Kastracija pasa: Zašto, kako i koje su posledice?
🕑 6 min čitanjaŠta je kastracija?
Kastracija je hirurški ili nehirurški postupak koji se radi kako bi se sprečila funkcija reprodukcije polnih organa kod muških pasa, dakle testisa.
Hirurška kastracija pasa
Najpopularnija metoda jeste hirurška. Kastracija ovakvog tipa je rutinska i već posle nekoliko sati vaš ljubimac može da ide kući.
Cilj hirurškog zahvata je da se uklone oba testisa i na taj način se onemogućava razmnožavanje zbog prekinutog dotoka spermatozoida, ali dolazi i do smanjenja lučenja nivoa testosterona. Ova procedura se radi u totalnoj anesteziji, pa je pre same operacije bitno da je pas 24 sata gladovao i da 12 sati nije pio vodu. Pre operacije uradiće se priprema operacionog polja kao što su šišanje i dezinfekcija, posle čega sledi uvođenje venskog puta koji će omogućiti veterinaru da psu doda anesteziju ukoliko je to potrebno.
Nakon što su testisi uklonjeni, sledi zatvaranje rane. Sve zastupljeniji način zatvaranja ovakvih rana je resorptivnim koncem, što znači da nije potreban ponovni dolazak kod veterinara samo zbog njihovog skidanja.
Nehirurška kastracija pasa
Ukoliko ne želite da svog krznatog prijatelja pošaljete pod nož, tu je i druga opcija. Ona ne podrazumeva anesteziju i skalpel, već se pomoću određenih lekova privremeno izaziva sterilitet.
Važno je da ovakav način kastracije bude pod redovnom kontrolom veterinara. Takozvana hemijska kastracija pasa može biti u vidu tableta ili injekcija. Ovakav vid kastracije, kao i hirurški, donosi sa sobom moguće posledice kao što su poremećaj hormona u organizmu psa, povraćanje i alergije.
S obzirom na to da je ovakav vid kastracije novina, ukoliko se odlučite za ovu alternativu, dobro se raspitajte kod lokalnog veterinara ili možete naći broj telefona na sledećem linku: https://petarcentar.rs/kontakt i dobiti informacije koje su vam potrebne.
Zašto kastrirati psa?
Ukoliko se odlučite na korak zvan kastracija, dobro je da znate da ovaj zahvat ima niz prednosti. Ne volite ništa manje psa ako se odlučite za ovaj korak, već mislite na njega i birate da ima dug i zdrav život. Nekada se kastracija vršila samo ukoliko postoji određeni zdravstveni problem kod psa. Međutim, s vremenom se pokazalo da ovaj vid operacije utiče pozitivno na sam organizam.
Prednosti kastracije su sledeće:
- smanjuje se broj neželjenih štenadi i pasa lutalica,
- kastriran pas je manje podložan polnim, hormonskim i bolestima prostate,
- smanjuje se seksualni nagon, pa će samim tim pas prestati sa pokušajima da pobegne od kuće i da ostavlja neprijatne mirise po ćoškovima i
- kastrirani psi imaju duži životni vek (prema statistici).
Posledice kastracije
Ali – uvek postoji ono ali. Uzmite u obzir da kastracija, iako je već rutinska u mnogim veterinarskim ordinacijama, sa sobom nosi i određeni rizik. Šanse da se vašem ljubimcu nakon kastracije bilo šta loše desi su veoma niske i retke u praksi, ali hajde da vidimo na šta bi ipak trebalo obratiti pažnju.
- Vlasnicima najteže pada da gledaju svog psa kako se budi iz anestezije – spremite se na to da je mučno. Kao i čoveku kada se budi iz anestezije, i psu treba vremena da dođe sebi i ponašaće se kao pijan čovek, pa čak može i povraćati.
- Nakon hirurške kastracije postoji mogućnost kidanja hirurških konaca, pa je najbolje da za svog psa kod veterinara nabavite i kragnu.
- Prvih nekoliko dana potrebno je da pas miruje, a svi znamo kakvi su oni, pa ćete morati više da obratite pažnju na njegovo ponašanje – da ne skače sa poda na krevet i da ne čupa hirurške konce.
Vi svog ljubimca poznajete najbolje. Ukoliko primetite ponašanje koje nije uobičajeno za njega, obratite se svom veterinaru.
Cena kastracije
Cena kastracije može varirati od same vrste psa, njegove težine, godina i zdravstvenog stanja.
Pre samog poduhvata vaš veterinar će obaviti neophodne korake, takozvanu predoperativnu pripremu. Prvo ćete ga vi informisati o starosti psa i istoriji bolesti ako postoji i da li je trenutno pod određenom terapijom lekova. Veterinar zatim obavlja preglede poput provere rada srca, biohemijske i analize krvne slike.
Nakon što veterinar ima sve potrebne informacije, možete i porazgovarati sa njim o tome koja bi bila cena kastracije. Na sledećem linku možete pogledati cenovnik, ali je svakako preporuka pozvati telefonom, a zatim odvesti psa i dobiti detaljne informacije.
Kada je vreme za kastraciju?
Polna zrelost kod pasa mužjaka se razvija od 6 do 12 meseci njegovog života. Već kada vaš ljubimac napuni 6 meseci, možete otići kod veterinara i razgovarati s njim o kastraciji. Pored starosti i razvijenosti organa, vrlo je važno zdravstveno stanje psa, koje će doktor veterinarske medicine utvrditi pregledima koje smo ranije pomenuli, a to su: krvna slika, biohemija i kardiološki pregled.
Oporavak nakon kastracije
Posle odrađene operacije pas će provesti u ambulanti nekoliko sati pod nadzorom dok ne počne da se smanjuje delovanje anestezije. Budite spremi na to da pas neće moći odmah da stane na noge, već ćete morati da ga nosite do auta i iz auta do kuće. Tada je bitan način kako nosite psa, neka bude položen bočno, jer ukoliko mu glava bude zabačena unazad, može doći do gušenja jezikom. Ove instrukcije će vam reći i veterinar, ali dobro je imati to na umu.
Nakon što pas stigne kući
Vaš ljubimac će nekoliko sati biti pod dejstvom anestezije, pa se nemojte začuditi ako to popodne prespava. Može se desiti i da pokuša da ustane, ali zbog delovanja narkotika neće moći, već će se teturati i padati, zbog čega je važno da spremite prostoriju gde se neće povrediti, a isto tako i mekanu podlogu. Neka podloga bude na podu kako biste izbegli mogućnost da padne sa kreveta u pokušaju da ustane.
Dok anestezija deluje, prirodna reakcija organizma je pad temperature tela, pa ugrejte kuću ili stan pre nego što psa dovedete kući.
Ishrana nakon operacije
Nakon same operacije psu se ne smeju davati voda i hrana dok se skroz ne probudi. Razlog tome je što su refleksije gutanja i dalje usporene i može se desiti da voda ili hrana odu na pluća, što se ne završava dobro. U toku operacije vaš ljubimac će dobiti veštačku hranu u venu u vidu tečnosti kao što su fiziološki rastvor i glukoza, pa se nemojte brinuti da li je žedan ili gladan.
Ukoliko je kastracija urađena ujutru, već mu uveče, ukoliko procenite da je potpuno svestan, možete ponuditi malo vode, a sutradan mu možete ponuditi i nešto tečniju i mekšu hranu. Moguće je da će u početku odbijati hranu i vodu, ali nemojte da vas to brine. Svakako, ukoliko imate bilo kakvih nedoumica i briga, možete pozvati svog veterinara.
Takođe, izbegavajte da ga kupate barem 10 dana nakon same hirurške procedure.
Gojaznost psa posle kastracije
Kada prođe oporavak od operacije, vašem psu će najverovatnije porasti apetit. Razlog tome je promena stanja hormona u organizmu i usporen metabolizam, koji je uobičajena pojava posle kastracije. Povedite računa o ishrani, uvedite granule koje su prilagođene za kastrirane pse i nemojte preterivati u količini porcije.
Fizička aktivnost je svakako dobrodošla. Gojazan pas nije zdrav pas i težina može dovesti do mnogih zdravstvenih problema, kao što su problemi sa zglobovima, plućima, srcem, kao i dijabetes, i sve to prati kraći životni vek vašeg kućnog ljubimca. Svi znamo onaj umiljati pogled naših ljubimaca, ali ne činimo im uslugu tako što ćemo im nutkati hranu po ceo dan, već suprotno.
Da li će moj pas promeniti karakter nakon kastracije?
Često se vlasnici brinu da njihov ljubimac nakon kastracije neće biti onaj stari pas.
Nakon kastracije dolazi do promene balansa hormona u organizmu psa, što u ovom slučaju znači da se hormon testosteron neće lučiti. Ovaj hormon u narodu poznatiji kao „muški hormon” je glavni razlog zbog kog je pas ponekad agresivan, što voli da luta (da traži devojku), da zaskakuje stvari po kući i obeležava svoju teritoriju dizanjem noge na svaki predmet.
Dakle, može se očekivati samo pozitivna promena, nećete više strahovati da će pobeći od kuće i od stvari koje mu se mogu desiti, kao što su tuča sa drugim psima i saobraćaj, i neće više biti neprijatnih mirisa u kući.
Kastracija uličnih pasa
U našoj zemlji je sve više pasa lutalica. Postoji jedna interesantna priča, a to je da je jedna gospođa iz inostranstva došla u posetu Srbiji i, kada je videla psa na ulici, želela je da ga vrati njegovim vlasnicima misleći da se izgubio. Nažalost, mnogim psima stanište i jesu ulice. Pored svega toga, dosta tih pasa je agresivno i mnogo ženki ostaje gravidno (ponaški rečeno skotno) i tu nastaje problem sa velikim brojem pasa lutalica. Psi lutalice ne samo da žive na neki način u surovim uslovima već i ne dobijaju adekvatnu ishranu, stradaju od saobraćaja i ne leče se ukoliko za tim postoji potreba.
Iz svih ovih razloga mnoga udruženja za zaštitu životinja se bore za to da se kastrira što veći broj uličnih pasa. Ukoliko u vašem komšiluku postoji neki pas ili čopor njih, slobodno pozovite neko udruženje, jer oni često imaju fondove koji pokrivaju troškove kastracije. Jedno od najaktivnijih društava za zaštitu životinja je „Feniks”.
Možemo doći do zaključka da kastracija, pored svojih mana, ipak ima dosta prednosti, koje dominiraju. Ukoliko razmišljate o kastraciji, konsultujte se sa veterinarom i uz puno poverenje odaberite ono što je najbolje za vašeg psa.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0