Vernix Caseosa ili Sirasti maz – njegov značaj i uloga
🕑 2 min čitanjaTek rođena beba uglavom je prekrivena belim, sirastim mazom, a znate li šta je njegova uloga i zbog čega je važan za bebu? Ukoliko želite da saznate, nastavite s čitanjem ovog teksta.
Vernix Caseosa ili sirasti maz je zaštitni sloj na bebinoj koži. Izgleda kao bela, sirasta supstanca koja se razvija na bebinoj koži dok je u maminom stomaku. Ovaj premaz, sačinjen od 80 posto vode i drugih esencijalnih sastojaka, nastaje oko 20. nedelje trudnoće. Njegovi tragovi ostaju na bebinoj koži i nakon rođenja, pa ste se sigurno pitali kakvu ulogu on ima.
Kako biste razumeli šta je sirasti maz, morate da zamislite kako izgleda koža dugo izložena vodi. Tokom kupanja ili plivanja koža se brzo smežura. Isti efekat na bebinu kožu u maminom stomaku imala bi plodova voda. Ne zaboravite, beba u njoj pliva 40 nedelja. Ali tu je ovaj zaštitni sloj, on čuva bebinu kožu, bez njega bi ona bila puna nepravilnosti. Sirasti maz je zaslužan za mekoću bebine kože, ali je još važnije to što je čuva od infekcija.
Količina sirastog maza se smanjuje kako se približavate terminu porođaja. Očekivano je da bebe rođene u terminu imaju tragove vernix caseosa na koži, a on rođene prevremeno veću količinu sirastog maza. Bebe rođene posle termina verovatno ga neće imati na koži. Tokom trudnoće beli maz se smanjuje i razlaže u plodovoj vodi, ali to ne znači da potpuno nestaje! Na bebinoj koži ostaje sloj koji je providan i služi kao lubrikant za porođaj, to jest pomaže bebi da lakše prođe kroz porođajni kanal.
Zaštitna uloga sirnog maza ne završava sa boravkom u maminom stomaku, ona se nastavlja i nakon rođenja.
Ima antimikrobna svojstva
Novorođenčad imaju nerazvijen imuni sistem i podložnija su prehladama. Osim dojenja, koje je veoma značajno za jačanje imuniteta bebe, i sirasti maz ima veliku ulogu u razvoju imuniteta i zaštiti od infekcija. To je zato što sadrži antioksidanse, ali ima i antiupalna svojstva.
Pomaže regulaciju bebine telesne temperature
Tokom trudnoće mamino telo ima značajnu ulogu u regulisanju bebine telesne temperature. Posle rođenja potrebno je određeno vreme da beba bude u mogućnosti da sama reguliše svoju temperaturu. Zato je važno da se ona uvije u prekrivač i da se održava adekvatna sobna temperatura. Ostavljanje ernix caseosa duže na bebinoj koži poboljšava prirodnu regulaciju temperature beba.
Čini bebinu kožu mekšom
Vernix caseosa doprinosi da bebina koža bude meka i nežna. On je prirodno hidrira i štiti od isušivanja i pucanja.
Nekada su se bebe kupale odmah nakon porođaja, a sada se kupanje odlaže. Istraživanja pokazuju da je dovoljno prvo kupanje odložiti 24 sata, a to je, sada kada znate sve informacije, samo vaša odluka.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0