Male kuhinje – Saveti za uređenje
🕑 4 min čitanjaKuhinja u vašem domu je možda mala, ali uz dobro osmišljen dizajn i organizaciju i ona može biti funkcionalna i lepa. Osim toga, uz adekvatan odabir boja i elemenata možete je učiniti vizuelno većom.
Ključni korak u dizajniranju funkcionalne male kuhinje jeste dobro osmišljena organizacija, tj. isplaniran raspored elemenata. Samo tako ćete osigurati zadovoljenje svih potreba koje ova prostorija treba da obezbedi.
Pod tim se podrazumevaju svi neophodni (mali i veliki) kuhinjski aparati, prostor za odlaganje namirnica, posuđa za kuvanje i posluživanje hrane, pranje posuđa, radna površina, te mesto za odlaganje otpada.
Princip radnog trougla
Svi navedeni elementi treba da budu raspoređeni tako da omoguće optimalno funkcionisanje svakog radnog procesa. Funkcionalan raspored najčešće se zasniva na tzv. principu radnog trougla. Reč je o zamišljenom trouglu u osnovi kuhinje, čija temena čine tri glavne radne zone: mesto za skladištenje i pripremanje hrane, za kuvanje tj. termičku obradu, i za pranje posuđa. Izuzetak su linearne kuhinje, kod njih je trougao pretvoren u liniju, ali princip je u osnovi isti: kuhinjske elemente treba grupisati tako da se jasno mogu razaznati tri funkcionalne celine. U malim kuhinjama to može predstavljati izazov, ali ga se treba pridržavati.
Pokušajte da između ključnih tačaka svake od navedenih zona obezbedite što je više moguće mesta. Te tačke su frižider, šporet i sudopera. Uz frižider treba obezbediti i ormariće za odlaganje suvih namirnica, u blizini šporeta pri ruci treba imati pribor za kuvanje, začine i kuhinjske krpe, dok je prostor oko sudopere idealno mesto uz koje možete odlagati čaše i tanjire; kanta za otpatke takođe treba da bude što bliže sudoperi. Između navedenih tačaka, naravno, treba obezbediti što je moguće veću radnu površinu.
Skicirajte osnovu i definišite oblik kuhinje
Ukoliko ste za planiranje kuhinje angažovali arhitektu ili dizajnera enterijera, njegov posao je da vam predloži i nacrta funkcionalan plan, naravno, uzimajući u obzir vaše želje i sugestije. U suprotnom, da biste kreirali lepu i funkcionalnu malu kuhinju, ovaj posao moraćete obaviti sami. Što se temeljnije posvetite planiranju, to će i rezultati biti bolji.
Prvi korak je da izmerite i skicirate prostoriju. Na crtežu obavezno treba obeležiti pozicije vrata i prozora – od toga zavisi gde možete da smestite kuhinjske elemente. Takođe, treba označiti i ograničavajuće faktore, poput vodovodnih instalacija za sudoperu i utičnice za šporet. Ukoliko ne postoji mogućnost da se oni pomeraju, u skladu sa postojećim stanjem treba planirati i sve ostale elemente. Kada ste sve ovo utvrdili, vreme je da odaberete optimalan oblik kuhinje za vaš prostor.
Evo nekih osnovnih koje mogu biti dobro rešenje za malu kuhinju:
Linearna kuhinja
Kod kuhinja linearne osnove svi elementi su u pravom nizu jedan do drugog. Najčešći je izbor u malim stanovima, gde je uslovljena uskom prostorijom u kojoj se kuhinja nalazi, ili pak malom raspoloživom površinom u okviru dnevnog boravka. U otvorenim dnevnim sobama često se kombinuje s kuhinjskim ostrvom ili šankom, koji ujedno služe kao dodatna radna površina i prostor za obedovanje.
Paralelna kuhinja
Ukoliko imate malu kuhinju kvadratne ili pravougaone osnove, paralelan raspored elemenata je dobar izbor. Uslov je da je kuhinja dovoljno široka i da ima dovoljno mesta za prolaz, rad i otvaranje svih elemenata. Minimalno rastojanje između njih iznosi 90 cm, dok se optimalnim smatra 120 cm.
L-kuhinja
Odlična je opcija ukoliko se kuhinja nalazi u uglu dnevnog boravka ili trpezarije. Takođe je dobro rešenje ako je prostorija namenjena ovoj celini nedovoljno široka za paralelnu kuhinju, ili pak postoje elementi koji onemogućuju paralelan raspored (npr. otvori u zidu).
U-kuhinja
U malim kuhinjama retko kad ima mesta za postavljanje elemenata u obliku slova U, ali nije nemoguće. U ovakvoj kuhinji ne bi trebalo da imate problema da dobro organizujete radni trougao. S druge strane, u ugaonim elementima često je dosta neiskorišćenog prostora, pa bi njima trebalo posvetiti posebnu pažnju. Savet: u njih ugradite specijalno dizajnirane žičane elemente koji se izvlače ili rotiraju kako biste maksimalno iskoristili dragoceni prostor za odlaganje.
Kada ste utvrdili koji oblik kuhinje se najbolje uklapa u vaš prostor, detaljnije osmislite raspored i dimenzije elemenata. Najpre definišite koji su vam neophodni, a zatim pokušajte da nađete mesto za one koje biste želeli da imate.
Dobar izbor stila i boja
Najlepši deo uređivanja bilo koje prostorije svakako je odabir elemenata koji odgovaraju vašem ukusu u pogledu stila i kolorita. Ipak, pri osmišljavanju male kuhinje nije preporučljivo rukovoditi se samo sopstvenim afinitetima. Postoje neke opšte smernice kojih se treba pridržavati kako ne biste previše zagušili ionako mali prostor, već ga, naprotiv, učinili vizuelno većim i prozračnijim.
Prvo pravilo jeste da u maloj kuhinji treba izbegavati suvišne detalje. Ukoliko volite moderne enterijere, to vam neće teško pasti – ravni frontovi sa svedenim ručkama ili bez njih savršeni su za male kuhinje. Ipak, ako preferirate klasičan i rustičniji nameštaj, ne očajavajte – i takav stil može lepo izgledati u malom prostoru, samo povedite računa da na frontovima nema previše detalja. U oba slučaja, preporuka je da se držite što svetlijeg kolorita.
Kada je reč o izgledu površina, sjajne površine omogućiće da maksimalno iskoristite prirodnu i veštačku svetlost u kreiranju vizuelno većeg prostora. Ovo je, naravno, samo preporuka – vaša mala kuhinja će izgledati lepo i sa mat završnim površinama dokle god u njoj preovlađuju svetli tonovi.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 08.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0