Priprema kože za plažu: Šta bi sve trebalo da znate?
🕑 4 min čitanjaLeto je na pragu, a znate šta to podrazumeva? Tropski odmori i više vremena na otvorenom! Ali, s druge strane, i nove izazove za vašu kožu. Nakon duge zime neophodna joj je adekvatna priprema za susret sa suncem. U toj misiji oslonite se na naredne strategije…
Uradite piling!
Piling je od ključnog značaja za održavanje zdrave i glatke kože. Zahvaljujući ovom kozmetičkom koraku uklonićete mrtve ćelije, ulja i nečistoće koje su se nakupile na površini. Praktikovanje nežnog pilinga kod kuće, jednom nedeljno, osiguraće i postizanje ravnomernije preplanulog tena i doprineti obnavljaju ćelija. Samo, bez preterivanja! Preterana upotreba pilinga može dovesti do eliminisanja prirodnih ulja, što posledično može pospešiti suvoću kože.
Redovno hidrirajte kožu (i organizam)
Podjednako je važna i intenzivna i svakodnevna hidratacija kože. Ovaj korak poboljšaće njen kvalitet i doprineti bržem tamnjenju. Stručnjaci savetuju da teže formule, koje ste koristili tokom zimskih meseci, zamenite lakšim kremama, losionima i serumima, te da se zadržite na njima tokom letnjeg perioda. Takođe, naglašavaju da pospešite hidrataciju tela iznutra – unosom veće količine tečnosti – jer organizam usled znojenja gubi mnogo više tečnosti koju je neophodno nadoknaditi – kako zbog zdravlja celog organizma, tako i zbog zdravlja (i lepote!) same kože. Stoga, kuda god da krenete, neka vam pri ruci bude flašica vode.
Uklonite neželjenje dlačice
Glatka koža letnji je imperativ, te je uklanjanje malja važan deo priprema za susret sa suncem. Iako je brijanje jedna od najpopularnijih metoda za uklanjanje neželjenih dlačica, ono ne osigurava dugoročne rezultate. Osim toga, praktikovanje ove metode nosi rizik od urastanja dlaka, kao i ozleda. Nešto bolja opcija je krema za depilaciju bazirana na sastojcima koje umiruju i hidriraju kožu. Epilator je takođe još jedna mogućnost za tretman neželjenih dlačica u kućnim uslovima. Tokom ovog postupka istovremeno se izvlači više dlaka iz korena, a rezultati su postojani od četiri nedelje pa do šest meseci (nakon kompletnog ciklusa tretmana). No, ukoliko ne želite da malje uklanjate sami kod kuće, uvek možete zakazati termin u kozmetičkom salonu/estetskom centru. Tamo su vam na raspolaganju različite metode: depilacija voskom (zakazuje se na tri do četiri nedelje, zavisno od brzine rasta dlačica), šećernom pastom (smatra se da je ova metoda manje bolna), kao i lasersko uklanjanje malja (u proseku, neophodno je četiri do šest tretmana da bi se malje redukovale za 85 posto, plus: nema rizika od urastanja dlačica!)
Nikuda bez SPF-a!
Svakodnevno nanošenje dovoljne količina SPF-a ne samo da će zaštititi kožu od štetnih sunčevih zraka, već će je i održati zdravom. Zapravo, SPF je najvažniji za zdravlje kože – i leti i zimi (nadamo se da ste ovo pravilo već usvojili)! Ukoliko je vaša koža osetljiva, neophodno je da birate formule namenjene isključivo zaštiti takvog tipa kože. Takođe, veoma je važno da naučite da čitate između redova prilikom kupovine preparata za zaštitu od sunca, to jest da dobro ovladate narednom terminologijom…
UVB Ultravioletni B-zraci su kratki, visokoenergetski talasi koji izazivaju opekotine na koži.
UVA Ultravioletni A-zraci su duži, slabiji talasi koji ne uzrokuju opekotine, ali dublje prodiru u kožu i ubrzavaju manifestaciju znakova starenja.
SPF Zasniva se na sistemu multiplikacije – na primer, ako imate veoma svetlu kožu i ona počinje da crveni na jakom suncu već nakon nekoliko minuta bez zaštite, onda će vas teorijski SPF 15 zaštititi pola sata. No, vaš cilj prilkom izbora preparata nikada ne sme biti produžavanje boravka na suncu. Zapravo, određene studije pokazuju da ljudi koji koriste veći SPF duže borave na suncu i, posledično, češće zadobiju opekotine. Generalno, što je koža osetljivija, potreban joj je viši zaštitni faktor.
ŠIROK SPEKTAR ZAŠTITE (Broad Spectrum) Određuje se na osnovu sposobnosti preparata da blokira UVA i UVB zrake. Ove formule štite od opekotina i preranog starenja kože.
HEMIJSKA ZAŠTITA (Chemcal Sunscreen) Ukazuje na proizvod koji apsorbuje UV zrake, zbog čega je koža zaštićena od štetnih uticaja sunca.
FIZIČKA ZAŠTITA (Physical Sunscreen) Upućuje na to da je proizvod baziran na mineralima koji fizički odbijaju UV zrake, te tako blokiraju njihovo štetno dejstvo.
Osim toga, prilikom upotrebe proizvoda za zaštitu od sunca ne zaboravite na kožu glave, uši i vrhove stopala – mesta koja se često zanemaruju kada je o korišćenju SPF-a reč.
Pospešite zaštitu od sunca unosom određenih namirnica
U ovom periodu neophodno je da povećate unos namirnica bogatih antioksidansima koji mogu sanirati oštećenja kože izazvana sunčevim zračenjem. Neka se na vašem tanjiru nađu alge, krompir, kej, spanać… – namirnice koje sadrže beta karoten, antioksidans koji smanjuje aktivnost slobodnih radikala nastalih emisijom UV zraka. Uvrstite u ishranu i hranu bogatu likopenom – paradajz, šparglu, paprike, grejpfrut, crvene paprike… Likopen štiti kožu od štetnih sunčevih zraka, pospešuje njeno tamnjenje i deluje protivupalno. Naravno, ne zaboravite ni na vitamin C, još jedan moćan antioksidans koji neutrališe slobodne radikale, sprečava oštećenja i regeneriše kožu. Pronaći ćete ga u jagodama, citrusima, bobičastom voću (brusnice, borovnice, kupine…), kiviju, brokoliju…
Razmislite o uzimanju suplemenata za kožu
Dve nedelje pre nego što otputujete u tropske predele, možete početi sa uzimanjem oralnih suplemenata, poput beta karotena i antioksidanasa, uključujući piknogenol, vitamin C i vitamin E, koji će negovati kožu iznutra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0