Koliko dugo beba može da se vozi u jajetu u kontinuitetu?
🕑 4 min čitanjaLeto je vreme putovanja i odlaska na odmor. Vaša porodica ima novog člana, i zanima vas kako je najbezbednije putovati sa bebom.
Jedini ispravan način prevoženja beba i dece u automobilu, zakonom propisan kao obavezan, je u odgovarajućem auto-sedištu. Za bebe to je takozvano „jaje“, sedište koje se postavlja suprotno smeru vožnje. U njemu se dete prevozi od izlaska iz porodilišta, i pravilno korišćeno jaje pruža veliki stepen zaštite prilikom sudara ili naglih kočenja.
Napomena:
Prevoženje deteta suprotno smeru vožnje je pet puta sigurnije nego u smeru vožnje. Decu treba voziti unazad minimalno dok ne ispune ova tri uslova: da imaju bar 15 meseci, bar 10kg i da samostalno hodaju. A poželjna je vožnja unazad što duže, naravno u sedištu koje je prilagođeno uzrastu deteta.
Roditelji se često susreću sa različitim mišljenjima i preporukama vezanim za položaj novorođenčeta i baš malih beba u jajetu. Zato ćemo dati odgovore na najčešće postavljana pitanja i dileme:
Poluležeći položaj, u kome je naslon jajeta postavljen pod uglom od 45 stepeni u odnosu na tlo je optimalan za prevoženje deteta. Dakle, nije štetan za novorođenče, a pruža zaštitu u automobilu. Evo i kako: najosetljiviji delovi bebinog tela su glava i vrat. Vrat je još nerazvijen, mišići slabi, a glava mnogo veća u odnosu na ostatak tela. Zbog toga malim bebama pridržavamo glavicu dok vrat ne ojača. Kao što, kada bebu podižemo i nosimo, posebno čuvamo glavu i vrat, isto to radimo i u auto-sedištu. Zato su glava, vrat i leđa podržani naslonom jajeta, tako da, ako u trenutku sudara ili naglog kočenja dete poleti napred, sile koje deluju na bebu će se rasporediti preko naslona auto-sedišta i time smanjiti opterećenje na ove osetljive delove bebinog tela.
Osvrt:
Stručnjaci za bezbednost saobraćaja prilikom osmišljavanja sedišta koja će deci pružiti najbolju moguću zaštitu u automobilu, konsultuju i pedijatre, neonatologe i ortopede. Svi oni se slažu da je poluležeći položaj najbolje rešenje koje neće naštetiti bebinom zdravlju a pružiće odgovarajuću zaštitu u sudaru. U različitim krajevima sveta različite su preporuke za novorođene bebe. Naši stručnjaci uglavnom savetuju da beba leži na ravnom. I to je u redu, u krevecu, u kolicima ili na krevetu. Ali ne i u auto-sedištu. Tu poluležeći položaj pruža najbolju zaštitu.
Postoje nosiljke, ili auto-krevetići, dodaci koji se često kupuju uz kolica, a koji se mogu postaviti u automobil i čak vezati uz pomoć pojaseva. To su one nosiljke koje se polože na zadnje sedište, zauzimaju dva sedalna dela a beba u njima leži na ravnom. NIKAKO ne preporučujemo da se u njima dete vozi u automobilu. Za zdravo novorođenče je najbezbedniji poluležeći položaj u „jajetu“, suprotno smeru vožnje. Samo za bebe koje iz ozbiljnih zdravstvenih razloga ne smeju da budu u povišenom položaju ovakva sedišta mogu biti rešenje, i to samo privremeno.
Naravno, u prvim danima života, korišćenje ovog položaja je vremenski ograničeno, pa tako treba paziti da beba mlađa od 3 meseca ne bude duže od 2 sata u jajetu.
Posle dva sata treba napraviti pauzu od bar 20 minuta, izvaditi dete iz jajeta, protegnuti ga, nahraniti, promeniti pelenu i sve ono što inače tako mala beba zahteva.
Iako vam se možda čini da je dobro da ispod bebe podmetnete savijeni peškir ili pelenu, kako bi se izravnao njen položaj u jajetu, to nije dobar savet. Ispod bebe ne treba podmetati ništa što nije sastavni deo auto-sedišta. Sve te dodate stvari zapravo utiču na to da položaj bebe bude nepravilan, a to može da dovede do toga da prilikom sudara ili naglog kočenja dođe do pritiska na neki osetljiv deo tela i beba zadobije povrede.
Pravilan položaj bebe u jajetu je takav da guza stoji u najdubljem delu, a leđa, vrat i glava u su jednoj ravni, potpuno oslonjeni na naslon auto-sedišta. Pojasevi auto-sedišta treba da izlaze iz proreza u visini bebinih ramena ili malo ispod. Oni moraju biti toliko stegnuti da između bebine ključne kosti i pojasa stane jedva jedan vaš prst. Roditelji se često boje da će bebu previše stegnuti, zato slikovito objašnjavamo da ako staje jedan roditeljski prst beba nije previše jako pritisnuta pojasevima. Ma koliko se brinuli da ne povredite bebu, setite se da su sile prilikom sudara mnogo jače i nepredvidive, i nedovoljno stegnuti pojasevi mogu da dovedu do toga da beba izleti iz auto-sedišta.
Praktični savet:
Pravljenje pauza je korisno i za vozače, i sve druge putnike u automobilu. Ako idete na duži put, planirajte vreme polaska i pauze, naročito leti, birajte mesta za odmor sa hladovinom, kako biste obezbedili prijatniji put i sebi i bebi i izbegli pregrevanje. Budite spremni da možda napravite i neku neplaniranu pauzu sa noćenjem, dok je beba tako mala i ne znate kako će reagovati u automobilu, bolje je imati pripremljen plan.
Upozorenje:
Vađenje deteta iz auto-sedišta tokom vožnje nikako nije preporučljivo. Nikada ne možemo znati da li će se sudar dogoditi baš u tom trenutku, a i malo većoj deci dajemo loš primer. Naime, jednom kada „popustite“ i odvežete dete tokom vožnje ako ono plače, svaki sledeći put će plakanjem ponovo pokušati da postigne isti efekat.
View this post on Instagram
Kao što ne bismo malo dete pustili da samo pređe ulicu, tako moramo imati na umu da je odvezivanje deteta tokom vožnje podjednako opasno kao i istrčavanje na ulicu. Ako beba plače tokom vožnje, nađite prvo bezbedno mesto za zaustavljanje, parkirajte se i pobrinite za njene potrebe.
Ivana Mihajlović
Savetnica za auto-sedišta
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0