Šta je homeopatija i može li zaista pomoći?
🕑 3 min čitanjaČuli ste za pozitivna iskustva s homeopatijom i želite da i sami isprobate ovaj tradicionalni sistem lečenja? Evo šta je potrebno da znate pre nego što potražite pouzdanog homeopatu.
Homeopatija je medicinski sistem zasnovan na verovanju da telo može samo da se izleči. Oni koji je praktikuju koriste male količine prirodnih supstanci, biljnog i mineralnog porekla, verujući da one stimulišu proces izlečenja. Homeopatiju je krajem 18. veka razvio nemački lekar dr Samuel Haneman (1755-1843) i od tada je ovaj sistem lečenja stekao popriličnu popularnost širom Evrope.
Na kom se principu zasniva homeopatija?
Osnovni princip homeopatije glasi „slično se sličnim leči“. Drugim rečima, nešto što izaziva simptome kod zdrave osobe može – u vrlo maloj dozi – lečiti bolest sa sličnim simptomima. Cilj je da se pokrene prirodna odbrambena reakcija organizma.
Na primer, crni luk izaziva suzenje očiju. Zbog toga se koristi u homeopatskim lekovima za alergije. Za lečenje nekih drugih bolesti koristi se u veoma (veoma!) niskim dozama, recimo, otrovni bršljan, beli arsenik, zgnječene pčele i arnika, biljka izuzetno zastupljena u homeopatiji.
Pri izradi homeopatskih lekova ovi sastojci se oslabljuju dodavanjem vode ili alkohola. Rastvor je neophodno protresti – taj proces se naziva potencijalizacija. Homeopate veruju da ovaj korak čini suštinu isceljenja. Takođe se veruje da što je doza manja, to je lek moćniji. U stvari, mnogi od homeopatskih lekova toliko su razblaženi da više ne sadrže molekule originalne supstance! Medikamenti se koriste u različitim oblicima, kao što su šećerne tablete, granule, prašak, kapi, kreme i gelovi.
Individualan pristup
Tokom pregleda homeopata će vam postaviti brojna pitanja o mentalnom, emocionalnom i fizičkom zdravlju. Tek će na kraju detaljne anamneze prepisati lek koji najbolje odgovara svim vašim simptomima. Možete biti sigurni da ćete dobiti tretman sasvim prilagođen baš vašim potrebama.
Pored toga, u apotekama i prodavnicama zdrave hrane bez recepta se mogu kupiti gotovi homeopatski lekovi. Međutim, prema rečima homeopata, takvi lekovi mogu biti od koristi, ali ne u onoj meri kao preparati napravljeni za svakog pacijenta ponaosob.
Koja stanja leči homeopatija?
Koristi se za širok spektar zdravstvenih problema, uključujući hronične bolesti kao što su:
- alergija
- migrena
- depresija
- sindrom hroničnog umora
- reumatoidni artritis
- sindrom razdražljivih creva
- predmenstrualni sindrom
Može se primenjivati pri lakšim zdravstvenim problemima kao što su modrice, ogrebotine, zubobolja, glavobolja, mučnina, kašalj i prehlada.
Nije preporučljivo korišćenje homeopatskih lekova u tretiranju bolesti opasnih po život, kao što su astma, rak i srčana oboljenja, ili u hitnim slučajevima. Takođe, homeopatija ne može biti zamena za vakcine.
Da li homeopatija zaista može pomoći?
Mišljenja stručnjaka su podeljena, a postoje i različita istraživanja. Neke studije pokazuju da su homeopatski lekovi korisni, dok druge tvrde da nemaju nikakav efekat. Oni koji kritikuju homeopatiju pozitivne rezultate pripisuju placebo efektu. Prema njihovom objašnjenju simptomi se poboljšavaju zato što pacijenti veruju da tretman deluje – a ne zato što je on ZAISTA delotvoran. Uticaj placebo efekta na našu psihu i telo je dokazan. Uverenje da nam nešto pomaže može pokrenuti mozak da oslobodi hemikalije koje nakratko ublažavaju bol ili druge simptome.
Činjenica je da se neke od teorija koje su u osnovi homeopatije ne poklapaju sa osnovnim principima hemije i fizike. Kao najočiglednije naučnici navode da lek bez aktivnog sastojka (a homeopatski lekovi često su upravo takvi) nije lek i da ne može da utiče na naše telo.
Koji su rizici primene homeopatije?
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije nadgleda i homeopatske lekove. Oni koji ispunjavaju uslove upisuju se u Registar homeopatskih lekova. Prema pravilniku, da bi lek bio upisan u Registar potrebno je da bude “prisutan dovoljan stepen razblaženja leka koji garantuje terapijsku bezbednost leka, kao i da lek ne sadrži više od jednog dela matične tinkture na deset hiljada delova ili više od 1/100 dela najmanje doze koja se koristi u alopatskoj (konvencionalnoj) medicini, kada su u pitanju aktivne supstance čije prisustvo u alopatskom leku zahteva režim izdavanja leka uz lekarski recept”. Drugim rečima, većina odobrenih homeopatskih lekova toliko je razblažena da ne izaziva nikakve neželjene efekte.
Spisak odobrenih homeopatskih lekova potražite na sajtu registarlekova.rs.
Homeopatski lekovi koji sadrže veliku količinu aktivnog sastojka, poput teškog metala, mogu biti opasni. Takav slučaj se desio u SAD 2016. godine, kada je FDA (Američka agencija za hranu i lekove) izdala upozorenje protiv upotrebe homeopatskih tableta i gelova za izbijanje zuba zbog mogućih zdravstvenih rizika za bebe i decu.
Naš savet je da, ako razmišljate o isprobavanju ovog ili bilo kog drugog alternativnog sistema lečenja, prvo razgovarate sa svojim lekarom. Tek uz konsultaciju sa lekarom zvanične medicine možete biti sigurni da alternativni tretman ni na koji način neće negativno uticati na eventualnu terapiju klasičnim medikamentima, ukoliko ih uzimate.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 10.07.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0