Grčka tradicionalna kuhinja – specijaliteti i recepti
🕑 5 min čitanjaGrčka kuhinja je oduvek sinonim za dobru i kvalitetnu hranu. Bazirana je, pre svega, na svežem povrću i voću. Naravno, tu je i čuveno maslinovo ulje, neizostavno u skoro svakom njihovom jelu. Grčka kuhinja ima poseban šmek, a kada otputujemo u Grčku, grehota je da ne uživamo u njihovim specijalitetima.
Istorija
Zbog samog položaja zemlje, grčka kuhinja je mešavina različitih gastronomskih kultura: mediteranske, arapske i osmanske. U staroj Grčkoj posebni robovi bili su zaduženi za različite vrste hrane: neki za meso, neki za poslastice ili sosove. Čak su još tada imali glavne i pomoćne kuvare. Istorijski podaci pokazuju da je prvi kuvar nastao još 350 godina p.n.e. Tvorac je Arhestratus, filozof i pesnik, koji je prvi počeo da koristi danas aktuelnu reč – gastronomija, što u prevodu znači – pravila stomaka.
Persijanci su u Grčku doneli namirnice s Bliskog istoka, poput jogurta i piriniča, te poslastice koje se prave od orašastih plodova i meda. Arapi su pridodali karanfilić, kim i cimet. Sve to predstavlja okosnicu današanje grčke kuhinje, koja je nadograđena mahunarkama, žitaricama i maslinovim uljem.
Masline i maslinovo ulje
U antičkom periodu maslinovo ulje se koristilo kao gorivo za lampe, tek je kasnije počela njegova primena u ishrani. Danas u grčkoj gastronomiji masline i maslinovo ulje imaju poseban status. Nezamislivo je pripremati hranu bez toga, čak mnogi Grci brzo i lako prepoznaju jelo pripremljeno s drugim vrstama ulja.
Grčka je na trećem mestu u svetu po proizvodnji maslinovog ulja. Njeno ulje jedno je od najboljih i najpoznatijih, pogotovo ono sa zapadnog Krita i iz Kalamate. Većinom je to ekstra devičansko (hladno ceđeno) ulje. Ima ga u različitim ukusima i aromama, a ukoliko se odlučite da ga kupite, znajte da kvalitetno grčko ulje ima intenzivan ukus. Maslinovo ulje jednostavno mora da ima jaku aromu, u tome je srž kvaliteta.
Masline
To je još jedan sastojak bez koga se ne može zamisliti grčka kuhinja, a Grci ih smatraju i hranom i lekom. Nekada je maslina smatrana simbolom besmrtnosti, koristili su je za lečenje i kod povišene temperature. Maslina se pominje u mnogim delima, a pobednicima olimpijskih igara na glave su stavljali venac od maslinovog lišća.
Danas su masline nezaobilazan sastojak grčke kuhinje. Drvo masline oldično uspeva pod južnim suncem. U prilog tome govori činjenica da je čak 60 posto grčkog obradivog zemljišta pokriveno maslinama. Postoje različite sorte masline i mogu da se beru zrele i nezrele, a sve one tokom zrenja menjaju boju od zelene, preko crvenkaste do crne.
Masline se ne jedu sirove, najpre se stavljaju u salamuru. Možete ih naći bez koštica, a mogu biti punjene bademom, belim lukom ili sirom. Šrom sveta poznate su kalamata, amfisa, halkidiki i koroneiki masline.
Meso
Najviše se jedu piletina i jagnjetina. Naravno, jedno od najpoznatijih jela je giros. Možete ga naći na svakom koraku. Međutim, postoji mnogo tradicionalnih grčkih jela koja nisu toliko poznata, a imaju neverovatno dobar ukus.
Paidakija
Grci su naprosto velemajstori za pripremanje jagnjetine. Njihov specijalitet paidakija je jednostavno jelo. Pred vama će se pojaviti tanjir pečenih jagnjećih kotleta s aromatičnim koricama limuna, belim lukom i origanom. Kažu da ih je najbolje spremati na roštilju, a ukus je još bolji ukoliko se posluže uz pečeni krompir.
Stifado
Ovo staro grčko jelo smatra se vrstom gulaša. Za pripremu se najčešće koristi juneće meso, ali postoje varijante sa zečetinom. Meso se secka na kockice i dugo krčka s crvenim vinom, lukom, začinima i sirćetom. Tokom krčkanja polako se dodaje paradajz radi punijeg ukusa. Međutim, on nije u originalnom receptu. Stifado se poslužuje uz pirinač ili kritaraki, mada može i uz krompir-pire.
Musaka
Ovo je verovatno jedno od najpopularnijih jela grčke kuhinje i ako se odlučite za njega, nećete pogrešiti. Svaki zalogaj grčke musake je uživanje. Što se tiče sastojaka i spremanja, važno je istaći da se tradicionalna grčka musaka pravi s krompirom.
Sastojci za musaku
- 500 g mlevenog mesa (svinjetina, govedina, junetina ili mešano)
- 4 kašike maslinovog ulja
- 4 srednja patlidžana
- 4 srednje tikvice
- 4 srednja krompira
- 1 crni luk sitno seckan
- 2 usitnjena čena belog luka
- čaša crvenog vina
- 1 kašičica cimeta
- 1/2 kašičice soli
- bibera po ukusu
- 1 šolja blago koncentrovanog soka od paradajza
- 1 kašičica paradajz pirea
- 1/2 kašičice šećera
- 1 peršun sitno iseckan
- 2-3 kašičice rendanog halumi sira
Bešamel sos
- 4 šolje mleka
- 2 kašike putera
- 4 kašike brašna
- 1/2 šolje izrendanog halumi sira
- 1 umućeno jaje
- malo cimeta
- so, biber
Količina sastojaka zavisi od broja ljudi. Grčka muska priprema se jednostavno, samo pratite korake iz videa ispod.
Salate
U grčkoj kuhinji je obilje salata. Zbog sastava i različitih kombinacija salate nekada predstavljaju obrok za sebe. Grci su poznati po fantastičnim kozjim i ovčjim sirevima. Osim fete, vredi pomenuti sireve mizitra i gravijera.
Sir se stavlja u skoro svaku salatu. Donosimo vam jedan poseban recept za grčku salatu koju možda do sada niste imali prilike da probate.
Patlidžan salata
Uvereni smo da će ovo biti jedno od najvećih otkrovenja kada odete u Grčku, a možete je napraviti i sami kod kuće. U grčkoj kuhinji patlidžan se mnogo koristi. Samo jelo je poznaro i pod nazivom melitzanosalata, a potiče iz svetogorskih manastira. Ukoliko niste znali, monasi se smatraju odličnim kuvarima. Ova salata može biti nešto drugačija, zavisno od regije. Možete je praviti prema svom ukusu, a glavni sastojci su:
- 6 patlidžana
- 2 crvene pečene paprike
- 1 – 2 čena belog luka
- 1 mladi luk
- 1 / 2 ceđenog limuna
- 2 kašike vinskog sirćeta (može jabukovo)
- 5 kašika maslinovog ulja
- 1 kašičica soli
- 1 kašika seckanog svežeg peršuna
Deserti
Grčki kolači i poslastice neverovatno su ukusni i sigurno ćete uživati u svakom zalogaju. Za vas smo izdvojili neke od poznatih grčkih slatkiša.
Politiko
Ovo je tradicionalni grčki kolač s vanila kremom i sirupom. U njemu se nalaze još kokos, limun i cimet i pravi je raj za nepca. Recept za politiko kolač:
Sastojci
- 250 g putera
- 4 jaja
- 150 g pšeničnog griza
- 125 g belog brašna
- 200 g šećera
- 70 g kokosa
- 200 g grčkog jogurta
- 1 prašak za pecivo
- 1 prstohvat soli
- 1 kašika rendane korice limuna
- Cimet za serviranje
Sirup
- 500 ml vode
- 300 g kristal sećer
- Korica limuna i nekoliko kapi soka od limuna
Vanila krem
- 1,2 l punomasnog mleka
- 120 g gustina
- 3 žumanceta
- 200 g šećera
- 1 vanilin šećer
- 100 g putera
Pripremu pogledajte u videu u nastavku.
Grčka baklava
Fenomenalna tradicionalna grčka poslastica. To je zapravo hrskav kolač punjen filom od oraha, preliven sirupom od meda. Međutim, mnogo je različitih recepata za grčku baklavu, a svojataju je i Grci i Turci.
Razlike između grčke i turske baklave su sledeće: za grčku se koriste med, cimet i orasi, za tursku šećerni sirup, pistaći i limunov sok.
Recept za grčku baklavu:
Sastojci za fil
- 25–30 listova tankih kora
- 500 g seckanih oraha (ili mešavina oraha, pistaća i badema)
- 2 kašičice cimeta u prahu
- 2 kašičice mlevenog karanfilića
- 300 g putera, rastopljenog
- neki celi karanfilić za ukras (po želji)
Sirup
- 600 g kristal šećera
- 400 ml vode
- 80 g meda
- korica od 1 limuna ili pomorandže
- 1 štapić cimeta
Sam postupak pripreme izgleda ovako.
Kao što vidite, grčka kuhinja nudi brojne đakonije u kojima možete uživati. Mi smo vam predstavili samo neke od njih, a nastojaćemo da vas u narednom periodu upoznamo i s drugim kuhinjama sveta.
Izvor:
https://www.hrana-pice-price.com/
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0