, pa ako smo stalno dehidrirani, telo ima tendenciju da zadrži više vode i spreči da njen nivo postane prenizak.
Postizanje optimalnog dnevnog unosa vode takođe može biti važno za zdravlje jetre i bubrega, što može dugoročno smanjiti zadržavanje vode.
Ukoliko niste sigurni da li ste dobro hidrirani, pratite izgled urina. Trebalo bi da je svetložut i prilično bistar, što je pokazatelj da ste dobro hidrirani.
7. Uzmite elektrolite
Elektroliti su minerali sa električnim nabojem, recimo magnezijum i kalijum. Oni igraju važnu ulogu u organizmu, uključujući regulisanje ravnoteže vode. Kada nivo elektrolita postane prenizak ili previsok, može doći do promene u ravnoteži tečnosti. To može dovesti do povećanja količine vode u organizmu. Trebalo bi da unos elektrolita prilagodite unosu vode. Ako pijete velike količine vode, možda će vam trebati više elektrolita. Takođe, ako svakodnevno vežbate, živite u vlažnom ili vrućem okruženju, možda će vam trebati dodatni elektroliti da zamenite one izgubljene znojem.
S druge strane, velike količine elektrolita iz suplemenata ili slane hrane, zajedno s malim unosom vode, mogu imati suprotan efekat i povećati težinu vode.
8. Smanjite unos soli
Natrijum, koji svakodnevno uzimamo putem soli, jedan je od najčešćih elektrolita u ljudskom organizmu. On igra glavnu ulogu u hidrataciji. Prenizak ili previsok nivo natrijuma dovodi do neravnoteže, a samim tim i do zadržavanja tečnosti.
Visok unos soli, obično usled dijete s mnogo visokoprerađene hrane, može povećati zadržavanje vode. To je posebno izraženo ako je u kombinaciji s niskim unosom vode i statičnim stilom života.
9. Uzmite suplement magnezijuma
Magnezijum je takođe ključan elektrolit i mineral. Opsežna istraživanja pokazuju da ima preko 600 uloga u našem telu. Studije u kojima su učestvovale žene pokazuju da magnezijum može smanjiti natečenost i predmenstrualne simptome (PMS), jer deluje integrativno s drugim elektrolitima, kao što su natrijum i kalijum. Zajedno, oni pomažu u kontroli ravnoteže vode u našem telu.
10. Probajte čaj od maslačka
Stručnjaci za lekovito bilje preporučuju maslačak (Tarakacum officinale) za odstranjivanje viška vode iz organizma. U tu svrhu koristi se čaj od korena maslačka (npr. Institut Dr Josif Pančić), a može se pronaći i u obliku suplemenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0