Pravilna ishrana pasa: Granule, ljudska hrana ili kombinacija?
🕑 5 min čitanjaPravilna ishrana pasa podrazumeva izbalansiran dnevni meni, ali da li to znači da pas mora da jede samo granule ili je dozvoljeno uvrstiti i ljudsku hranu?
U idealnom svetu sva hrana za pse bi bila jednaka. Umesto toga, vlasnicima pasa je predstavljen ogroman broj opcija, a pronalaženje odgovarajuće opcije može biti i te kako frustrirajuće. U nastavku saznajte kako da suzite ovaj izbor.
Pravilna ishrana pasa
Šta čini hranu za pse dobrom?
Većina ljudi hrani svoje pse suvom hranom ili konzerviranom vlažnom hranom. Ova prerađena hrana nam možda nije privlačna, ali sadrži sve hranljive materije koje su potrebne psu da bude zdrav. Kvalitetna komercijalna hrana za pse je strogo regulisana i podvrgnuta je rigoroznom testiranju koje obavljaju veterinarski specijalisti.
Šta se tačno nalazi u hrani za pse?
Psi, za razliku od mačaka, nisu strogi mesožderi. Dok meso čini većinu njihove ishrane, domaći psi takođe mogu dobiti hranljive materije iz žitarica, voća i povrća, koji su vredan izvor esencijalnih vitamina, minerala i vlakana. Dobra hrana za pse će sadržati meso, povrće, žitarice i voće. Najbolja hrana za pse sadrži visokokvalitetne verzije ovih sastojaka koje su prikladne za probavni sistem vašeg psa.
Kako čitati ambalažu hrane za pse?
Jedan od načina da razlikujete dobru hranu za pse od loše je da pažljivo čitate etiketu. Ovo je lakše reći nego učiniti, jer etikete mogu biti teško čitljive, kako zbog sitnih slova tako i zbog obične nespretnosti rukovanja velikim vrećama hrane za pse u prodavnici. Ali etikete takođe mogu da dovedu do zablude. Uprava za hranu i lekove (FDA) zahteva da etikete hrane za pse imaju 8 ključnih informacija, a pojedinačne države takođe mogu imati svoje zahteve za označavanje, na primer:
- naziv proizvoda,
- neto težina proizvoda,
- naziv i adresa proizvođača,
- garantovana analiza,
- spisak sastojaka,
- predviđene životinjske vrste (npr. pas ili mačka) i
- izjava o nutritivnoj adekvatnosti.
Naziv proizvoda
Samo ime proizvoda vam govori mnogo o tome šta se nalazi u limenci ili vreći. Ukoliko, na primer, piše „govedina”, to znači da goveđe meso mora činiti najmanje 70 procenata celokupnog proizvoda. S druge strane, termini „večera od govedine”, „predjela od govedine” ili „goveđi tanjir” govore da govedina čini najmanje 10 procenata celokupnog proizvoda. Izraz „sa govedinom” znači da su samo tri procenta ukupnog proizvoda zapravo govedina, a „aroma govedine” jednostavno implicira da u proizvodu ima dovoljno govedine da se aromatizuje (manje od 3 procenta). Isto važi i za druge navedene sastojke kao što je „piletina”.
Sastojci hrane za pse
Lista sastojaka na etiketi hrane za pse neće vam reći kvalitet sastojaka ili odakle su došli, a neki proizvođači su podelili sastojke kako bi distribucija bila ravnopravnija. Meso je jedan lukav sastojak. Celo meso sadrži veliku količinu vode, što znači da je ukupan procenat mesa nakon obrade manji nego što se čini. Mesni obrok, s druge strane, ljudima zvuči manje privlačno, ali zapravo sadrži više mesa, jer nema težine vode koja bi se odbacila iz proračuna.
Iako vam lista sastojaka možda ne govori o kvalitetu sastojaka, ona vam govori šta se nalazi u hrani. Ovo je posebno važno za pse sa posebnim potrebama u ishrani ili alergijama, a korisno je i za vlasnike koji žele da hrane svoje pse specifičnim izvorima vlakana, proteina i ugljenih hidrata.
Pravilna ishrana pasa i naziv proizvoda
Potpuna i uravnotežena ishrana mora da sadrži minimalnu količinu svih hranljivih materija neophodnih za pse, što je takođe naznačeno u „garantovanoj analizi”. Ova analiza daje minimalnu količinu sirovih proteina i masti, zajedno sa maksimalnim količinama vode i sirovih vlakana. Analiza, međutim, ne daje tačnu količinu ovih komponenti, što znači da postoji prostor za značajne varijacije. Prosečan profil hranljivih materija proizvođača je često bolji alat za procenu proizvoda.
Uvek možete direktno kontaktirati sa kompanijom za hranu za pse da biste dobili više informacija o njenom proizvodu.
Ljudska hrana koju psi mogu da jedu
Iako se probavni sistem psa razlikuje od ljudskog, neke namirnice za ljude su bezbedne i za pse.
Psi mogu da konzumiraju mleko, ali budite oprezni. Neki psi su intolerantni na laktozu i ne vare dobro mleko. Iako je u redu da psi imaju malo mleka, vlasnici bi trebalo da budu svesni simptoma netolerancije na laktozu i možda bi želeli da se drže toga da svojim psima daju samo vodu.
Puter od kikirikija može biti odličan izvor proteina za pse. Sadrži masti za srce, vitamine B i E i nijacin. Sirovi neslani puter od kikirikija je najzdravija opcija. Pažljivo pročitajte etiketu da biste bili sigurni da puter ne sadrži ksilitol, zamenu za šećer koja može biti toksična za pse.
Za razliku od badema, kikiriki je siguran za pse. Prepuni su dobrih masti i proteina koji mogu biti od koristi vašem psu. Samo budite sigurni da dajete kikiriki u umerenim količinama, jer ne želite da vaš pas unosi previše masti, što može dovesti do problema sa pankreasom. Takođe, izbegavajte slani kikiriki, jer je psima teško da svare previše soli.
Neslane kokice bez maslaca, ispečene na vazduhu, možete davati u umerenim količinama pogodnim za pse. One sadrže riboflavin i tijamin, koji doprinose zdravlju očiju i varenju, kao i male količine gvožđa i proteina.
Svinjetina je veoma lako svarljiv protein, prepun amino-kiselina i sadrži više kalorija po kilogramu od drugog mesa. Manje su šanse da svinjetina izazove alergijsku reakciju kod nekih kućnih ljubimaca u poređenju sa drugim proteinima.
Snažan nutritivni sastav kinoe čini je zdravom alternativom kukuruzu, pšenici i soji – skrobu koji se često koristi za pravljenje granula.
Potpuno kuvani losos je odličan izvor proteina, dobrih masti i amino-kiselina. Pospešuje zdravlje zglobova i mozga i daje dobar podsticaj imunološkom sistemu psa. Međutim, sirovi ili nedovoljno kuvani losos sadrži parazite od kojih se psi mogu veoma razboleti, jer izazivaju povraćanje, dijareju, dehidrataciju i, u ekstremnim slučajevima, čak i smrt.
Nekoliko škampa s vremena na vreme je dobra opcija za vašeg psa, ali samo ako su potpuno kuvani i ako je ljuska (uključujući rep, glavu i noge) potpuno uklonjena. Škampi su bogati antioksidansima, vitaminom B-12 i fosforom, ali takođe imaju malo masti, kalorija i ugljenih hidrata.
U umerenim količinama kuvana sveža tunjevina je odličan izvor omega-3 masnih kiselina, koje doprinose zdravlju srca i očiju. Što se tiče konzervirane tunjevine, ona sadrži male količine žive i natrijuma, koje treba izbegavati u većim količinama. Tu i tamo dozvoljeno je i malo konzervirane tunjevine i soka od tunjevine – pripremljeno samo na vodi, a ne u ulju – sve dok ne sadrži začine.
Žitarice poput pšenice i kukuruza su odlični izvori proteina, esencijalnih masnih kiselina i vlakana. Međutim, ako vaš pas ima određene alergije, možda bi bilo najbolje da izbegavate žitarice, ali to zaista zavisi od vašeg psa. Pitajte svog veterinara za preporuke.
Običan jogurt je savršeno prihvatljiva užina za pse. Međutim, neki psi mogu imati problema sa varenjem mlečnih proizvoda. Ako vaš pas može da ga svari, aktivne bakterije u jogurtu mogu pomoći u jačanju digestivnog sistema probioticima. Izbegavajte sve jogurte sa dodatkom šećera i preskočite sve jogurte sa veštačkim zaslađivačima.
Zaključak je da je psima potrebna izbalansirana ishrana, koja može biti kombinacija pseće i ljudske hrane. Važno je biti umeren.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 16.07.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0