Celijakija i trudnoća
🕑 2 min čitanjaTrudnoća je posebno stanje, u kom žene obolele od celijakije treba dodatno da vode računa o svom telu i redovno idu na preglede.
Celijakija ili glutenska enteropatija je doživotno, autoimuno, sistemsko oboljenje, čiji je uzrok unošenje glutena, odnosno belančevina pšenice, ječma, raži i zobi u organizam.
Kod osoba koje imaju celijakiju resice tankog creva su skraćene, te je onemogućena normalna apsorpcija hranljivih i važnih sastojaka za zdravlje. Apsorpcija hranljivih sastojaka iz creva majke je veoma važna za optimalan razvoj ploda.
Trudnice koje imaju celijakiju mogu imati ozbiljan nedostatak folne kiseline, za koju se zna da je povezana sa raznim poremećajima ploda.
Šansa da beba dobije istu dijagnozu ukoliko neko od roditelja ima bolest je 1:10. Ako roditelji ne drže bolest pod kontrolom, može doći do poremećaja u hromozomima, ali je i povećan rizik da će beba imati Daunov sindrom i zastoj u rastu.
Celijakija je genetska bolest, koja može da miruje godinama i da nekada ne pokaže simptome, ali je povezana sa mnogim drugim bolestima.
Danas se bolest može otkriti lako pomoću analize krvi, ali i biopsijom tankog creva.
Kada ste otkrili bolest, hormone doveli u normalu, ostali u drugom stanju, morate se pridržavati bezglutenskog režima ishrane. Najbolje je da imate ličnog nutricionistu, koji će odrediti kada i šta da jedete kako bi beba dobila sve potrebne hranljive sastojke.
Prenatalni testovi gotovo da su obavezni. Majčina krv sadrži kako njene genetičke informacije, tako i informacije o genetici deteta, čak u veoma ranoj fazi trudnoće, već nakon navršene 10. nedelje. Iz fetalne frakcije slobodne DNK u majčinoj krvi (ffDNK) može se ispitati prisustvo hromozomskih poremećaja kod ploda (npr. trizomije) pomoću analize običnog uzorka krvi majke. Zato ne propustite da uradite prenatalni test koji vam može reći mnogo toga o zdravlju vaše bebe.
Savet za sve trudnice koje se bore sa celijakijom je da ne brinu da li bezglutenska hrana ima dovoljno nutrijenata, jer je čak zdravija od standardnog načina ishrane. Važno je da imate nekoga koga možete da pitate kada imate dilemu, da pratite uputstva svog nutricioniste i ginekologa i uživate u trudnoći.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0