Papagaj kao kućni ljubimac: Za ili protiv?
🕑 4 min čitanjaPapagaj kao kućni ljubimac je velika odluka koja predstavlja doživotnu obavezu, puno rada i brige.
Baš zato što posedovanje papagaja nimalo nije lak zadatak, predstavljamo vam sve dobre i loše strane odluke da vam baš ova ptica bude kućni ljubimac. Detaljno se informišite pre konačne odluke.
Papagaj kao kućni ljubimac
Prednosti
Inteligentni su
Papagaj će vas zadiviti svojom sposobnošću da nauči nešto novo. Zapravo, stručnjaci još uvek ne znaju za šta su sve ove ptice sposobne.
Ukoliko se odlučite za papagaja, dobićete zabavnog kućnog ljubimca. Međutim, morate osigurati da vaš papagaj dobija dovoljno mentalne stimulacije, kao i da na dobre načine potroši veliku količinu energije tipičnu za ove ptice. Da biste ovo ispunili, pobrinite se da mu obezbedite mnogo igračaka i kockica od prirodnog drveta, ali i da sa svojim ljubimcem provedete mnogo vremena.
Papagaj kao kućni ljubimac i briga o njima
Briga o ptici nikako nije lak zadatak. Međutim, u nekim aspektima one su jednostavnije od pasa ili mačaka. Ptice se mogu smestiti u svoje domove kada ste odsutni ili kada jednostavno treba da spremite kuću bez bojazni da ćete povrediti svog kućnog ljubimca (ili da će vam pobeći ako na primer perete prozore).
Dalje, ptice ne moraju da izlaze napolje na hladno da bi se olakšale, niti morate da ih obučavate gde da obavljaju nuždu. Kada ga jednom savladate, dnevno čišćenje kaveza je poprilično jednostavno.
Ali zapamtite, nije predviđeno da ptice žive u kavezima. Njihovi domovi su mesto gde se osećaju sigurno i gde se odmaraju. Pticama je potrebno da provedu dovoljno vremena van kaveza.
Oni vole da treniraju
Papagaji tako uživaju u učenju i vremenu koje provode sa svojim ljudskim čuvarima. A treninzi im pomažu da svoju energiju pretvore u pozitivnu aktivnost, a ne u destruktivnu.
Papagaji čak uče stvari kada se ne podučavaju direktno – razmislite o zvucima uređaja, uobičajenim rečima koje vaša porodica izgovara (pazite na psovke!) ili čak o zvukovima poput kikota ili podrigivanja. Papagaja morate redovno trenirati, jer im to pomaže da uče i takođe sprečava nastanak emocionalnih problema kod ptice. Takođe, zapamtite da neki papagaji ne govore čak i ako provode mnogo vremena okruženi ljudima.
Održavanje čistoće perja je prilično lako
Papagaji se sami čiste, a kost sipe u kavezu pomoći će da vaša ptica ima zdrav kljun i kratke nokte. Ipak, veterinar će svakako morati s vremena na vreme da ih reže (ili naučite da sami to pravilno radite). Obavezno prskajte svog papagaja svakodnevno vodom pomoću boce sa raspršivačem. Isto tako, možete ga pustiti da uđe u lavabo (ili lavor) s mlakom, filtriranom vodom. Neki papagaji čak vole da se tuširaju.
Društveni leptiri
Ove ptice su veoma društvene i vole da provode vreme jedna sa drugom, ali i sa vama. Morate biti spremni da vreme posvetite svom papagaju i da ga tretirate kao člana svoje porodice. Trebalo bi da mu dozvolite da izađe iz kaveza i uključite ga u svoje svakodnevne aktivnosti, poput gledanja televizije. Imajte na umu da ptice često pronađu jednog člana porodice i jako se vežu.
Papagaj kao kućni ljubimac (nedostaci)
Neuredni su
Papagaji nisu sakupljači hrane. U divljini beru komade voća, uzimaju nekoliko zalogaja i bacaju ih na zemlju. Na ovaj način šire semenke biljaka. U džungli je ovo dobra stvar, ali u vašem domu i nije baš toliko. Papagaji takođe vole da usitnjavaju stvari i uništavaju ih, a jastuci, odeća i bilo kakvi papiri nisu izuzetak. Bez sumnje ćete čistiti sav ovaj nered, svakodnevno.
Na kraju, papagaji vole da se čiste, tako da će sigurno biti perja, prašine i drugih ostataka u blizini kaveza i u ostatku prostorije u kojoj je kavez. Morate biti 100% sigurni da ste spremni za nered.
Papagaj kao kućni ljubimac i karakter
Možete uzeti papagaja iz džungle, ali ne možete uzeti džunglu iz papagaja. Psi i mačke su pripitomljeni. Međutim, papagaj ima isti DNK koji imaju njegova braća i sestre u džungli. Glasni i neprestani zvuci, čin traženja hrane – to su jednostavno stvari koje ne možete promeniti u vezi sa bilo kojim papagajem. Za razliku od pasa, koji se mogu dresirati da budu tihi, papagaji će raditi stvari za koje su rođeni.
Papagaji žive dugo
Ovo je i divna i loša stvar. Psi i mačke mogu da žive oko 20 godina. A papagaji? Tri puta više od toga! Papagaj koji živi do 60 godina uz odgovarajuću negu nije neuobičajena pojava. Uzmite u obzir svoje godine kada odlučujete da li je ovo pravo iskustvo za vas. Ko će brinuti o papagaju ako ga ne nadživite?
Papagaji kao kućni ljubimci su glasni
Da li volite da spavate? Da li volite da imate mirne trenutke u svojoj kući? Pa, razmislite dva puta o određenim rasama papagaja, jer mogu biti veoma glasni. Papagaji ne samo da pričaju već i vrište. Oni zvižde, laju, mjauču, škljocaju i proizvode brojne druge zvukove koje su čuli i/ili naučili. Papagaji glasno vrište i noću, jer pokušavaju da dozovu svoje jato. Ova osobina (koju će čuti svi u krugu od nekoliko kilometara) posledica je njihove evolucije. Imajte ovo na umu ako imate komšije ili cimere.
Papagaji imaju mnogo potreba
Papagajima treba mnogo pažnje i ljubavi. Oni provode dosta vremena sa jatom i to je veza koju ptice imaju ceo život, a koja se prekida tek kada neka od njih ugine.
Vaš papagaj će u nedostatku vaše pažnje vrištati kako bi je privukao. Oni čak mogu postati agresivni ili nasilni. Isto tako, mogu da se izgladnjuju ili da naškode sebi kada im se ne poklanja dovoljno emocionalne i fizičke pažnje.
Zaključak
Čuvanje papagaja je ogroman poduhvat. To je velika odgovornost i doneće vam mnogo poteškoća na tom putu. Ali ove „poteškoće” zaseniće vrhunska inteligencija i živopisna ličnost ovih ljupkih životinja. Ptice su odlični prijatelji i još bolji saputnici. Dobro razmislite i želimo vam sreću u svakom slučaju.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0