Kako da upišete studije u inostranstvu?
🕑 4 min čitanjaProces prijave za upis na studije u inostranstvu razlikuje se od zemlje do zemlje, od unverziteta do univerziteta. Ne postoji savršena formula pomoću koje možete da ”upadnete” na željeni fakultet. Međutim, postoje neka opšta pravila kojih bi trebalo da se pridržavate.
U nastavku vam predstavljamo savete kako da što lakše i jednostavnije upišete fakultet u kojoj god državi želite.
1. Izaberite odgovarajući program studiranja
Odlučite gde želite da studirate u inostranstvu i za koji nivo i oblast studija ste zainteresovani. Takođe, proverite da li za željeni studijski program imate potrebnu akademsku pozadinu koja vas kvalifikuje za upis. Izaberite program koji je usklađen sa vašim ciljevima, te pokušajte da pronađete univerzitet koji je visoko rangiran, ima dobru reputaciju, te ispunjava druge kriterijume koji su vam važni.
2. Pažljivo pročitajte zahteve i rokove
Prvi korak za prijavu na studije u inostranstvu je provera uslova. Ako su vam informacije na veb stranici univerziteta zbunjujuće ili nedovoljne, pošaljite imejl fakultetu, te ih pitajte sve što vas zanima. Ako niste sigurni da li imate pravo na studentskeu vize u zemlji u kojoj želite da studirate, posetite zvanične vladine veb stranice i potražite informacije koje su vam potrebne. Vodite računa da ne propustite rokove za prijemni ispit.
3. Napišite motivaciono pismo
Za prijavljivanje na određene studijske programe potrebno je da, osim biografije, pošaljete i motivaciono pismo. Motivaciono ili propratno pismo treba da sadrži procenu vaših veština, kao i vaših dostignuća. Takođe, u predviđenoj formi motivacionog pisma izrazite svoje interesovanje za studiranje na odgovarajućem univerzitetu, te ne zaboravite da pišete razumljivim engleskim jezikom.
4. Zatražite pismo preporuke
Upis na univerzitet ili fakultet ponekad zahteva jedno ili više pisama preporuke vaših dosadašnjih profesora ili nastavnika (u zavisnosti na koji nivo studiranja se prijavljujete). Nemojte se stideti da ga zatražite od profesora sa kojima ste bili u dobrim odnosima. Imajte na umu da je potrebno određeno vreme za pisanje pisma preporuke, pa ih obezbedite pre samog upisa.
5. Pripremite se za TOEFL ili IELTS test
Ako vam engleski nije maternji jezik, a želite da studirate u inostranstvu, neophodno je da polažete test engleskog jezika. U zavisnosti od vašeg stepena znanja i vaše sposobnosti da koristite engleski jezik, kao i od rezultata koji univerzitet zahteva, biće vam potrebno određeno vreme da učite i pripremite se za test. Pored toga, ne zaboravite da rezervišete test najmanje mesec dana unapred, jer svaki centar za jezike organizuje testiranja najviše četiri puta mesečno, u zavisnosti od potražnje. Ako se prijavite kasno, možda neće biti slobodnih mesta.
6. Prevedite i potvrdite autentičnost svojih dokumenata
Ako se prijavljujete za studijski program u inostranstvu čija se nastava odvija na engleskom jeziku, potrebno je da prevedete svoja dokumenta (uključujući diplomu i ocene) na engleski jezik. Imajte na umu da prevode treba da overi nadležni organ. Ako niste sigurni koja ovlašćenja prihvata vaš budući univerzitet, proverite njihovu veb stranicu ili se raspitajte o tome kod službenika za upis.
7. Koristite onlajn platforme za prijavu na program
Sve više univerziteta i fakulteta ima tendenciju da koristi platformu za onlajn prijavu, kako bi studentima olakšali apliciranje na programe. Većina preferira slanje dokumenata elektronskim putem umesto poštom, jer je to brža i obično jeftinija, ako ne i besplatna opcija.
8. Prijavite se za prijemni ispit
Prijemni ispiti u nekim zemljama poput Indije, te na određenim studijskim programima kao što je medicinski, podrazumevaju testiranje znanja o prirodnim naukama i veština u vezi sa predmetima kao što su jezik ili matematika. Proverite datum i mesto ispita, jer se test obično održava mesec ili dva pre dana otvaranja fakulteta. Neophodno je da se registrujete za test unapred i ako je potrebno, napravite plan za putovanje u inostranstvo. Takođe, proverite šta možete da očekujete na dan testiranja. Ako je moguće, pripremite se tako što ćete pogledati testove iz prethodnih godina.
9. Budite samouvereni na intervjuu
Poslednja faza procesa prijave za studije u inostranstvu uglavnom je razgovor (uživo ili preko Zoom-a). Neki fakulteti poput Univerziteta u Oksfordu i određenih elitnih programa sprovode intervjue kako bi otkrili koji kandidati su kvalifikovaniji za upis. Intervju obično počinje pitanjem zašto želite da studirate u ovoj školi ili na ovom programu, te razgovorom o vašem iskustvu i planovima za budućnost. Vežbajte za intervju, budite samouvereni i ne dozvolite da vas formalno okruženje obeshrabi i stresira. Ostanite smireni i ne govorite prebrzo ili sporo.
10. Zakažite termin za vizu
Da biste imali pravo na studentsku vizu, fakultet i program, koji ste odabrali, treba da budu akreditovani od strane vlade zemlje u kojoj se nalaze. U većini slučajeva, nakon što dobijete pismo o prihvatanju i budete primljeni na fakultet, neophodno je da se prijavite za studentsku vizu. U zavisnosti od propisa zemlje i broja podnosilaca zahteva, apliciranje za studentsku vizu može biti dug i komplikovan proces. Zbog toga je bolje da se prijavite i zakažete termin ili intervju što je pre moguće. U dokumente koji su vam potrebni za prijavu za studentsku vizu obično spadaju: izvod iz banke, formular za prijavu, priznanica o uplati prijave i školarine, pasoš, zdravstvene i druge osnovne informacije.
11. Planirajte troškove
Imajte na umu da će prijavljivanje na studije u inostranstvu podrazumevati troškove koji se odnose na prijemni ispit, prevođenje dokumenata, zakazivanje testa iz engleskog jezika, školarine i naknade za podnošenje zahteva za vizu. Ne dozvolite da vas ovo obeshrabri, jer na raznim fakultetima postoje opcije za različite vrste stipendija, koje vam mogu omogućiti da studirate na budežtu. O stipendijama je potrebno da se raspitate na fakultetu na koji aplicirate.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0