Kako da se zaštitite od ujeda insekata na prirodan način
🕑 4 min čitanjaInsekti, a najviše komarci mogu dan nam umanje letnje uživanje. Ove naporne krvopije, sitne i jedva uočljive, zbog neprijatnih ujeda nas neretko sprečavaju da uživamo u prirodi, snu ili boravku na otvorenom. Uz to, leti je veći rizik i od ujeda pčela i osa, krpelja. A evo kako se na prirodan način možemo zaštititi i ublažiti bol.
Prirodna zaštita
Ulje eukaliptusa
Još od četrdesetih godina prošlog veka ulje eukaliptusa koristi se protiv komaraca. Prema istraživanjima, ovo ulje tokom tri sata od nanošenja pruža 95- postotnu zaštitu od komaraca.
Dodajte ulje eukaliptusa u suncokretovo ulje u razmeri (1:10) i time mažite kožu.
Napomena: ne koristite ga za decu mlađu od tri godine.
Jabukovo sirće s peršunom
Iseckajte vezicu svežeg peršunovog lista, ubacite u teglu i prelijte sa 100 mililitara jabukovog sirćeta. Zatvorite teglu i ostavite u frižideru 12 sati. Nakon toga ga procedite, sipajte u bočicu s raspršivačem i koristite po potrebi.
Lavanda
Ova biljka sama po sebi tera komarce, jer im, iz nekog razloga, njen miris smeta. Uz to, poznato je da lavanda ublažava simptome ujeda komaraca. Stoga je savet da koristite prirodne preparate na bazi ove mirisne biljke.
Izgnječite dve šake cvetova lavande i pomešajte ih sa šoljom vode. Ostavite da odstoji tokom noći, procedite i sipajte u bočicu sa raspršivačem. U ovu smesu možete dodati i sok od jednog limuna. Nekoliko kapi ulja od lavande možete naneti na odeću koju nosite, biće efikasna zaštita.
Ulje cimeta
Pomešajte ¼ kašike ulja cimeta (24 kapi) sa dve šolje vode. Sipajte u bočicu sa raspršivačem i koristite po potrebi. Ovu mešavinu možete naneti na odeću ili jednostavno njome naprskati prostoriju u kojoj boravite.
Mešavina ulja čajevca i kokosovog ulja
U pitanju je sjajno antiseptičko i antiupalno sredstvo koje efikasno tera komarce. Dodajte 10 kapi ulja čajevca u 30 mililitara otopljenog kokosovog ulja. Sve dobro promešajte i time mažite kožu.
Bosiljak s votkom
Stavite 100 mililitara vode da provri. Skinite sa šporeta i prelijte preko šake svežih listova bosiljka. Poklopite i ostavite da odstoji četiri sata. Nakon toga procedite i u tečnost dodajte 50 mililitara votke. Sipajte u bočicu s raspršivačem a pre upotrebe promućkajte.
Soda bikarbona
Ukoliko vas komarac ujede, promešajte kašičicu sode bikarbone u 100 mililitara vode i nanesite na ujed. Svrab će prestati za nekoliko minuta.
Citronela
U bočicu sipajte 5 mililitara ulja citronele, 2 mililitara ulja himalajskog kedra, 2 mililitra ulja lavande i 100 mililitara 70-procentnog alkohola. Dobro promešajte i nanosite po potrebi.
Ujed komaraca: prirodni preparati protiv svraba
Ovsena kaša
Pomešajte jednaku količinu ovsenih pahuljica i vode i ostavite dok ovas ne nabubri. Nanesite na ujed i ostavite da deluje 10 minuta.
Soda bikarbona
Pomešajte sodu bikarbonu i vodu tako da napravite pastu. Nanesite na ujed i svrab će prestati za nekoliko minuta.
Med
Med je poznat po antiupalnim svojstvima i pokazao se delotvornim u sprečavanju oticanja i svraba nakon ujeda komarca i drugih insekata.
Gel aloa vere
Ova biljka blagotvorno deluje na kožu, pa ne čudi što se njen gel koristi za ublažavanje simptoma ujeda insekata. Nanesite ga na ujed i ostavite da deluje.
Bosiljak
Prokuvajte dve šolje vode i dodajte 30 grama suvog lišća bosiljka. Ostavite da se ohladi, pa time mažite ujede.
Sirće
Sirće ima antibakterijsko dejstvo i gotovo instant sprečava svrab i oticanje nakon ujeda insekata. Pomešajte dve kašike sirćeta u šolji vode i time mažite ujed.
Crni luk
Luk ima prirodno antigljivično dejstvo i sprečava svrab. Namažite ujed kriškom crnog luka i ostavite da deluje.
Ujed pčele – prirodni lekovi
Pre nego što počnete da lečite ujed, dobro proverite da li je ostala žaoka. Ukoliko ne umete da je izvadite pincetom, idite kod lekara.
Led
Na ujed stavite led, on će zaustaviti bol i oticanje.
Gel aloa vere
Baš kao i kod ujeda komarca, ovaj gel pomaže i ublažava bol od ujeda pčele odnosno ose.
Pasta za zube
Na ujed nanesite pastu za zube, bol i oticanje će prestati.
Ujed krpelja
Važno je na početku napomenuti da, ukoliko nakon boravka u prirodi primetite krpelja, odmah odete kod lekara. Doktori imaju specijalne alatke kojima vade ove krvopije, a vi nećete rizikovati da vam u koži ostane glava insekta.
Nakon ujeda (i odlaska kod lekara) kod kuće možete umanjiti bol i oticanje, i to na ove načine:
- Držite obloge od leda na mestu ujeda. To bi trebalo da spreči oticanje, crvenilo, svrab i bol.
- Koristite lokalni anestetik u spreju za ublažavanje bola. Ukoliko koža odreaguje, prestanite da ga koristite.
- Na ujed mažite kalamin losion koji će zaustaviti bol.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0