Da li znate šta je mekonijum?
🕑 < 1 min čitanjaMekonijum ili jednostavnije rečeno – prva bebina stolica. Nakon rođenja bebe prva njena stolica izgleda lepljivo, crno-zelenkaste je boje i podseća na katran. Kada govorimo o tome zašto je to baš tako, treba reći da se mekonijum sastoji od svega što je beba progutala tokom boravka u materici.
Tu govorimo o plodovoj vodi, sluzi, ćelijama kože, žučnih soli, lanugo dlačicama, kao i sekreciji u samim crevima. Ono što je karakteristično za mekonijum je da on nema nikakav miris, ne sadrži bakterije i skoro je sterilan. Mnoge mame se iznenade jer je lepljiv, ali treba imati u vidu da je on deo prirodne fiziološke flore.
Kada beba ima prvu stolicu?
Veliki broj beba imaće stolicu u prva 24 sata od rođenja. Kod većine beba mekonijum se ukloni tek kad dete počne da sisa, zahvaljujući laksativnom efektu kolostruma. Što pre i uspešnije beba počne da sisa, brže će i lakše izbaciti mekonijum, što je jedna od manje poznatih činjenica.
Koliko stolica beba ima posle mekonijuma?
Treba istaći da beba dnevno ima 2–4 stolice i da je to sasvim uobičajeno. Dešava se da bebe imaju stolicu u toku svakog obroka najčešće kad počnu da sisaju. Jedini znak za uzbunu je kada beba ima nadut stomak i tada se svakako treba javiti lekaru.
Pripremila: Jovana Milovanović
Izvor: http://kidshealth.org
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0