Šta znače oznake energetskih razreda na uređajima?
🕑 3 min čitanjaŠta sve treba da znate o novom sistemu oznaka energetskih razreda za kućne aparate i zašto je vaša nova, energetski efikasna veš-mašina sada dobila samo ocenu F.
Kada krenete u kupovinu uređaja, poput mašine za pranje veša ili frižidera, obratite posebnu pažnju na energetsku ocenu kako biste bili sigurni da pametno trošite svoj novac, štedite struju i pomažete planeti. Naime, prošle godine na snagu su stupile nove oznake energetske efikasnosti koje je uvela Evropska komisija.
Iako su uređaji i do sada imali ove oznake, nakon radikalnih promena one će biti mnogo jasnije potrošačima, pa ćemo odmah pri kupovini moći da vidimo koliko će koštati rad konkretnog uređaja u poređenju s drugim, sličnim konkurentima i koliko je ekološki prihvatljiv.
Evo šta treba da znate o ovim promenama i kako da već na prvi pogled saznate koliko vaš uređaj troši energije, koliko je bučan i kakav je u odnosu na druge slične aparate…
Zašto se menjaju energetske oznake?
Pre oko 20 godina uveden je nov sistem označavanja velikih elektronskih uređaja. Tada je svakom uređaju data kategorija označena od A do F kako bi se pokazalo koliko je energetski efikasan. A je bila najviša kategorija, F najniža. Međutim, kako su uređaji postajali energetski sve efikasniji, počele su da se pojavljuju nove ocene na vrhu, dok je vrlo malo uređaja zapravo dobilo ocenu F. Dakle, uvedeno je više kategorija kako bi potrošačima bilo lakše da odmah vide ko koristi najmanje snage. Nove kategorije su bile A+, A++ i A+++. Međutim, kako su uređaji počeli sve više da se poboljšavaju i ove nove kategorije postajale su sve manje korisne. Mnogi aparati, ako ne i većina njih, sada su ocenjeni od A+ do A+++, što opet otežava njihovo razlikovanje. Na primer, 90 posto frižidera i zamrzivača koji se trenutno nalaze u prodavnicama ima ocenu A+ ili više. Ovo nam govori više o tome koliko su energetski efikasni u poređenju sa starijim uređajima nego s drugim, novim uređajima na tržištu. Dakle, sistem ocenjivanja energetske efikasnosti morao je biti revidiran.
Koje su nove oznake?
Nove ocene su mnogo jednostavnije i kreću se od A do G, pri čemu je A energetski najefikasniji razred. Poznata šema boja od zelene do crvene neće se menjati. Planirano je da nove oznake traju godinama i da se, kako vreme odmiče, uzimaju u obzir promene koje će uređaje učiniti energetski efikasnijim. Ovo znači da će za početak biti vrlo malo proizvoda u A i B rangu. Tako će frižider sa zamrzivačem, koji je ranije imao ocenu A+, sada imati ocenu F. To ga ne čini ništa manje energetski efikasnim nego što je bio pre pojave novih oznaka. U stvari, najpopularniji frižideri i zamrzivači na tržištu imaće ocenu E i F, mada se i dalje smatraju energetski efikasnim.
Promena načina ocenjivanja
Mašine za pranje veša i pranje sudova sada su ocenjene na osnovu efikasnosti njihovog ekološkog režima, što odražava rastuću zabrinutost potrošača za energetsku efikasnost i životnu sredinu – plus činjenicu da su eko-režimi postali mnogo efikasniji i da se sada mogu koristiti kao standardni režim rada. Tu je i oznaka o potrošnji vode po svakom ciklusu, kapacitetu, trajanju pranja…
Etikete na mašinama za pranje i sušenje veša imaju dve kolone, sa punim programom s leve strane i eko- režimom sa desne. Potrošnja energije se računa posle 100 ciklusa pranja (umesto na godišnjem nivou) i jasno je navedena maksimalna nosivost, trajanje eko-programa, pa i emisija buke. Ovo treba da olakša upoređivanje konkurentnih uređaja.
Oznaka na frižiderima i zamrzivačima sada, između ostalog, pruža informacije i o ukupnom kapacitetu, godišnjoj potrošnji energije i buci koju proizvode. Televizori i ekrani imaju oznaku koja pokazuje potrošnju energije u 1000 sati rada, potrošnju u HDR režimu rada, pa i horizontalnom i vertikalnom broju piksela.
Da li se još nešto menjalo?
Jeste. Sada svaka etiketa u gornjoj desnoj strani ima QR kod. Njega možete skenirati mobilnim telefonom kako biste dobili više detaljnijih informacija o uređaju i uvid u tehničke specifikacije u EU bazi podataka o energetskom označavanju (EPREL). Sa leve gornje strane nalazi se zastavica EU ukoliko je aparat kupljen u Evropskoj uniji, odnosno zastava Velike Britanije itd. Svaki uređaj dobija i ocenu buke kategorizovanu od A do D, uz tačan broj emitovanih decibela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0