Kako da se bavite lovom u Srbiji: Procedure, dozvole i pravila – sve na jednom mestu
🕑 5 min čitanjaLovišta u Srbiji od davnina spadaju među najpoznatije u Evropi. Umerena klima, planinski reljef i bujna vegetacija doprinose raznovrsnosti divljači, o čemu svedoče i mnogobrojni trofeji koje lovci baštine sa ovog područja.
Kako je više od 90% lovne teritorije u vlasništvu Lovačkog saveza Srbije, da biste se bavili lovom u Srbiji, morate da ispunite sve zakonske propise koji ovde važe. Drugim rečima, ako želite da se bavite lovom, onda se spremite za niz propisa i obuka, jer ne može svako da nosi pušku i bude lovac.
Lovac – pripravnik
Ako želite da budete lovac, prvo što je potrebno jeste da se javite lovačkom udruženju koje se nalazi u blizini i sa kojim planirate da imate lovne akcije. Prema važećem zakonu, potrebno je da godinu dana učestvujete u brojnim akcijama kao lovac-pripravnik, bez mogućnosti da nosite oružje. Lovac-pripravnik ide u grupni lov i dužan je da čitko i uredno vodi pripravnički dnevnik, koji će na kraju pregledati i overiti odgovorni instruktor.
Lovac-pripravnik se aktivno uključuje u niz sporednih aktivnosti kao što su izgradnja tehničkih objekata u lovištu, izgradnja pojišta i bunara, prehrana divljači u zimskom periodu… On takođe pomaže u prebrojavanju krupne i sitne divljači, o čemu se vodi uredna evidencija. Sve ovo pomaže budućem lovcu da razume zašto je potrebno da čuva divljač i prirodnu sredinu i da se brine o njima.
Nakon isteka jednogodišnjeg pripravničkog staža, kandidat stiče pravo da polaže lovački ispit, kojim se i zvanično postaje lovac
Zanimljivosti o lovu u Srbiji
Srbija ima preko 320 lovišta
Površina loviša je 6.5 miliona hektara
90% je vlasništvo lovačkih udruženja
Srbija ima 24 ograđena lovišta i 150 lovačkih kuća
Lovni turizam se sve više razvija
Šta se polaže za lovački ispit?
Većina lovačkih udruženja organizuje obuku za polaganje lovačkog ispita. Iako se retko dešava da neko ne zadovolji tražene kriterijume za bavljenje lovom, lovačka udruženja veoma drže do poznavanja svih stavki iz osnova lovačke obuke. U svrhu što bolje obuke svojih kandidata, mnoga lovačka udruženja su organizovala i onlajn-obuke.
Gradivo je sveobuhvatno, a da bi se položio ispit, potrebno je dobro poznavanje svih oblasti.
1.Lovački običaji i kultura
Osim što se prolazi kroz istorijski razvoj lovstva u Srbiji, ovde ćete naći informacije o svim zakonskim aktima koje prati lov. Učeći ove propise, budući lovac može da bude u potpunosti siguran u to da je sve zakonski formulisano i da ne mora da brine za svoju bezbednost.
2.Biologija i bolesti divljači
U ovoj oblasti se pre svega upoznajete sa vrstama divljači i njihovom rasprostranjenošću na teritoriji Srbije. Poznavanje ovih oblasti vam pomaže da razumete zašto je važno poštovati sezone lova, ali se obučavate i za bolje razumevanje i poznavanje samih lovnih vrsta. Moraćete znati i kako se deli divljač, kako se prebrojava, kao i koje su životinjske vrste trajno zaštićene na teritoriji Srbije. Na zvaničnom sajtu Srbijašume možete pronaći kompletne informacije o terenima, zaštićenim područjima, kao i o kalendaru lova.
Najčešće lovne vrste u Srbiji su sisari (jelen, srna, divlja svinja, zec, lasica, vuk) i ptice (čaplja, divlja guska, jarebica, fazan, prepelica, divlji golub). Lov na vuka se u nekim selima vanredno organizuje zimi kada se vukovi zbog hrane spuštaju do sela i predstavljaju životnu opasnost za okolna domaćinstva.
3.Gazdovanje lovištem, uslovi i načini lova
Lovišta se drugačije dele u zavisnosti od nadmorske visine ili od načina gazdovanja lovištima i to se nalazi u obuci. U ovom delu se uči više o samim lovačkim objektima koje već lovci-pripravnici imaju prilike da obilaze i izgrađuju.
Ovde su formulisani i pojam i vrednost trofeja, kao i to šta predstavljaju, kako se obrađuju i kako ocenjuju.
4.Lovačko oružje, municija i lovna balistika
Prvi deo je posvećen oružju i nišanima koje je moguće koristiti. Definisano je koje je oružje dozvoljeno, kako se deli i da li je moguće koristiti vojno naoružanje prilikom lova.
Drugi deo obuhvata kratak kurs iz prve pomoći – kako pružiti pomoć licima koje je ujela zmija i kako pomoći ukoliko neko ima promrzline, opekotine ili prelome. Posebno je važna obuka za pomoć ljudima koji su zadobili rane od vatrenog oružja, jer poznavanje ovih osnova nekome može spasiti život.
5.Lovna kinologija
U lovačkim propisima postoje tačne regulative koje je pse moguće voditi u lov. Prilikom polaganja lovačkog ispita potrebno je znati koja se vrsta koristi za lov na krupnu divljač, a koja vrsta za sitnu, šta od dokumentacije treba da poseduje lovački pas i šta je ispit urođenih osobina. Dresirani lovački pas se uzima iz uzgajivačkih legala i može koštati i do 3.000 evra.
Nova uloga lovaca u Srbiji
Za razliku od davnih vremena kada se u lov išlo po hranu ili radi zaštite od divljači, danas lovstvo dobija novu ulogu. Više nego ikada ranije, lovci danas imaju značajnu ulogu u zaštiti prirodne sredine i u očuvanju biodiverziteta i unapređenju populacije divljači na određenom prostoru. Nasuprot uverenju neobaveštenh koji smatraju da lovci ubijaju jadne životinje, oni ih zapravo čuvaju, ne bi li održali prirodnu ravnotežu i brojne životinjske vrste sačuvali od istrebljenja.
Oprema za lov i ribolov
Oprema za lov i ribolov je veoma raznovrsna, ali svaka stavka u propisu postoji sa razlogom jer vam omogućava da bolje brinete o sebi i da lakše postignete rezultate. Svakom početniku se savetuje da nabavi dobru obuću za kretanje po planinskim terenima, dok se sve ostalo za lov i ribolov može naći i polovno na sajtovima kupujem prodajem.
Sajam lova i ribolova
Ali ako želite novu opremu, sajam lova i ribolova je idealno mesto gde možete naći renomirane svetske proizvođače opreme koja vam je potrebna.
Među proizvođačima opreme postoji veliki broj domaćih firmi koje kvalitetom svojih proizvoda mogu da budu konkurentne na globalnom tržištu. Bilo da se radi o spravama za noćno posmatranje (kao što je Sova Night Vision Hunting) ili ogrlicama za lovačke pse sa aplikacijama za praćenje (Canandi), na sajmu lova i ribolova možete puno da saznate i da unapredite svoj hobi na viši nivo. Inovacije su tu sa razlogom, kako biste poboljšali sam rezultat lova, ali i očuvali bezbednost svih učesnika – od lovaca do njihovih pasa.
Sajam lova i ribolova se održava u svim većim gradovima u Srbiji, dok je za Beograd rezervisan termin početkom aprila.
Kako da postanete lovac?
Polaganje lovačkog ispita, uz pripravnički staž i dozvolu za rukovanje oružjem, neophodan je korak na putu ka lovačkoj knjižici. Kada je dobijete, potrebno je još da se opremite dobro, da iskoristite prednosti bogatog prirodnog okruženja, pa da i vi, baš kao Vuk Kostić ili Jovan Memedović, krenete u svoju lovačku avanturu!
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0