Francuska kuhinja: Istorija, najbolja i najpopularnija jela, koja će vas oduševiti!
🕑 4 min čitanjaFrancuska kuhinja se oduvek smatrala za jednu od najkvalitetnijih u celom svetu. Njihova jela predstavljaju prave specijalitete, a značaj njihove gastronomije najbolje se ogleda u tome što imaju najviše Mišelinovih zvezdica na svetu. Francuska kuhinja se zbog načina pripreme i vrsta namirnica od 2010. nalazi na Uneskovoj listi svetske nematerijalne kulturne baštine.
Istorija francuske kuhinje
Iako je danas jedna od vodećih gastronomija sveta, to nije oduvek bilo tako. Nekada se smatrala krajnje običnom, čak i dosadnom. Zbog svog geografskog položaja, Francuska ima sve preduslove za odličan kvalitet namirnica. Svima su poznate klasne razlike koje su vekovima bile prisutne i koje su uticale na način života, kao i na to da regije razviju sopstvene metode u pripremi jela. Recepti i tehnike su se razmenjivali, što je doprinelo razvijanju gastronomije i veštine kuvanja.
Vichyssoise, poznatu kašastu krompir-supu, osmislio je u Njujorku inovativni kuvar francuskog porekla.
Kada su se jednom ustanovila pravila pripremanja hrane, svaka potonja promena teško se prihvatala. Smatralo se da je to skrnavljenje postojeće tradicionalne kuhinje. Čak je i namirnica poput krompira veoma teško postala deo kuhinje. Davne 1773. pšenica je bila veoma lošeg kvaliteta, a negde je čak nije ni bilo. Svi pokušaji da se umesto pšenice za pravljenje hleba koristi krompir odbijeni su.
Tek posle mnogo godina krompir se našao u upotrebi. Kod francuskog stanovništva hrana je nacionalni identitet i ponos. Istorija francuske kuhinje donosi nam događaj iz 1900. u Parizu, kada je organizovana Svetska izložba. Tada je izdvojeno čak sto miliona zlatnih franaka. Priređena je jedna od najvećih gozbi tog vremena. Mnogi smatraju da bi i danas to predstavljalo pravi izazov. Za izložbu je korišćeno i potrošeno:
- 250.000 tanjira,
- 2.400 kg špargli,
- 6.000 kg krušaka,
- 60.000 kg sitnog peciva,
- 27.000 kg pačjeg mesa,
- 50.000 litara vina,
- 1.200 litara sosa i
- 90.000 čaša.
- Tokom izložbe je posluživalo 3.600 konobara.
Tada dolazi do zaokreta i počinje se sa uvozom namirnica iz drugih zemalja. U toku 20. veka došlo je do još nekih promena. Zbog načina pripreme i savršenog prezentovanja, francuska kuhinja je bila okarakterisana kao svečana. Ocenjena je kao idealna, sve dok kritičari nisu počeli da negoduju, pošto ne nudi slobodu u samoj pripremi, već se drži strogih pravila.
Kao prva zemlja u svetu koja se borila protiv bacanja hrane, Francuska je supermarketima zabranila da bacaju neprodatu hranu – umesto toga se sve daje u humanitarne svrhe.
Bunt koji se javio 1970. predstavljao je novi talas, nazvan Nouvelle Cuisine, koji se suprotstavljao klasičnoj francuskoj kuhinji, a na sto su doneti kremasti umaci i korišćenje manje sastojaka.
Najpoznatija jela francuske kuhinje
Lista francuskih jela je poveća, a mi smo za vas izdvojili 5 jela koja će vas oduševiti svojim ukusom.
Coq au Vin – petao u vinu
Ovo francusko jelo smatra se pravim delikatesom njihove gastronomije. Priprema ovog tradicionalnog jela zahteva mnogo vremena, ali pošto ga probate, videćete da se isplati. Imajte na umu da je kvalitet crvenog vina veoma važan, pošto daje glavni šmek jelu.
Soupe à l’oignon – supa od luka
Smatra se pravim remek-delom francuskog kulinarstva. Nekada je važila kao hrana za siromašne, ali to se s vremenom promenilo i danas je pravi specijalitet. Supa od luka se veoma često jede posle noćnog provoda, jer je odlična za oporavljanje od mamurluka.
U Francuskoj je uobičajeno da se uzima pauza od dva sata za ručak i upravo iz tog razloga mnogi poslovni objekti se zatvaraju u 12 i ponovo otvaraju u 14 časova.
Bouillabaisse
Jelo dolazi iz Marseja i sadrži najmanje 4 različite vrste ribe. Specijalitet se služi začinjen sosom od šafrana. Izuzetno je popularno na jugu i karakteristično za taj predeo zemlje.
Foie Gras
Veoma luksuzno jelo i pravi specijalitet francuske kuhinje. Pašteta se pravi od jetre guske, ali sama procedura izaziva mnogo kontroverze. Masna je i ima bogat ukus.
Jambon-Beurre
Klasičan sendvič francuske kuhinje sa šunkom i sirom. Veoma je popularan i možete ga naći svuda širom zemlje. Količina sastojaka zavisi od vašeg ličnog ukusa. Priprema se jednostavno i uživaćete u svakom zalogaju.
Francuski sirevi i vina
Vina i sirevi zauzimaju posebno mesto u tradicionalnoj francuskoj kuhinji.
Sirevi
Teško da ijedan obrok može proći bez francuskog sira. Navodno francuska kuhinja ima čak 365 vrsta sireva, tako da svakog dana možete probati drugu vrstu. Francuski sirevi razvrstavaju se prema regijama odakle potiču.
U Francuskoj se pojede više sira nego u bilo kojoj drugoj državi na svetu. Prosek je nešto više od 20 kilograma po stanovniku.
Neki od najpoznatijih sireva su:
- chevre – obavezan na tanjiru, a koristi se i za pripremanje drugih specijaliteta,
- roquefort – potiče sa juga i smatra se jednim od najboljih „plavih” sireva,
- brie – dobio je ime po regiji odakle dolazi, spada u najpoznatije francuske sireve i nosi nadimak „kralj sireva”, i
- camembert – zovu ga još „smrdljivim sirom” i ima fenomenalan ukus.
Kroasani – delikatno, pahuljasto francusko pecivo je nastalo u Beču u Austriji.
Vina
Francuska vina takođe se dele prema regiji. Ukus zavisi od brojnih faktora, poput položaja vinograda, broja sunčanih dana, količine mraza, vetra i drugih. Ispijanje je poseban ritual i proizvodnja se prenosi sa generacije na generaciju. Najpoznatije regije za proizvodnju su Provansa, Božole, Kot di Ron i Bordo. U francuskoj kuhinji je veoma važno koja vina idu uz koja jela. Recimo, uz vino ne idu jaka, kisela i slatka jela. S druge strane, najbolja se služe uz ribu, meso, morske plodove i sireve.
Kroasan
Francuska kuhinja ne može se zamisliti bez kroasana. Ime potiče od latinske reči „croscons”, što znači „vreme kada mesec raste”. Najviše se jedu za doručak.
koliko ste ljubitelji i drugih svetskih kuhinja, možete pročitati šta je to specifično za italijansku kuhinju, a tu si i originalni recepti iz egzotičnih kuhinja poput meksičke, indijske i japanske.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0