Regresija sna kod todlera
🕑 2 min čitanjaVaša preslatka beba je porasla i sada je todler koji neumorno uživa u svakodnevnim aktivnostima. Ali, iznenada, dani su postali predugi jer vaše 18-mesečno dete odbija da spava. Šta je regresija sna i zašto se dešava oko 18. meseca, pročitajte u nastavku teksta.
Pored velike šolje kafe i kreme koja će (možda) ublažiti podočnjake, šta roditelj može da uradi?
I zašto dete koje je do tada spavalo lepo sada bojkotuje odlazak u krevet?
Šta je regresija sna?
Regresija sna podrazumeva promenu u ritmu spavanja koji je do tada beba imala. To je obično povezano sa skokovima u razvoju, koji se odvijaju oko bebinog:
- 4. meseca,
- 6. meseca,
- 9. meseca,
- 12. meseca,
- 18. meseca i
- 24. meseca.
U tom periodu beba će se naglo buditi ili će čak preskakati dnevne dremke. Važno je da znate da je to stanje prolazno i da traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja.
Zašto se javlja regresija spavanja kod beba?
Tokom regresije sna u detetovom 18. mesecu dešava se, kao i kod svake regresije sna do tada, određena razvojna faza. Hormoni rasta, koji se ispuštaju u organizam i pomažu detetu u njegovom rastu i razvoju, mogu ometati detetov san. Takođe, izlazak zuba koji se vezuje za taj period može biti veoma neprijatan za bebu. Ta kombinacija dovodi do drugačijeg ritma spavanja na koji ste do tada navikli.
Kada je reč o njihovom socijalnom i emotivnom razvoju, primetna je i separaciona anksioznost. Još jedan od pokazatelja skoka u razvoju, koji je povezan sa iznenadnim nespavanjem, jeste izražena želja za samostalnošću koje dete ispoljava. To vodi ka tome da dete može da odbija odlazak na spavanje ukoliko radi nešto drugo u tom trenutku.
Šta raditi kada do regresije sna dođe?
Vrlo je važno da znate da je regresija sna prolazna i da neće trajati zauvek. Na nju možete posmatrati kao na privremeni izazov. Međutim, ono na šta posebno treba obratiti pažnju jeste da loše navike koje se steknu tokom ovog perioda mogu da traju mnogo duže od same regresije sna. To znači da treba da izbegavate stvaranje rutine koja ne odgovara ni detetu ni vama. Odlazak na spavanje u isto vreme, kao i rutinu koju ste imali ranije pre samog spavanja, a koja obuhvata kupanje, čitanje priče i maženje, ne preskačite, jer ćete onda samo nakon prestanka regresije nastaviti sa regularnim aktivnostima koje su u vezi sa spavanjem. Budite uporni i istrajte u tome da se dobre navike ne menjaju, ali vrlo je važno i da budete podrška svom detetu kroz period koji je veoma izazovan za njega.
Koliko sna je potrebno detetu u tom periodu?
Bebi od 18 meseci potrebno je 11–14 sati sna u periodu od 24 sata. Svako dete je posebno, a samim tim im je vreme koje provedu spavajući različito, ali je svakako veoma važno da imaju odgovarajući broj sati sna koji im je neophodan za pravilan rast i razvoj. Ukoliko ne spava onoliko koliko mu je potrebno, dete može biti posebno razdražljivo i još je teži put ka uspavljivanju.
Izvor: Bebologija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0