Opekotine od sunca i kako ih sanirati
🕑 3 min čitanjaLeto je u punom jeku i sve više vremena provodimo na otvorenom, pod suncem, na obali mora, jezera, reke ili na bazenu, što povećava rizik od opekotina.
Da biste izbegli ovaj neslavan epilog, neophodno je da svakodnevno, redovno i iznova nanosite SPF preparat i izbegavate izlaganje direktnom suncu u periodu od 10 do 16 časova.
Ukoliko vam ipak ne pođe za rukom da sačuvate kožu od sunčevih zraka, te dođe do opekotina, znajte da postoji nekoliko proverenih kućnih recepata koji efikasno ublažavaju peckanje, svrab, ljuštenje i umiruju kožu. Krenimo redom…
S.O.S rešenja
Hladna voda
U osnovi, opekotine od sunca predstavljaju zapaljenje kože. Jedan od najjednostavnijih načina za saniranje upale jeste hlađenje pogođenog područja. Efikasan način da sebi pomognete dok ste još uvek napolju jeste uskakanje u vodu, bilo da je u pitanju more, jezero ili reka. To može sprečiti pogoršanje stanja. Ipak, budite oprezni ukoliko boravite na bazenu, hlorisana voda može dodatno da iziritiri kožu. Takođe, izbegavajte nanošenje leda direktno na opekotine. Iako to deluje privlačno dok vaša koža gori, takav postupak mogao bi da izazove još više štete. Naravno, da biste rashladili i umirili kožu, možete uroniti u kadu s vodom.
Jogurt
Mlečna kiselina koju sadrži ova namirnica umiruje upaljenu kožu, zbog čega je jogurt odlično S.O.S sredstvo u slučaju crvenila nakon izlaganja suncu. Nanesite ga kao masku, ostavite da deluje, pa isperite mlakom vodom.
Soda bikarbona i ovsena kaša
Dodavanje nekoliko supenih kašika sode bikarbone u kadu punu hladne vode i namakanje oko 15 do 20 minuta ublažiće oštećenja od sunca. A dodavanje šolje ovsa u kadu umiriće iritaciju i pomoći koži da zadrži prirodnu vlagu. Samo, nipošto ne trljajte kožu – ni u kadi ni nakon izlaska iz nje. Osušite je peškirom.
Aloe vera
Ako nemate ovu biljku u kući, bilo bi dobro da je nabavite. Aloe vera i njen sok se vekovima koristi u tretmanu opekotina. Zasecanje lista po sredini i nanošenje soka direktno na kožu donosi trenutno olakšanje u slučaju blažih oštećenja. Svakako, i gel na bazi ove biljke dolazi u obzir. Pronaći ćete ga u svakoj apoteci.
Čaj od kamilice
Ovaj napitak ne samo da će umiriti vas, već i vašu kožu. Skuvajte čaj na uobičajeni način i ostavite da se ohladi. Potom umočite parče gaze u njega i stavite je na zahvaćeno područje.
Sirće
Mišljenja o upotrebi sirćeta za ublažavanje opekotina od sunca su podeljena. Dok jedni kažu da dodavanje dve šolje sirćeta u hladnu vodu za kupanje može pomoći u saniranju opekotina, drugi tvrde da kiselost samo pogoršava stvari. Ako ranije u slučaju lakših opekotina niste primenjivali ovaj tretman, najbolje je da to ne pokušavate ni u slučaju onih većih i ozbiljnijih.
Još nekoliko važnih saveta…
Nosite široku odeću
Ako se suočavate sa opekotinama, pri narednom izlasku napolje obavezno prekrijte kožu. Nosite odeću koja se ne lepi za kožu. Imajte na umu da je koža naš najveći organ, te da je neophodno malo prostora da diše dok se oporavlja od traumatične epizode kao što je opekotina od sunca. Prirodna vlakna, poput pamuka ili lana, dobar su izbor.
Pijte puno vode
Dok se vaša koža bori sa oštećenjima, postoji mogućnost da je dehidrirana, te da je neophodno nadoknaditi vlagu koju je izgubila tokom boravka na suncu. Ako već ne pijete osam čaša vode dnevno, trebalo bi da vas novonastala situacija nagna da tu praksu promenite!
Ne zaboravite na hidrantnu kremu
Jedna od najvažnijih stvari koju možete da preduzmete kako biste sprečili ljuštenje kože jeste da redovno nanosite hidrantnu kremu na zahvaćena područja. Da biste mogućnost iritacije sveli na minimum, koristite kreme bez mirisa i boja, namenjene nezi osetljive kože.
Savet plus
Ukoliko su opekotine od sunca previše bolne, možete uzeti i ibuprofen, a ukoliko primetite znake dehidracije, obavezno se javite lekaru.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0