Kako da vam drvo novca (krasula) procveta?
🕑 5 min čitanjaJapansko drvo novca, drvo žada ili drvo para, poznatije kao drvo novca ili krasula, naziv je dekorativne biljke za koju se veruje da privlači novac u kuću u kojoj se nalazi. Zato je krasula savršen izbor za svaki dom i kancelariju, a ujedno i originalan poklon, posebno za useljenje ili rođendan. Nije suviše zahtevna za negovanje i održavanje, pa je izuzetno tražena i popularna širom sveta.
Za drvo novca se vezuju mnogobrojni mitovi, a najpоznatija je kineska legenda o siromahu koji se molio da postane bogat, ali je umesto bogatstva zatekao krasulu na svom imanju. Od tada se njegov život promenio, a plodno zemljište koje je posedovao donelo mu je pravo bogatstvo. Ovo predanje je postalo deo feng šui filozofije, koja kaže da svaka stvar ima određenu energiju, koja zavisi i od položaja stvari u prostoru. Shodno tome, drvo novca bi trebalo držati u hodniku, blizu ulaznih vrata, jer se veruje da je hodnik mesto kroz koje protiče energija.
300 vrsta biljaka koje se nazivaju stablo novca
Drvo novca je biljka sa glatkim i sjajnim listovima ovalnog oblika, koji podsećaju na metalni novac. Potiče iz Južne Afrike, gde može da naraste i do 2,5 metara, dok u našim uslovima može da dostigne oko jedan metar visine. Postoji oko 300 vrsta biljaka koje nose naziv stablo novca, a najčešće se razlikuju po boji lista, visini i obliku biljke. Drvo žada raste kao zeleni grm, dok Crassula ovata raste uspravno i ima drvenasto i razgranato stablo.
Dok Crassula ovata Hummel’s Sunset ima listove žuto-zelenih i crvenih ivica, Crassula cotyledonis ima ravne sivo-zelene listove sa ivicama ljubičaste ili crvene boje. Vrsta drveta novca pod nazivom tigrova vilica ima svetlo zelene i trouglaste listove sa šiljcima koji podsećaju na tigrove zube.
Kako da pravilno posadite drvo para?
Seme krasule je najbolje zasaditi od proleća do jeseni, ali je važno da saksija bude zaštićena od direktne sunčeve svetlosti i mraza. Seme će krenuti da klija u periodu od jedne do tri nedelje, a sadnice možete presaditi u saksije kada se pojave najmanje tri lista.
Za sadnju drveta novca najbolje je koristiti glinenu saksiju i zemlju za kaktuse bogatu mineralima, ili zemlju za sobne biljke. Da bi uspešno napredovala, idealna je kombinacija zemlje i šumskog humusa uz 40% peska ili lomljene cigle. Možete da kupite i gotov supstrat za kaktuse, koji će imati ulogu drenaže, jer drvo novca ne voli mnogo vode. Ukoliko u zemlju ubacite komade gline ili lava kuglice, obezbedićete bolje zadržavanje vlage. Međutim, vodite računa o tome da saksija ima dovoljno velike otvore na samom dnu, jer previše vlage može da dovede do truljenja korena.
Drvo novca – nega
Budući da drvo novca pripada vrsti sukulenata koji skladište vodu u mesnate listove, ono dosta dugo može da ostane bez vode. U periodu od aprila do septembra dovoljno je da je polijete jednom u 14 dana, a ukoliko je zemlja već vlažna, dodatna voda joj neće biti potrebna. Tokom zime će joj biti dovoljno vrlo malo vode. U slučaju da drvo novca ima previše vlage, listovi će postati braon boje i početi da opadaju. Do opadanja listova može da dođe i zbog nagle promene temperature. Kod zdrave biljke, sa opadanjem starih listova rašće novi, mladi listovi. Ukoliko lišće opadne na starim biljkama, sečenjem golih grana biljka će se podmladiti.
Krasula je spororastuća biljka, pa joj nije potrebno često đubrenje. Đubrenje se preporučuje dva do tri puta, u periodu od kraja proleća do kraja septembra, a po potrebi i jednom mesečno. Nakon septembra je nemojte prihranjivati, jer u toku zime prestaje rast. Drvo novca je najbolje đubriti tečnim đubrivom za kaktuse ili sukulente.
S vremenom će biljka porasti i otežati, pa ju je najbolje držati u težim saksijama i presađivati na tri do pet godina, u ranim prolećnim danima. Ukoliko drvo novca napadnu biljne vaši ili druge štetočine, pojaviće se beli praškasti sekret, grinje ili bele mrežice, ali se uspešno eliminišu korišćenjem insekticida.
Kako pravilno orezati drvo para?
Kako bi biljke bile bogate i uredne forme, neophodno je redovno orezivanje svakog proleća ili nakon cvetanja. Pravilno orezivanje izvodi se tako što odsečete deo grane tačno iznad lista kako bi na tom mestu izrastao novi list. Orezivanje je vrlo lako i ne zahteva veliki napor, ni vreme.
Kako da razmnožite drvo para?
Presađivanje iz lista se vrši tako što otkinete nekoliko listova sa biljke i stavite ih u vlažnu zemlju. Vodite računa o tome da listovi budu celi i odlomljeni uz samo stablo. Drugi način je da listove ostavite u vodi najmanje 14 dana. Listovi će pustiti korenje, nakon čega ih je potrebno presaditi u zemlju, odnosno supstrat.
Razmnožavanje krasule je moguće izvesti i pomoću reznica, odnosno izdanaka koje je potrebno odrezati (5–15 cm) i zabosti ih u supstrat. Već posle nekoliko dana ćete primetiti da se koren polako formira i da rastu izdanci. Zalivajte ih na tri do četiri dana i držite van direktne sunčeve svetlosti. Izdanci će pustiti korenje za 3–4 nedelje.
Gde držati drvo novca?
Drvo novca će najbolje napredovati ukoliko leto provede na otvorenoj terasi, zaštićeno od jake sunčeve svetlosti i kiše. U zatvorenom prostoru drvo para traži svetlost, pa vam savetujemo da ga postavite na prozorsku dasku okrenutu prema jugu ili zapadu. Krasulu je neophodno uneti u kuću kada krenu hladniji jesenji dani i spoljašnja temperatura spadne ispod 10 stepeni. Najviše joj prija temperatura 15–20 stepeni Celzijusa, a ne prijaju joj zagrejan vazduh, centralno grejanje i radijatori.
Ukoliko imate vrstu drveta novca koja cveta i negujete je na način koji smo prethodno opisali, biljka će procvetati, ali najranije između 5. i 10. godine života biljke. Cvetovi podsećaju na zvezde, slatkastog su mirisa, najčešće roze ili bele boje, ali u zavisnosti od vrste krasule mogu biti i drugih boja. Drvo para Crassula orbikularis ima bele ili crvene cvetove, dok tigrova vilica ima svilenkastožute cvetove.
Gde kupiti drvo novca?
Većina cvećara ima u ponudi drvo novca i verovatno ćete naći više vrsta ove biljke, pa se posavetujte sa cvećarem ukoliko imate želju da cvet bude određene boje ili da listovi i stablo imaju određeni oblik. Drvo života ima vrlo pristupačnu cenu, pa vrlo lako možete da oplemenite svoj životni prostor, napravite bonsai drvce ili obradujete dragu osobu originalnim poklonom.
Ipak, vodite računa, jer u slučaju kontakta ili unošenja u organizam soka iz lišća krasule, koji sadrži prirodni otrov – arsen, može doći do trovanja ili alergijske reakcije. Simptomi trovanja kod životinja su usporen rad srca i povraćanje, dok kod ljudi mogu da se jave:
- bol u stomaku,
- žeđ,
- poremećaj svesti,
- povraćanje i
- dijareja.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0