Kako da budete sigurni da je dete bezbedno u kolima
🕑 4 min čitanjaSezona je godišnjih odmora i porodičnih putovanja, a s obzirom na to da statistika kaže kako se u Srbiji u saobraćaju najviše dece povredi upravo tokom vožnje u automobilu, i te kako je važno osigurati ih pre svakog putovanja. Ovo su najbitniji saveti za bezbednost dece u vozilu…
Bilo da vodite decu u školu ili na porodični odmor, kao roditelj želite da učinite sve što možete kako biste bezbedno stigli na odredište. Takođe, veoma je važno i da mališani budu udobno smešteni i zadovoljni, jer i sami znate koliko nervozna deca mogu da zakomplikuju svako duže putovanje. Odabir odgovarajućih dečjih sedišta za auto i njihova montaža su ipak najvažnija stavka za bezbednu vožnju, pa smo tome i posvetili najviše pažnje. Nadamo se da ne moramo ni da napominjemo koliko je zaista opasno ponašati se neodgovorno, te pri vožnji dete držati nevezano ili još gore – u krilu odrasle osobe…
Pripreme pre puta
I pre nego što uopšte upalite automobil i krenete na put, neophodno je učiniti nekoliko koraka koji će vam olakšati putovanje i obezbediti veću sigurnost dece. Tokom vrelih letnjih dana obavezno najpre ohladite i provetrite automobil pre nego što pustite decu u njega. Ako ste planirali duži put, obavezno ponesite dosta vode kako bi se deca hidrirala, pogotovo u slučaju da se zaglavite u saobraćaju, da se auto pokvari ili nešto slično.
Aktivirajte sigurnosne brave za decu na vratima vašeg automobila kako biste sprečili mališane da ih otvore dok se automobil kreće ili miruje. Ove brave se obično nalaze na unutrašnjoj strani vrata i aktiviraju se pritiskom na prekidač. Ako niste sigurni gde se nalazi bezbednosna brava za decu na vašem vozilu, pogledajte uputstvo za automobil. Takođe je važno da zaključate električne prozore koji su na dečjoj strani kako biste sprečili povrede. Zanimljivo je da je od 1990. preko 50 dece poginulo od električnih podizača stakala, od kojih je većina bila mlađa od tri godine. Dešava se da deca nenamerno pokrenu električni prozor, zarobe ruke, prste pa čak glavu.
Ukoliko vaši prozori nisu zatamnjeni, koristite zaštitu za prozore kako biste zaklonili dete od direktnog sunca. Šta god radili i koliko god planirali da brzo trknete do radnje ili pumpe, baš nikada, ali nikada decu ne ostavljajte u vozilu bez nadzora, pogotovo leti kad preti opasnost od toplotnog udara! Previše smo užasnih vesti na ovu temu čitali da bismo bez većeg razloga rizikovali dečji život.
Kod dugih putovanja uvek planirajte male pauze, naročito kada vozite manje dete. Pauze su važne kako bi svi saputnici, pa i vozač, izašli iz vozila da se kratko odmore i protegnu. Ukoliko se dete unervozi u vožnji, pokušajte da mu odvučete pažnju pre eskalacije negodovanja. Slobodno im dajte neke manje igračke ili knjige, a pri ruci uvek držite grickalice i pića.
Pretpostavljamo da vam je poznato da se po našem zakonu dete mlađe od 12 godina ne sme voziti na prednjem sedištu, osim deteta do tri godine starosti koje se prevozi u auto-sedištu okrenutom suprotno od pravca kretanja vozila, kada vozilo nema ili je isključen bezbednosni vazdušni jastuk.
Koje sedište kupiti i na šta obratiti pažnju
Dečja sedišta ne predstavljaju nauku, ali pokušajte da pitate roditelje nešto o toj temi. Predavanja o najboljim modelima mogu postati beskrajna. Ali šta je zaista presudno za pravo dečje sedište – visina, težina, starost? Na ovo pitanje se ne može odgovoriti generalno. Svaki proizvođač određuje za koju telesnu veličinu je namenjen njegov proizvod. U osnovi, prilikom kupovine nije najvažnije koji ste standard odabrali (stariji ECE R44 ili noviji i-Size), već koje sedište detetu najviše odgovara.
Svako sedište dolazi uz uputstvo koje će vam najtačnije pokazati način montiranja, a posebnu pažnju obratite na sistem kačenja pod nazivom isofix. Ovaj sistem je smišljen je da olakša montiranje sedišta, smanji mogućnost greške i povećao sigurnost. Isofix ne zahteva fiksiranje sigurnosnim pojasevima nego u samoj šasiji ima dve pričvrsne tačke, metalne kuke koje se mogu napipati u pregibu između naslona i sedalnog dela zadnjeg sedišta. Ovim sistemom se mogu pričvrstiti samo auto-sedišta sa isofix oznakom. Osim pomenutim kukama sedište je potrebno obezbediti i tzv. potpornom nogom ili gornjom sponom, koja se kači na za to predviđeno mesto u prtljažniku. Ova sedišta su često skuplja, pa pre kupovine proverite da li se mogu montirati u vaše vozilo.
Ušteda na sigurnosti je definitivno pogrešna odluka, ovo se posebno odnosi na dečja sedišta. Prema tome, čak i kod starije dece ne treba se odreći najboljeg mogućeg sedišta samo zbog većih troškova te koristiti zamenski buster. Jer u slučaju bočnog udara to može biti kobno. Umesto toga postoje drugi načini za uštedu novca. Na primer, možete bez luksuznih dodataka, poput držača za caše, dizajnerskih dezena i sličnih mamipara koje ne utiču na sigurnost. Osim toga, neki poznati proizvođači auto-sedišta svoje proizvode prodaju jeftinije ali pod drugom etiketom. Tako poznati francuski proizvođač Teamtex stoji iza brenda Nania koji je dosta jeftiniji. U nekim zemljama sedišta Nania prodaju se pod brendom Osann.
Dečja sedišta generalno su grupisana u četiri kategorije: grupa 0/0 + (od rođenja do 13 kilograma), grupa 1 (9 do 18 kilograma), grupa 2 (15 do 25 kilograma) i grupa 3 (22 do 36 kilograma). U praksi, međutim, ove grupe su često kombinovane. Na primer, sedišta u grupi 0/1 (0 do 18 kg) zamenjuju sedišta za bebe i mogu se koristiti dok dete ne napuni četiri godine. Veoma su popularna i sedišta u grupi 1/2/3 (9 do 36 kg). Mogu se koristiti odmah nakon sedišta za bebe a odlikuje ih dug vek trajanja.
Od prodavaca sedišta često ćete čuti da “ako dete može da sedi, spremno je za sledeće sedište”. Međutim, roditelji treba da budu oprezni i ne promene sedište prerano. To znači: maksimalno iskoristite specifikacije veličine i težine deteta za odgovarajuća sedišta i tek onda pređite na sledeću klasu. Dečja sedišta su premala ako se glava proteže preko ivice sedišta. Koliko stopala deteta padaju preko ivice sedišta, potpuno je nevažno.
Sledeće smernice se primenjuju na sve vrste sedišta: kada je naslon za glavu u najvišem položaju, ramena ne smeju da vire više od dva centimetra iznad najvišeg otvora za naramenice. Kod starije dece gornja ivica glave može malo da viri. Stražnji deo glave uvek treba da bude oslonjen na čvrsto zaglavlje sedišta.
Sada kada smo prošli ova stroga pravila, vreme je da se opustite i pokušate da uživate u putovanju sa svojom porodicom i brinete samo o tome koliko ćete često morati da stajete za dečje piš-pauze…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0