Kako da organizujete kampovanje
🕑 4 min čitanjaNakon pandemije puno ljudi je počelo da se vraća prirodi, pa je i u Srbiji kampovanje doživelo preporod. Zato smo na jednom mestu stavili sve informacije u vezi s kampovanjem: šta poneti, gde ići, kako se pripremiti i na šta tačno obratiti pažnju…
Kampovanje je odličan način da s porodicom i prijateljima ili čak potpuno sami provedete kvalitetno vreme u prirodi. Iskusni kamperi vole da kažu: „Šta će nam hotel s pet zvezdica kada ih spavanjem pod vedrim nebom imamo bezbroj!“ Možete da odete na divlje kampovanje u sopstvenoj režiji, u neki od organizovanih kampova, pa čak i da s decom dignete šator u svom dvorištu. Važno je samo da se dobro pripremite i odaberete opciju koja će najviše prijati vašem stilu odmora, kako se oslobađanje od stresa ne bi naposletku pretvorilo u epizodu preživljavanja sa medom Grilsom.
Deo malih radosti kampovanja je i sama priprema, trud da se ponese što manje opreme a da se pritom ništa važno ne izostavi. Ukoliko prvi put idete na kampovanje, preporučujemo da za početak odete na neko od organizovanih kamp mesta i da ne kupujete svu neophodnu kampersku opremu, već da je pozajmite od prijatelja. Tek kad postanete iskusniji kamper i vidite šta je vama zaista neophodno, bacite se u trošak nabavke potrebne opreme.
Oprema
Zavisno od toga planirate li da u prirodi i prespavate, biće vam, naravno, neophodan šator, podloška za šator i vreće za spavanje (s podlogom i jastukom) ako nećete spavati u bungalovu odnosno kamp-prikolici. Ljubitelji udobnosti sigurno će spakovati stolice i sto na rasklapanje.
Što se tiče kuvanja, savršen izbor je mali plinski rešo koji se veoma lako koristi, ali uz njega uvek ponesite dovoljno rezervnih plinskih boca. Trudite se i da na što manji broj svedete pribor za jelo i posuđe kako ne biste bespotrebno nosili težak teret. U zavisnosti od broja dana koje ćete provesti u kampu, pažljivo isplanirajte obroke i ponesite hranu koja se teško kvari, a od pomoći je i hrana u konzervi koja se može na brzaka iskoristiti. Od velike koristi pokazao se prenosni frižider (slobodno ponesite onaj za plažu), posebno ukoliko je u pitanju električni model koji može da radi preko automobilske utičnice.
Ne moramo ni da napominjemo se u prirodu ne sme ni po koju cenu ići bez: šibica (upaljača), baterijske lampe (s rezervnim baterijama), rasklopivog noža (i sekirice), kao i prenosnog punjača za mobilni telefon (za slučaj opasnosti).
Nećemo vam govoriti koju odeću da ponesete, ali savetujemo da ona bude namenjena outdoor aktivnostima i svim vremenskim uslovima (nepromočiva jakna, aktivan donji veš…). Što se tiče higijene, pored osnovnih stvari (sapun, četkica za zube, WC papir) ponesite i uvek korisne vlažne maramice, kao i sredstvo za dezinfekciju. Uz obavezan pribor za prvu pomoć nije naodmet poneti i probiotike, lekove protiv temperature, kremu za sunčanje kao i repelente protiv uvek prisutnih krpelja i komaraca.
Ako u kamp avanturu idete s decom, učinite da im bude prijatno i zabavno, pa im za aktivnosti u prirodi spakujte loptu za igru, knjige, bojice, pribor za pecanje, dvogled…
Lokacija
Stvari su spakovane, hrana pripremljena… ali gde tačno u Srbiji možemo otići na kampovanje? Pa, pred vama je nekoliko izbora. Ukoliko ste avanturista i ako vam ovo nije prvi duži boravak u prirodi, uvek imate izbor divljeg kampovanja. U tom slučaju sami ćete sebi organizovati provod i odrediti mesto prenoćišta. Samo vodite računa da naš zakon zabranjuje kampovanje u nekom od nacionalnih parkova i rezervata prirode u Srbiji. Ljubitelji divljeg kampovanja često hvale zapadnu Srbiju, pogotovo predeo oko Valjeva, Drine, Kameničkog jezera…
Kada pričamo o organizovanom kampovanju, mislimo na prostore gde ćete naći sve ono što pri divljem kampovanju ne biste uspeli: sanitarne čvorove, dodatne aktivnosti, pristup struji, a često i WiFi internet. Dobra vest je da Srbija u gotovo svakom kutku ima bar jedan organizovan kamp, vama ostaje samo da pronađete delić prirode koji želite da izbliza upoznate i da rezervišete mesto. Početnici obično prvo biraju mesta nedaleko od grada, tj. od kuće, jer se tako osećaju sigurnije. Od četrdesetak registrovanih kampova u našoj zemlji najviše ih je u zapadnoj Srbiji i to oko Zlatibora i Tare, mada ih ima i duž toka Dunava, posebno u blizini Beograda i Novog Sada.
Ukoliko vam se nabrojane pripreme ipak čine kao velik i prezahtevan projekat, uvek možete da varate i da od kampovanja uzmete ono najbolje, prirodu, a zadržite svoj komfor. U vreme korone u Srbiji i svetu posebno je postao popularan tzv. glamping, pa je dovoljno da samo rezervišete mesto u već opremljenom šatoru (npr. kamp Bezdan), kućici (u Međuvršju kod Beograda ili na Fruškoj gori) ili čak u indijanskim vigvam-šatorima (na Zlatiboru) i iz čiste posteljine uživate u lepotama predela oko vas.
Ako vam dete pokaže interesovanje za kampovanje i a istraživanje prirode, najtoplije vam preporučujemo da ga pošaljete u neki od brojnih kampova prirode u našoj zemlji (aktivni od kasnog proleća do rane jeseni), ili još bolje – da ga upišete u lokalni odred mladih istraživača gde će na zaista zabavan način naučiti da se snalazi u prirodi i u njoj istinski uživa.
Dizanje šatora
Kada ste napokon stigli do mesta gde želite da kampujete, pronađite potpuno ravno zemljište u hladovini I tu postavite šator. Šator je najbolje podići na ivici šume, nikako u njoj. Ukoliko padne kiša, u šumi će se još dugo slivati voda, a postoji i opasnost od loma grana koje mogu pasti na šator. Neka šator bude blizu tekuće vode kako biste sebi olakšali pranje sudova, kupanje, prikupljanje vode za piće…
Vatra se nikada ne pali blizu šatora i neko uvek mora da motri na nju jer neobezbeđena vatra veoma lako može da se otrgne kontroli. Uvek sklanjajte svu hranu, a otpatke držite u zatvorenoj kesi za đubre i nikada blizu šatora kako ne biste bespotrebno prizivali divlje životinje. Pri odlasku dobro pregledajte da za sobom niste ostavili nikakvo smeće i taj pozajmljeni delić prirode obavezno vratite u stanje u kom ste ga i zatekli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0