Kompatibilnost akvarijumskih ribica: Koje vrste ne smeju da se drže zajedno?
🕑 4 min čitanjaKompatibilnost akvarijumskih ribica je najvažnija prilikom izbora riba i s ovim problemom suočava se svaki akvarista.
Izbor riba koje se slažu je izazov sam po sebi. Iako postoje određene kombinacije za koje znamo sa relativnom sigurnošću da li u većini slučajeva funkcionišu ili ne, postoji bezbroj drugih koje mogu da idu u oba smera, u zavisnosti od različitih faktora.
Evo nekoliko stvari koje treba imati na umu kada kupujete ribice za svoj akvarijum, a koje mogu pomoći u određivanju kompatibilnosti.
Kompatibilnost akvarijumskih ribica – sve što treba da znate
Veličina akvarijuma
Većini riba je potreban prostor, a što ga više imaju, bolje se slažu. Kada je akvarijum prepun, ribe postaju uznemirene i veća je verovatnoća da će se tući s ostalim ribicama. Opšte pravilo za skladištenje akvarijuma je dva centimetra odrasle ribe po neto 4,5 centimetara kapaciteta akvarijuma, ali teritorijalnim ribama je potrebno još više prostora. Zapamtite da će riba koju kupite verovatno rasti, a akvarijum od 120 litara zapravo ne drži 120 litara vode kada uzmete u obzir unutrašnje dimenzije, šljunak i ukrase. Takođe, ono što je za nas veliki akvarijum (200+ galona) i dalje je samo delić prostora koje ribe imaju u svojim prirodnim staništima.
Dimenzija akvarijuma
Još jedna stvar koju treba uzeti u obzir su dimenzije akvarijuma. Različite ribe preferiraju različite oblike i prostore za plivanje. Širi akvarijumi daju aktivnim ribama, poput daniosa i šipke (barb), prostora, što im zauzvrat pomaže da se bolje slažu. S druge strane, visoki, uski akvarijumi su privlačni za pogled i uklapaju se u uske prostore, ali ne nude ribama toliko prostora za plivanje, tj. teritorije. Ove akvarijume treba koristiti za manje aktivne ribe kao što su diskusi, skalari i guramije.
Dekoracija i biljke
Dekoracija akvarijuma pomaže u kompatibilnosti morskih i slatkovodnih riba na nekoliko načina. Većini riba je potrebno mesto koje će nazvati svojim domom i one definišu svoja lična područja fizičkim granicama. Osim toga, kada ne mogu da se vide, obično gledaju svoja posla. Školjke, pećine, kamenje i drugi ukrasi pomažu da se definišu teritorije za ciklide i druge teritorijalne ribe, dok visoke grmolike biljke obezbeđuju stanište ribama poput tetre, šipke (barb), zebrice i rasbora. Kada uvodite nove ciklide u postojeće populacije, dodajte nekoliko novih stena ili drugih ukrasa i preuredite postojeći dekor da biste eliminisali teritorije koje kontrolišu ustaljene ribe.
Vrsta/poreklo i kompatibilnost akvarijumskih ribica
Ribe komuniciraju na različite načine, a signali se mogu pogrešno protumačiti jer ribe iz različitih delova sveta „govore različite jezike”. Istražite vrste riba pre kupovine i pokušajte da svoj akvarijum napunite vrstama iz istog regiona, posebno ako su agresivne ili teritorijalne vrste.
Ciklidi, određene vrste ajkula, vijune, ribe noževi, mormiridi i druge teritorijalne ribe ne dele dobro prostor sa pripadnicima svoje vrste ili blisko srodnim vrstama.
Veliki akvarijumi sa dosta dekoracije pomažu, ali mnoge od ovih riba je najbolje čuvati pojedinačno.
Uvek je dobra opcija pitati svog lokalnog prodavca o tome kako da napravite zajednički akvarijum koji sadrži različite vrste ribica.
Starost ribica
Mlade ribe su obično lakše za uparivanje, čak i ako se zna da postaju agresivne kao odrasle osobe. Često se mogu mešati sa širim izborom prijatelja i međusobno će se prihvatiti kako rastu i sazrevaju. Postoje mnogi izveštaji o oskarima i drugim velikim grabljivicama koje koegzistiraju sa zlatnom ribicom, koju bi inače rado pojele. Naime, obe ribe kupljene su kada su bile iste veličine, pre nego što je grabljivica postala veća i naučila da jede drugu ribu.
Veličina ribe
Stara akvarijumska izreka kaže „ako riba može da stane u usta druge ribe, velike su šanse da će tamo i završiti!” Većina riba je oportunistički nastrojena kada je reč o hrani, a čak i relativno mirne ribe će pokušati da jedu drugu ribu ako misle da mogu. Uvek kupujte ribice koje su otprilike iste veličine kao one u vašem akvarijumu. Prilikom mešanja teritorijalnih riba, pridošlice treba da budu najmanje iste veličine kao najveće ili najagresivnije ribe koje su već u akvarijumu.
Pol ribica
Mužjaci imaju tendenciju da budu teritorijalniji i agresivniji, posebno kada se pare. Ovo posebno važi za ciklide. Izbegavajte da imate više od jednog mužjaka iste ili blisko srodne vrste ciklida ili drugih teritorijalnih vrsta, posebno ako su prisutne ženke.
Količina i kompatibilnost akvarijumskih ribica
Bučne ribe kao što su barbus tetrazona, pa čak i određene vrste tetra i danija, često se bolje ponašaju u velikim jatima. Manje je verovatno da će se stidljiva jata riba međusobno ubijati. Uvek kupujte ribice u grupama od šest ili više. Dok se većina riba bolje slaže kada imaju više prostora, ciklidi iz afričkog jezera Rift su izuzetak, najbolje se snalaze kada su manje gužve, jer to sprečava dominantne ribe da kinje slabije.
Hijerarhija teritorija / dominacija
Ovo je posebno uobičajeno u zajednicama ciklida, gde postoje različiti redovi maltretiranja. Manje ili pokorne ribe koje su maltretirane možda će morati da se uklone. Uklanjanje agresora je još jedna opcija, međutim, sledeća riba na totemskom stubu može brzo da preuzme dominantnu ulogu, nastavljajući ciklus. Kada dodajete novu ribu, uverite se da je akvarijum dovoljno veliki da primi novopridošlice i kupite ribu koja je jednaka po veličini kao najveća ili najagresivnija riba u vašem akvarijumu.
Kompatibilnost akvarijumskih ribica i predatorske vrste
Često razmišljamo o ribama grabljivicama kao o velikim, agresivnim stvorenjima, tipično u porodici cichlidae. Ali postoje i druge vrste grabljivica, kao što su som, polukljun, riba list, iglica, bičir, glamci, arovana, raža i gar, koje će probati da pojedu sve za šta misle da može stati u njihova usta. To ih ne čini zločestim ili agresivnim, samo znači da su gladne. Mnoge vrste soma su noćne životinje i noću love male ribe koje se odmaraju na dnu.
Ako se ribe razmnožavaju
Sve ribe koje praktikuju roditeljsku brigu – uglavnom (ali ne samo) ciklidi – postaju posebno odbrambene u vreme parenja. Oni će preuzeti i kontrolisati velike površine akvarijuma, gurajući sve ostale stanovnike u dalji ugao. Svako ko je u svom akvarijumu imao normalno miran par skalara može to da potvrdi. Budite spremni da premestite „potencijalne roditelje” u namenski rezervoar za uzgoj.
Ličnost ribica
Iako možemo prihvatiti generalno tipične obrasce ponašanja date vrste, uvek postoje izuzeci od pravila. Svi gore pomenuti faktori mogu uticati na interakciju riba u akvarijumu, ali na kraju krajeva, ribe imaju individualne ličnosti i ponekad se ponašaju na nekarakteristične načine. Najbolji pristup je da očekujemo neočekivano i da budemo spremni da odvojimo ribe koje se ne slažu.
Uvek dosta istražite pre nego što kupite novu ribu za svoj akvarijum i ostavite sebi opcije za premeštanje riba koje ne uspevaju da se prilagode, posebno u onim „neprijatnim” situacijama.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0