Kako pripremiti psa za dolazak bebe?
🕑 3 min čitanjaPrinova predstavlja radost svim članovima porodice. Ali i pored toga, reč je o velikoj promeni za sve članove domaćinstva. Evo kako pripremiti psa za dolazak bebe.
Dolazak bebe u porodicu je radosna prilika, ali vašem psu ovaj mali „uljez” donosi mnoštvo nepoznatih stvari koje on prosto ne razume. On vidi nove prizore, čuje neobične zvukove i oseća neobične mirise. Ako kao štene nikada nije provodio vreme sa decom, možda će se uplašiti ovog glasnog stvorenja koje zaokuplja vašu potpunu pažnju. Odjednom vaš pas nije centar vašeg sveta i njegova dnevna rutina zauzima drugo mesto.
Sa promenom aktivnosti u domaćinstvu, nije ni čudo što se vaš pas može osećati anksiozno i nesigurno. Ako je osetljiv na čudne zvukove, na primer kada beba plače ili kada se uključi ljuljaška, lako se može uplašiti i ostati da se skriva u uglu sobe ili ispod stola. Ili će žudeti za vašom naklonošću. Naravno, želite da pomognete svom psu da se prilagodi ovom novom načinu života.
Kako pripremiti psa za dolazak bebe?
Ako se vaše dete ne očekuje još narednih nekoliko meseci, pripremite psa da se prilagodi promenama na koje će naići. Dodatna obuka nikada ne škodi, pa počnite sa usavršavanjem njegovih veština. Ovo izoštrava um vašeg psa i daje mu nešto da radi. Ako već nije naučio osnove, učenje komandi da sedne, legne, ispljune i slično dobro će vam doći kada se brinete o svojoj bebi i kada dođe do hitnog slučaja.
Ako je vaš pas već savladao ove komande, dodajte trening trikova ili napredne manevre. Osećaće se samouverenije kada bude znao šta se od njega očekuje.
Ukoliko će se mesto spavanja vašeg psa promeniti kada dođe beba, krevet premestite na novu lokaciju pre dolaska bebe. Ovo mu daje vremena da se prilagodi promeni. Ako planirate da koristite pregrade ili ogradice koje blokiraju određene sobe, postavite ih ranije, tako da ostavite prostora psu da se navikne na njihovo prisustvo pre dolaska mališana.
Isto tako, tokom trudnoće, promenite rutinu odlaska u šetnju kako bi se pas navikao i na ovu promenu. To će mu pomoći da se nauči fleksibilnosti.
Kada sastavljate bebinu sobu, pustite svog psa da istraži novi nameštaj i da luta po prostoru sa vama.
A kada stigne beba?
Kada se beba rodi, želećete da prvi susret vašeg psa bude pozitivan. Iskoristite čulo mirisa vašeg psa. Dok ste u bolnici, pošaljite kući odeću koju je nosila vaša beba. Tako će se pas navići na novi miris i pomoći će mu da prepozna bebu kada dođe kući.
Pustite psa da njuška odeću kada god poželi i u tim trenucima ga pohvalite i pomazite.
Kada se vi i beba vratite kući, pustite psa da vas prvo pozdravi pre nego što upoznate novog mališana. Zatim dozvolite svom psu da vidi, njuši i pozdravi bebu. Razgovarajte mirno i tiho, ali veselo sa svojim psom i pustite drugog člana porodice da mu da neke poslastice. Ovo će mu pomoći da poveže novog člana sa pozitivnim emocijama.
Dani pred vama…
Nastavite da negujete sigurnu i srećnu vezu bebe i psa. Nagradite svog psa što je bio miran dok hranite svoju bebu. Zamolite nekoga da psu da poslastice, jer se lepo ponaša dok hranite bebu ili neka se vaš pas bezbedno namesti blizu bebine stolice za hranjenje, tako da on ili ona budu uključeni u ovo iskustvo na miran način.
Vašem psu će i dalje biti potrebno dosta vežbi i mentalne stimulacije. Ako – razumljivo – niste za to u prvih nekoliko nedelja nakon dolaska bebe, pronađite šetača pasa ili prijatelja koji vam može pomoći, ili možda razmislite o privremenom čuvanju psa.
Ne držite posudu za hranu na podu kada se ne koristi. Kada beba počne da se kreće i puzi, ne želite da ulazi u hranu za pse. Uz to, neki psi su teritorijalni sa svojom hranom i mogli bi da napadnu bebu.
Kada beba počne da puzi, može nesvesno da deluje agresivno prema psu, posebno ako voli da gleda psa u lice (što neke bebe rade). U ovoj fazi obavite pažljiv trening desenzibilizacije sa svojim psom kako biste bili sigurni.
Od malih nogu učite svoje dete da poštuje psa – da bude nežno, da ga mazi, da ne vrišti, da ne juri za psom i da mu se ne unosi u lice. Ne dozvolite da pokušava da zagrli psa ili da ga jaše – to pas može shvatiti kao pretnju.
Znaci upozorenja
Naučite da čitate govor tela vašeg psa ako pokazuje bilo kakve naznake da nije srećan ili da se ne oseća komotno u novonastaloj situaciji.
Ako vaš pas reži, ima podignute uši ili pokazuje zube – odmah sklonite dete.
Ako je vaš pas pod stresom ili je uplašen, ovo su takođe znaci upozorenja: dahtanje, napet govor tela, rep između nogu, drhtanje i/ili pokušaj da se sakrije ili pobegne.
Obratite pažnju na ove znake da biste sprečili eventualne dramatične posledice.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0