Kako da otvaranje firme u Srbiji uspe iz prve?
🕑 5 min čitanjaIako je registracija firme u Srbiji relativno brz i jednostavan proces, koji možete uraditi i onlajn, prethodno je neophodno da donesete neke važne odluke. U nastavku teksta je korak po korak objašnjeno kako otvoriti firmu i šta je potrebno za otvaranje firme, što će vam značajno pojednostaviti čitav proces. Ukazaćemo vam i na pogrešne izbore, koji potencijalno mogu imati negativne efekte na kasnije poslovanje. Šta je važno da znate i pre nego što se odlučite za otvaranje firme?
Otvaranje firme: DOO ili preduzetnik?
Firme u Srbiji se najčešće osnivaju kao preduzetnička radnja ili društvo sa ograničenom odgovornošću (d. o. o.). Iako se ovaj izbor u praksi najčešće svodi na upoređivanje visine poreskih obaveza, uvek treba sagledati i širu sliku.
Vlasnici d. o. o. za obaveze iz poslovanja odgovaraju samo do visine svojih uloga i imaju samo jednog člana koji odgovara celokupnom ličnom imovinom u slučaju stečaja ili likvidacije. Preduzetnik, kao fizičko lice, odgovoran je imovinom firme i svojom ličnom imovinom.
Kod otvaranja d. o. o. moguća su partnerstva više fizičkih ili pravnih lica, dok preduzetnik samostalno obavlja delatnost. Zato je forma preduzetnika pogodna za manje obime poslovanja, a karakterišu je i lakši proces osnivanja i gašenja i manja „papirologija”. Dok d. o. o. može imati i samo jednog klijenta, preduzetnik mora kroz test samostalnosti da dokaže svoju samostalnost u poslovanju.
Kako izabrati šifru delatnosti?
Šifra delatnosti je najvažnija kod preduzetnika paušalca, jer se na osnovu nje određuje visina poreza. Najlakše ćete je izabrati kada u pretragu Uredbe o klasifikaciji delatnosti unesete čime želite da se bavite i tražite ono što vaš posao najpribližnije opisuje. To će biti vaša pretežna šifra delatnosti koja će vam donositi najviše prihoda.
Pojedine delatnosti su uslovljene posebnim dozvolama ili licencama koje je potrebno dobiti od nadležnih organa. Licenca je potrebna za apoteke, menjačke i bankarske poslove, pružanje usluga povezanih sa kriptovalutama…
Šifra delatnosti je važna i zbog fiskalizacije jer, kada pravna lica nešto prodaju fizičkim licima, dužna su da taj promet uvek evidentiraju preko fiskalne kase, osim u delatnostima koje su izuzete od ovog pravila.
Kako odabrati naziv firme?
Poslovno ime treba da bude na srpskom jeziku, ali može biti i na stranom, kao i sadržati strane reči i brojeve. U slučaju preduzetnika obavezno sadrži njegovo ime i prezime. Poslovno ime obavezno sadrži:
- naziv – deo poslovnog imena koje se razlikuje od drugih firmi,
- pravnu formu (preduzetnik, d. o. o., a. d. i slično) i
- mesto sedišta društva.
Naziv firme ne sme da vređa javni moral, da bude slično ili identično kao naziv firme koja već postoji, niti da izaziva zabludu u pogledu pretežne delatnosti. Pri osnivanju firme se takođe navodi i skraćeno poslovno ime, koje obavezno sadrži naziv i pravnu formu. U slučaju da želite da u nazivu imate reč „Srbija”, oznaku SRB ili naziv teritorije, biće Vam potrebna dozvola nadležnog organa.
Praksa je pokazala da je dobro poslovno ime jednostavno ali originalno, koje se lako pamti i izgovara. Proveru da li izabrani naziv već postoji možete dobiti u APR pretrazi u polju „Poslovno ime”, gde unosite izabrani naziv firme. Za detaljnu proveru naziva sa više reči možete koristiti navodnike npr. „Radionica Creativa”.
Adresa firme
U zavisnosti od vrste delatnosti, adresa sedišta firme može biti adresa na kojoj ćete obavljati delatnost, vaš stan, kuća ili iznajmljena virtuelna kancelarija.
Koje poreze firma treba da plaća?
Otvaranje firme: Paušalac
Kada unesete svoje podatke u Kalkulator paušalnog poreza i doprinosa, saznaćete mesečni iznos poreza i doprinosa koje plaćate (zonu u okviru opštine možete naći na poreskom rešenju sedišta firme). U taj iznos uračunati su porez i doprinosi za nezaposlenost, zdravstvo, socijalno i penzijsko/invalidsko osiguranje (PIO).
Koliki porez plaćaju preduzetnici koji vode knjige?
Preduzetnici koji se bave reklamiranjem i istraživanjem, ugostiteljstvom, prometom nekretnina, finansijama i prodajom robe nemaju pravo na paušalno oporezivanje, već moraju da vode knjige. Knjige je dužan da vodi i preduzetnik paušalac čiji je godišnji promet veći od 6.000.000 dinara ili 8.000.000 dinara u poslednjih 365 uzastopnih dana.
Za preduzetnike koji vode knjige, tzv. knjigaše, postoje dve opcije, a obračunaće vam ih knjigovođa. Jedna opcija je da poreze i doprinose plaćate prema prihodima i dohotku, a druga prema dohotku i plati koju sami sebi određujete. Važno je da znate da preduzetnici koji vode knjige pravdaju troškove, dok preduzetnici paušalci mogu da troše novac bez pravdanja troškova.
Koliki porez plaća d. o. o.?
Ne postoji unapred utvrđen fiksni iznos, već zavisi od ostvarene dobiti (15%), iznosa dividende koji podiže vlasnik (15%) i visine zarada zaposlenih.
Otvaranje firme iz radnog odnosa: Kako otvoriti firmu ako si zaposlen?
Procedura je ista kao i kod nezaposlenih lica, samo se visina izdavanja za poreze i doprinose razlikuje. Ukoliko vam je firma dodatna delatnost, a ostajete da radite kod postojećeg poslodavca:
- kao preduzetnik plaćate samo iznos za porez i za doprinose za PIO, jer firma u kojoj ste zaposleni već plaća ostale doprinose ili
- kao osnivač d. o. o. čiji ste direktor plaćate samo dodatni iznos doprinosa za PIO.
Da li ući u sistem PDV-a?
Evidentiranje u sistem PDV-a može biti obavezno ili dobrovoljno. Pravno lice mora da se registruje u sistem PDV-a kada u proteklih 12 meseci ostvari prihod preko osam miliona dinara. Firma u sistemu PDV-a je u obavezi da plaća PDV po opštoj poreskoj stopi od 20% ili po posebnoj poreskoj stopi od 10%.
APR otvaranje firme: Kako otvoriti firmu?
Otvaranje firme: Preduzetnik
Kako otvoriti firmu paušalno? Onlajn APR otvaranje firme ili e-registracija je izvodljiva u slučaju da imate kvalifikovani elektronski sertifikat, instaliran čitač kartice i Visa, MasterCard ili DinaCard. Postupak je jednostavan i detaljno objašnjen u sledećem videu:
Ukoliko nešto od navedenog nedostaje, biće potrebno da lično odete u APR. Dokumenta potrebna za otvaranje firme u Srbiji su važeća lična karta, popunjena i odštampana Registraciona prijava o osnivanju preduzetnika i potvrda o uplati. Detaljne korake o popunjavanju prijave možete pogledati na videu:
Kada sve predate, dobićete broj prijave (BP) i na sajtu APR-a možete pratiti status prijave. Nakon najviše pet radnih dana dobićete informaciju o konačnoj odluci. Procedura je ista i u slučaju preduzetnika koji vodi knjige.
Otvaranje d. o. o. firme
Kako otvoriti d. o. o. firmu u Srbiji?
Korak 1: Izrada osnivačkog akta za osnivanje d. o. o.
Korak 2: Overa osnivačkog akta kod notara
Korak 3: Uplata osnivačkog kapitala (opciono), čiji je minimalni iznos 100 dinara
Korak 4: APR registracija, uz popunjenu registracionu prijavu i drugu dokumentaciju. Moguća je i elektronska registracija d. o. o.
Korak 5: Dobijanje statusa rešenja o osnivanju
Poreska prijava se sada vrši automatski sa otvaranjem firme, pa više nema potrebe da idete u Poresku upravu. Ostaje vam samo da otvorite račun u banci i, ukoliko želite, napravite pečat, koji po zakonu više nije obavezan. Ukoliko vam nedostaje vremena, čitav proces može da uradi agencija za otvaranje firme.
Subvencije za otvaranje firme
Ukoliko ste nezaposleno lice, možete da konkurišete za subvenciju Nacionalne službe za zapošljavanje i iskoristite pomoć države za otvaranje firme. Dobićete bespovratna sredstva, koja niste u obavezi da pravdate na bilo koji način, a jedina vaša obaveza je da godinu dana od osnivanja plaćate poreze i doprinose. Firmu registrujete tek kada prođete na konkursu, a vrlo brzo nakon toga novac je na vašem računu. Ova podrška će vašem biznisu dati dobru osnovu za uspešno poslovanje.
I najvažnije, prema rečima Debi Filds, koja je osnovala „Fields Cookies”: „Kada pronađete nešto što volite da radite, budite najbolji u tome.”
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 24.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0