Kako da izbegnete najčešće letnje zdravstvene probleme
🕑 4 min čitanjaZa većinu nas leto je vreme opuštanja i zabava na otvorenom s porodicom i prijateljima. Međutim, nažalost, to je i period kada se mnogi suočavaju s različitim zdravstvenim problemima. No, na svu sreću, uz nekoliko jednostavnih strategija većinu ovih problema nije teško izbeći. Evo šta sve možete preduzeti kako biste predupredili najčešće letnje tegobe i ostali zdravi…
Trovanje hranom
Visoke temperature mogu ubrzati razmnožavanje bakterija, te dovesti do trovanja hranom. Ipak, tokom leta često smo u iskušenju da poručimo roštilj, posegnemo za hranom na kioscima duž šetališta, ili kupimo krofne od prodavca na plaži… Sve to povećava rizik od trovanja hranom, pa je važno da budete oprezni. Ukoliko odlučite da kupite hranu od lokalnog prodavca na ulici, potrudite se da to bude samo u prodavnicama/kioscima za koje ste sigurni da su pravilno skladištili namirnice i termički ih dobro obradili. Takođe, najbolje je da priđete kiosku ispred kojeg se stvorio red, odnosno gde je veći promet, jer to ukazuje da se hrana češće priprema i da je svežija. Ako naiđete na kiosk s hamburgerima koji otvoreno stoje na suncu, produžite dalje! Ukoliko pak odlučite da sami pečete roštilj, ne zaboravite da pravilno pripremite hranu i održavate higijenu ruku. Pre nego što upotrebite svoj električni roštilj, proverite da li je on potpuno čist, posebno ukoliko nekoliko meseci nije bio u upotrebi. Takođe, pre serviranja se uverite da je hrana dobro termički obrađena. A ako određene namirnice nosite na letovanje, posebno one sklone brzom kvarenju, pobrinite se da ih pravilno skladištite – u rashladnim torbama.
Toplotna iscrpljenost
Toplotna iscrpljeost nastaje kada telo izgubi previše vode i soli. Ako se ne leči, može da se pretvori u ozbiljnije stanje – toplotni udar. Znaci toplotne iscrpljenosti su: umor, glavobolja, vrtoglavica, grčevi u mišićima, mučnina i povraćanje, ubrzani otkucaji srca, znojenje… Ukoliko sumnjate da imate toplotnu iscrpljenost…
- Odmah popijte vodu, ili neko drugo hladno, bezalkoholno piće
- Pređite u klimatizovanu i zamračenu prostoriju
- Koristite vlažan peškire kako biste rashladili telo, ili se istuširajte hladnom vodom
Dehidracija
Ključ za suočavanje sa dehidracijom jeste konzumacija dovoljne količine tečnosti, prvenstveno vode. Pijte je često tokom dana. Ukoliko je vaš urin tamnožute ili narandžaste boje, to je znak da organizam nije dovoljno hidriran. Preporuka je da konzumirate minimum osam čaša vode dnevno, s tim što ovu količinu treba da povećate prilikom boravka na suncu, posebno ukoliko vežbate.
Opekotine od sunca
Da biste rizik od opekotina sveli na najmanju moguću meru, redovno koristite kremu za sunčanje koja sadrži SPF 30 i viši. Nenesite je bar 20 minuta pre izlaganja suncu (kako biste u startu osigurali njeno dejstvo) i iznova na svakih nekoliko sati, čak i ukoliko ne ulazite u vodu. Takođe, izbegavajte boravak na suncu u periodu od 10 do 17 časova, kada su ultraljubičasti zraci najintenzivniji.
Ujedi insekata
Insekti nisu samo dosadni. Njihovi ujedi mogu da izazovu bolno oticanje i svrab. Osim toga, oni mogu biti nosioci virusa i bakterija. Kada ste na otvorenom, da biste se zaštitili od ujeda, koristite adekvatan repelent i nosite odgovarajuću odeću (od gustog tkanja).
Letnje prehlade
Letnje prehlade, infekcije gornjih disajnih puteva, te i curenje iz nosa, bol u grlu, kao i stomačne probleme često izazivaju enterovirusi. Da biste ih izbegli, nastavite s najboljom higijenskom praksom, istom onom koje ste se pridržavali kako biste izbegli zarazu kovidom -19. To uključuje redovno pranje i dezinfekciju ruku i obavezno kijanje u maramicu. Zapamtite da noćni izlasci, koji podrazumevaju kasniji odlazak u krevet i prekomerno konzumiranje alkohola, takođe mogu da oslabe imuni sistem i učine vas podložnijim virusima i prehladama. Bez obzira na to da li putujete ili ne, treba da budete svesni pandemije koja je još uvek u toku, te da sledite zdravstvene smernice, posebno u pogledu higijene.
Plivačko uho
Mnogi provode leto opuštajući se pored bazena, jezera ili mora. Nažalost, neke vode u kojima plivamo sadrže bakterije koje mogu izazvati bolesti, a jedna od najčešćih (prenosi se upravo putem vode) jeste plivačko uho. Reč je o infekciji uha izazvana kontaminiranom vodom koja se zadrži u uhu nakon plivanja. Simptomi obično uključuju bol u uhu, crvenilo, otok, svrab, pojavu gnoja u uhu. Da biste ih izbegli…
- Ne stavljajte strane predmete, poput pamučnih štapića, u uho
- Izbegavajte uklanjanje ušnog voska koji doprinosi zaštiti od infekcije
- Nakon plivanja temeljno posušite uši peškirom, ili nagnite glavu u stranu i povucite ušnu resicu kako biste eliminisali vodu
- Tokom plivanja održavajte uši suvim pomoću kape ili čepića za uši
Peludna groznica
Budući da je reč o reakciji imunološkog sistema na različite alergene iz prirode, peludna groznica je veoma frustrirajuća letnja bolest koja se manifestuje u vidu kijanja, curenja iz nosa, suzenja očiju.. Posebno je frustrirajuće ukoliko ne znate na šta ste alergični, onosno šta izaziva reakciju vašeg tela. Najbolji način da se izbegne peludna groznica, ali i drži pod kontrolom, jeste kombinovanje nekoliko metoda lečenja. Na primer, na dnevnom nivou možete uzeti tabletu antihistaminika u kombinaciji sa sprejom za nos. Takođe, kapi za oči mogu vam pomoći da ublažite svrab i iritaciju, te izbegnete infekcije oka usled čestog trljanja. Ako znate šta izaziva polensku groznicu, izaberite antihistaminik sa relevantnim sastojcima za borbu protiv nje. Možete isprobati različite proizvode kako biste uvideli koji vam najviše odgovara. A ukoliko imate bilo kakvih nedoumica, obavezno se obratite lekaru/farmaceutu za pomoć.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0