Tonle Sap, Kambodža
🕑 2 min čitanjaPlaneta nam nudi lepezu prelepih i impresivnih mesta koja bismo želeli da posetimo. Teško je odlučiti koja je destinacija privlačnija i nudi više zanimljivosti. Upoznavanje novog područja, uključuje i otkrivanje drugačije kulture, običaja, hrane i navika stanovništva. Jedno od takvih mesta nalazi se u delu sveta poznatom pod nazivom Indokina, a krije neverovatnu piču.
Južno od veličanstvenog Angkor Vat hrama (Kambodža), živi svet izgrađen na potpuno drugačijim principima i filozofiji postojanja. Tonle Sap jezero i rečni sistem pluća su vodenog biodiverziteta. To je drevni centar ribarenja i agrikulture. Plutajući svet koji ceo život provodi na vodi.
Kao i svuda, možete videti, škole, košarkaške terene, bašte i bezinske pumpe. Tokom sezone monsuna reka Mekong poteče uzvodno i počne da puni jezero, pa naselja napravljena na sojenica budu opkoljena vodom. Godišnje poplave Mekong basena diktiraju ritam života lokalnom stanovništvu. Teško je zamisliti drugačije, jer je to basen Mekonga, najveće reke u jugoistočnoj Aziji. Ona počinje hiljadama kilometara severno (Tibet), protiče kroz Vijetnam i stiže do Južnog kineskog mora.
Oluje koje dolaze s monsunima čak menjaju pravac u predelu Pnom Pena i jezera Tonle Sap. Uz to u reku nanose razne sedimente i pospešuju migraciju riba. A upravo su ribe od vitalne važnosti žiteljima tog veličanstvenog područja. Postoje zapisi koji kažu da su ribari s tog područja još u 9. veku ulovom snabdevali tadašnji megagrad Angor Vat. Danas oni uspevaju da uhvate 350.000 tona godišnje, a cela Kambodža većinu proteina u ishrani obezbeđuje upravo iz ribe. Poznate su ribe pod nazivom money fish, to je vrsta malih riba iz svežih voda.
S druge strane, tu su i behemoths ili cat fish vrsta. One su na vrhu lanca ishrane, ali ih je sve manje i manje zbog prevelikog izlova i komercijalnog ribarstva. Uvedene se određene mere kako bi se, poput poput delfina i džinovske raže, zaštitile od istrebljenja. Ipak, ove mere i zakoni su efikasani samo u slučaju sprovođenja, što, nažalost, nije za pohvalu.
Započeta je akcija za spasavanje ovog dela zemlje i stanovništva, jer u tim selima živi oko milion i po stanovnika, mnogo više nego, recimo, sedamdesetih prošlog veka, kada je počelo pristizanje ljudi koji su bežali od rata u Vijetnamu.
Do ovog mesta nije teško stići. Nalazi se svega trideset pet kilometara od turističke meke Sijem Repa. Najveći grad na jezeru je Kampong Khleang. Smatra se da su turisti najveći problem, a realnost krije drugačiju priču.
Mesto najviše pogađa ciklus monsuna, kao i izgradnja više od 100 moćnih hidroelektrana. Kakvi će efekti biti, ostaje da se vidi. Oni koji učestvuju u izgradnji i narušavanju ovog predela imaju na umu rast i ne vidi sadašnjost. I prete da Tonle Sap jezero presuši i bude uništen ovaj neverovatni sistem života kao i stanovništvo koje živi od jezera.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Komentari (2)
Comment - 25.01.2022
Lepo
7 razloga zašto treba da posetite Kambodžu ove zime | Moja Praktika - 18.10.2023
[…] i punim rekama. Bez obzira da li istražujete slikovitu seosku okolinu, uživate u vožnji čamcem na jezeru Tonle Sap ili se krećete kroz bujne džungle, bićete očarani prelepom prirodnom lepotom […]