Šta sve treba da znate kada odlučite da renovirate kupatilo?
🕑 5 min čitanjaRenoviranje kupatila je jedan od najskupljih i najzahtevnijih koraka u renoviranju i adaptaciji stambenog prostora. U nastavku saznajte sve što je neophodno i zašto je važna kvalitetna oprema za kuptilo.
Lepo i funkcionalno kupatilo značajno doprinosi kvalitetu stambenog prostora, što je verovatno glavni motiv svakog od nas da ono bude što bolje urađeno. Pored toga, već je pomenuto da je ovo prilično skup zahvat, te bi loše urađen posao predstavljao čisto bacanje novca.
Međutim, nemojte izgubiti iz vida da gubici mogu biti i veći od plaćanja materijala i majstora koji su napravili propuste – loše izvedeno kupatilo može uzrokovati i materijalnu štetu u vašem i susednim stanovima, što za sobom povlači i velike troškove za sanaciju. Na kraju, ukoliko prodajete ili izdajete nekretninu u kojoj kupatilo nije u sjajnom stanju, možda biste želeli prvo da ga renovirate. Naime, istraživanja su pokazala da ulaganje u kupatilo i kuhinju najviše podiže cenu nekretnine, kako za prodaju tako i za izdavanje.
Iako je ovaj tekst u rubrici „Uradi sama”, nikako ne preporučujemo da samo izvodite radove. Reč o veoma zahtevnom poslu, najbolje je poveriti ga profesionalnim vodoinstalaterima i keramičarima, po mogućstvu sa dobrom preporukom. Čak i u tom slučaju ćete morati da znate mnogo toga o renoviranju kupatila kako biste ga dobro osmislili i da biste mogli da prekontrolišete da li je sve zaista urađeno kako treba.
Pitanja na koja treba odgovoriti pre nego što počnete
Pre nego što uopšte počnete da birate boje i detalje i razgledate slike kupatila koje biste želeli da „prekopirate”, najpre morate odgovoriti na nekoliko važnih pitanja. Sve odluke koje budete donosili treba da budu u skladu sa odgovorima koje ste na njih dali.
- Kako izgleda dnevna rutina u vašem domaćinstvu – spisak elemenata koje treba smestiti u kupatilo i raspored. Ipak, važno je znati da ćete najviše uštedeti i ubrzati tok izvođenja radova ukoliko zadržite postojeći raspored elemenata.
- Koliko novca možete da potrošite – budžet insplanirajte unapred
- Koliko vam je mesta za odlaganje potrebno u kupatilu – kupatila su po pravilu male prostorije, pa prostor za odlaganje treba planirati pri renoviranju. Kasnije će biti teško da ga uklopite.
- Koliko ljudi će koristiti kupatilo – za velike porodice, ukoliko ima dovoljno prostora, možete razmišljati o dvostrukom umivaoniku, ili odvajanju toaleta, kako biste smanjili red pred kupatilom.
- Šta vam se ne sviđa u kupatilu – važno je da toga budete svesni kako ne biste napravili istu grešku.
Šta vam je sve potrebno u kupatilu?
Već smo rekli da od vaših svakodnevnih navika zavisi spisak elemenata koje treba smestiti u kupatilo. Kada je reč o sanitarijama, toalet-šolja i lavabo se podrazumevaju, tako da je najveća dilema zapravo da li odabrati tuš ili kadu za kupanje. Idealno bi bilo da se mogu smestiti oba, ali malo ko ima dovoljno veliko kupatilo, te ćete verovatno morati da birate.
Ukoliko je reč o zaista maloj prostoriji, nema mnogo izbora – tuš-kabina dimenzija 80×80 ili 90×90 cm najčešće se nameće kao jedina opcija. Za one koji ipak mogu da biraju između kade za kupanje ili „walk-in” tuša, odluku treba zasnovati na svojim navikama. U slučaju da renovirate kupatilo u nekretnini koju planirate da prodate, stručnjaci preporučuju „walk-in” tuš kao rešenje koje će bolje prodati vaš stan ili kuću.
Na našim prostorima u kupatilu se najčešće nalazi i veš-mašina, te je i za nju potrebno obezbediti mesto. U poslednje vreme često se viđa rešenje gde se iznad veš-mašine nalazi bojler. To u mnogim kupatilima i jeste najzgodnija opcija, ali morate biti svesni ograničenja koje ovo rešenje nameće – nećete moći da jednu na drugu postavite mašine za pranje i sušenje veša. Dakle, ukoliko su vam obe potrebne, moraćete da odaberete kombinovani model ili obezbedite i dodatno mesto za mašinu za sušenje, ili pak da bojler smestite na drugo mesto.
Odabir keramike
Nakon što ste definisali raspored elemenata u kupatilu, vreme je za odabir pločica. Raspon njihovih cena je prilično veliki. Najpovoljnija opcija svakako su pločice domaćih proizvođača, sa prosečnim cenama do 10 evra po metru kvadratnom. S druge strane, cena španskih i italijanskih pločica, koje važe za najkvalitetnije, kreću se od oko 20 evra po kvadratu pa naviše, čak i preko 100 evra po metru kvadratnom.
Kako biste izračunali potrebnu količinu pločica, izmerite kvadraturu svih površina koje se oblažu. Preporuka je da se izračunat broj kvadrata uveća za oko 10% kako vam ne bi zafalilo pločica usled sečenja ili eventualnog oštećivanja. Ne savetuje se naknadno dokupljivanje pločica, jer na njima mogu biti uočljive razlike ako nisu iz iste serije.
Ukoliko kombinujete različite pločice, vodite računa o uklapanju njihovih dimenzija. Takođe, važno je da na vreme odaberete boju fugni u skladu sa efektom koji želite da postignete. Na primer, ukoliko želite da one budu što diskretnije, birajte boju što bližu boji pločica. Ovakav pristup je najbolji izbor kod pločica velikih formata. S druge strane, i kontrast može biti vrlo efektan, naročito kod metro pločica ili nekih drugih retro varijanti. U svakom slučaju, nemojte odabir boje fugni prepuštati majstorima – velike su šanse da ćete biti razočarani.
Keramičari postavljanje pločica naplaćuju po kvadratu i ono u proseku košta 10–15 evra/m2. U većim gradovima cena može biti i viša, a imajte u vidu i da odabrana keramika može uticati na nju. Postavljanje pločica sitnijih formata uglavnom je skuplje od postavljanja većih. Ugradnja granitne keramike i mermernih ploča takođe može biti skuplja.
Proces rada
Kada je sve dobro isplanirano, vreme je za početak radova. Imajte u vidu da za vreme trajanja radova nećete imati mogućnost korišćenja kupatila. Pored toga, rušenje starog kupatila i iznošenje šuta uzrokovaće podizanje prašine koja će se širiti po stanu. Zato sve prostorije kroz koje će se šut iznositi zaštitite najlonom. Idealno bi bilo da za vreme trajanja radova ne boravite u stanu, ukoliko imate mogućnost za to.
Prvi korak, dakle, jeste rušenje starog kupatila. Nakon uklanjanja starih pločica, sanitarija i cevi sledi ugradnja novih plastičnih cevi, ventila i sifona. Zamena cevi se preporučuje za prostore starije od deset godina. Ukoliko ste odabrali konzolnu toalet-šolju sa ugradnim vodokotlićem, ugradnja vodokotlića se takođe izvodi u ovoj fazi. Radovi će u tom slučaju uključivati i njegovo zatvaranje gips-kartonskim pločama.
Sledeći korak jeste priprema površina za nove pločice. Podrazumeva ravnanje zidova i podova, kao i postavku hidroizolacije na pod i na zidove oko kade ili tuš-kabine, u visini od dva metra. Ovaj korak se često preskače, ali to je velika greška koja vas kasnije može mnogo koštati. Još jedna obavezna stavka u svakom kupatilu jeste podni slivnik, sa izvedenim podom ka njemu iz svakog pravca. Ovo je veoma važan detalj koji vas može spasiti poplave. Ukoliko naiđete na majstora koji vas savetuje da vam hidroizolacija ili podni slivnik nisu potrebni, preporučujemo vam da potražite drugog.
Kada su se svi premazi naneti u prethodnom koraku osušili, vreme je za ugradnju keramike, a potom i fugovanje. Kada je keramika postavljena, sledi doterivanje plafona. U kupatilu se on najčešće izvodi kao spušten, kako bi se sakrile cevi na plafonu (ukoliko postoje), i omogućilo postavljanje ugradne rasvete. Ako ste se i vi opredelili za ovakvo rešenje, ono se dakle izvodi u ovoj fazi. Na kraju, bilo da ste ga spuštali ili ne, plafon treba okrečiti.
Nakon što su sve površine spremne sledi montaža sanitarija i baterija, a na kraju dolaze kupatilski nameštaj i rasveta. Ukoliko kupatilski nameštaj izrađujete po meri, za njega treba koristiti medijapan – iverica nije dobar izbor jer će usled velike količine vlage bubriti i deformisati se. U slučaju da kupujete gotov nameštaj, on je verovatno već izrađen od MDF-a, tako da o tome ne morate brinuti.
Kada je sve gotovo, preostaje vam još samo da uživate u svom novom kupatilu.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0