Koje alate treba da imate za kućne popravke?
🕑 4 min čitanja
Bilo da ste se preselili u novu kuću ili odlučili da je vreme da prestanete da bacate novac na kućne majstore za najjednostavnije popravke, naš spisak neophodnih alata za svako domaćinstvo pomoći će vam da se osetite sposobnim da uzmete život u svoje ruke ili bar da pričvrstite šraf na kuhinjskom kredencu.
Dakle, odlučili ste se da je vreme da uvedete reda u svoju kutiju sa alatom (ako je uopšte i posedujete) i da dopunite stvari koje vam nedostaju ali ne znate odakle da krenete. Mi vam predstavljamo osnovne alate koji su neophodni za održavanje domaćinstva i za sitnije popravke. Pomoću njih i YouTube-a nema sitnijeg kućnog posla koji nećete biti kadri da sami obavite i tako uštedite na plaćanju sve skupljih majstora i zanatlija.
1. Metar
Čim krenete da živite sami, neophodno je da nabavite jedan metar, i ne – lenjir iz detetove peratonice neće odraditi posao. Već pri prvom on-line naručivanju police ili kreveta za dečiju sobu zatrebaće vam ova zgodna alatka. Cene profesionalnih se kreću od 1000 do 5000 dinara, ali i običan krojački metar od stotinjak dinara će odraditi posao. Idealno bi bilo da traka ima bar 5 metara, pa ćete biti opskrbljeni bilo da merite veličinu potrebnog stoljnjaka ili kvadraturu sobe za veće projekte. Manji krojački metri idealni su za torbe i nošenje u prodavnicu i kupovinu novog nameštaja, pa je zgodno „uložiti“ i u ovu spravicu koju je uvek potrebno imati pri ruci.
2. Šrafcigeri
Šrafcigeri, tj. odvijači, dolaze u puno veličina i oblika i ponekad nas može zbuniti volumen ponude u „uradi sam“ prodavnicama. Za početak, odlučite se za dva, neophodna odvijača – ravni i krstasti u srednjoj veličini. Oni će biti dovoljni za najbazičnije popravke i uglavnom se koriste za kućnu upotrebu – od formiranja sklopivog nameštaja, do pričvršćivanje televizora na držač.
Mi bismo naravno preporučili komplet od bar četiri odvrtača i dodatni komplet mini šrafcigera, koje ćete koristiti češće nego što mislite, bilo da menjate baterije na elektronskim uređajima ili da pričvršćujete olabavljene naočare. Kada steknete samopouzdanje u kućnim popravkama, uzmite i imbus odvijače, zatrebaće zasigurno. Cena pojedinačnih šrafcigera kreće se od 150 dinara a za komplete sa svim neophodnim veličinama izdvojićete između 1000 i 1500 dinara.
3. Klešta
Alatka koju morate imati u svom domu iako vam neće biti potrebna svakodnevno, ali kada na njihovu popravku dođe red, ništa ih ne može zameniti. Izbegnite poplave i druge katastrofe jer niste u stanju da zavrnete ventil koji pušta jer nemate odgovarajući alat. Postoje razne vrste klešta, poput onih za pop nitne, papagajke, vodoinstalaterske, kombinovana klešta i brojne druge vrste, a idealno bi bilo da nabavite klasična „papagaj“ klešta i kombinirke koje ujedno mogu služiti i za sečenje žice.
4. Tapetarska traka
Za razliku od jačih lepljivih traka koje mogu da ostave oštećenja na površinama na koje ih nanosite, tapetarska traka se lako skida i ima niz veoma bitnih primena u svakodnevnom životu. Prva i najvažnija je naravno kao pomoć u krečenju i bojenju, gde je koristimo za prekrivanje površina na koje ne želimo da nanesemo boju, ali tu joj svrha nikako ne prestaje. Bilo da lepite čepove kozmetike pred put, kako vam se gel za tuširanje ne pi prosuo po prtljagu, obeležavate mesto na zidu za kačenje slike ili lepite ivice tepiha kako se ne bi savijali, tapetarska traka će biti vaš prijatelj u nevolji mnogo čćešće nego što ste mislili…
5. Baterijska lampa
Ako dođe do nestanka struje, imate igračku zapalu pod krevet ili ako se zavlačite ispod sudopera da proverite ne curi li neki sifon, jaka baterijska lampa biće vam najbolji saveznik. Istina, danas svaki „pametni telefon“ ima opciju baterijske lampe, ali baterije telefona se prazne, nezgodno je držati ih, pogotovo u uskim prostorima, a baterijske lampe se svuda mogu naći po veoma povoljnim cenama. Baterije koje se koriste u samim lampama, u zavisnosti od korišćenja, traju i po nekoliko meseci, tako da se uz ove zgodne stvarčice teško ostaje u mraku.
6. Set šrafova i eksera
Pakovanje koje u sebi sadrži asortiman eksera i šrafova u različitim veličinama uvek je dobro imati pri ruci. Ne koštaju puno a skoro je sigurno da će vam zatrebati veoma često, bilo da sastavljate nameštaj, kačite slike, popravljate staru hoklicu nasleđenu od bake i deke, ove „pomagače“ prosto morate nabaviti i držati u svom domu.
7. Okasto-vilasti ključ
Ovi ključevi uglavnom dolaze u setovima jer je veoma bitno pogoditi veličinu koja vam je potrebna za kućne poslove. Za svako zavrtanje i odvijanje koristićete ove ključeve pa se trudite da ih nabavite po što povoljnijoj ceni jer sam kvalitet nije presudan – bitno je da imate opcije u veličinama.
8. Bežična aku bušilica/odvijač
Akumulatorska bušilica je najskuplji alat sa našega spiska, ali i najučinkovitiji. Bez nje će sastavljanje sklopivog nameštaja biti skoro pa nemoguće ili bar mnogo, mnogo teže. Tolika je potreba za ovom vrstom bušilica da se one sada više ne moraju kupovati samo po prodavnicama alata, već ih nude i veći lanci supermarketa, poput Lidla. Za kućne potrebe birajte one manjih dimenzija kako ne bi zauzimale previše prostora i srednjih cena, ako ne planirate krupnije radove u stanu ili kući. Dobra stvar je i što kupovinom bežičnog odvijača sa svim nastavcima zapravo „pokrivate“ i drugu tačku sa našeg spiska…
9. Čekić
Čekić srednje veličina biće vam potreban za većinu kućnih poslova, pogotovo za one koji zahtevaju eksere – kod kačenja slika, vađenja eksera ili postavljanje polica. Srednja veličina pokriva većinu prosečnih potreba, a novac za manje ili veće čekiće izdvojite samo ako imate na umu da ćete raditi sitne, delikatne popravke ili ako ćete praviti veći lom po kući i dvorištu. Kako im se cene kreću već od 400 dinara, ovo neće biti preveliko ulaganje a redovno ćete ga koristiti.
10. Skalpel
Dobar nož i alatka za sečenje zlata vredi, a za popravke u domu najbolje je uzeti čvrsti i pouzdan skalpel. Plastični skalpeli koje deca koriste uglavnom neće poslužiti svrsi, tako da za sečenje jačih materijala i za popravke morate da odaberete veći i čvršći skalpel sposoban da seče jaču tkaninu, debeo karton, folije, celofan i slične materijale. Cene boljih skalpela kreću se između 400 i 1500 dinara.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0