Kako prepoznati simptome povišenog krvnog pritiska i kakvi problemi nastaju?
🕑 2 min čitanjaKrvni pritisak zavisi od zdravstvenog stanja, životnih navika, godina i fizičke aktivnosti. Predstavlja jačinu kojom krv utiče na zid krvnih sudova. Postoji gornji (sistolni) i donji (dijastolni) krvni pritisak, a njihova vrednost pri merenju u odgovarajućim uslovima iznosi 120 sa 80. Povišeni krvni pritisak se stručno naziva hipertenzija i odnosi se na pritisak čija vrednost prevazilazi 140/90 mmHg. Zato smo rešili da vam ukažemo na to koji su simptomi povišenog krvnog pritiska i do kakvih posledica može dovesti.
Simptomi povišenog krvnog pritiska
Povišeni krvni pritisak je jedna od najčešćih bolesti vremena u kome živimo. Procenjuje se da skoro jedna trećina svetske populacije ima problema sa povišenim krvnim pritiskom, a u tu grupu spadaju odrasle osobe, starije od 18 godina. Teško da postoji osoba koja se, barem jednom, nije susrela sa simptomima krvnog pritiska. Mnogo stvari utiče na pojavu hipertenzije, zbog čega nije lako utvrditi razloge. Samo u malom broju slučajeva povišeni krvni pritisak nastaje zbog bolesti drugih organa. Hipertenzija se naziva još „tihi ubica”, pošto su simptomi nekada odsutni. Upravo zato je rizik za pojavu kardiovaskularnih problema ogroman. Najčešći simptomi povišenog krvnog pritiska su:
- nesvestica,
- nedostatak vazduha,
- ubrzan rad srca,
- glavobolja,
- zujanje u ušima,
- probadanje u grudima i
- krvarenje iz nosa.
Nagli skok krvnog pritiska ne dolazi tek tako, već je splet različitih okolnosti i zato je važno meriti krvni pritisak na odgovarajući način i pravim aparatima.
Kakve probleme izaziva povišeni krvni pritisak?
Među glavnim uzrocima, pre svega, ističu se godine, genetika, gojaznost, bolest endokrinog sistema i bubrega, upotreba raznih lekova, droga, pušenje, prekomerno konzumiranje alkohola, stres i trudnoća. Ukoliko se ne vodi računa, posledice mogu biti i te kako ozbiljne po život, jer može doći do infarkta. Osim toga, dugogodišnji povišeni krvni pritisak može imati i druge ozbiljne posledice.
Neke od njih su ateroskleroza, tada su arterije izmenjene i zidovi krvnih sudova su podložniji rupturi. To može dovesti do šloga, oštećenog vida, a čak i do potpunog slepila. Tu je bubrežna insuficijencija, koja utiče na bubrežno tkivo, što onemogućava pravilan rad bubrega.
Povišen krvni pritisak slabi srce. Primorava ga da radi intenzivnije, zbog čega dolazi do velikog opterećenja. Na taj način snaga se smanjuje i više ne može da odgovori na zahteve svakodnevnog života. Kada se podvuče crta, više je nego jasno zbog čega je važno voditi računa o načinu života i zašto je bitno pravilno meriti i proveravati krvni pritisak.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0