Kućni ljubimci i deca – koja je prednost?
🕑 2 min čitanjaAko već imate kućnog ljubimca
Zaista nema razloga da se brinete kako će se ponašati kućni ljubimac nakon dolaska novorođenčeta u dom. Naime, znate i sami da su životinje inteligentna stvorenja koja i te kako znaju da uzvrate ljubav koju dobijaju od svojih vlasnika i da je svet prepun primera prijateljstva između ljudi i životinja. Nije retkost da životinje reskiraju svoj život da bi spasile naš.
Najbitnije je da dom, čak i da nemate malu decu, bude čist, odnosno da redovno održavate higijenu u njemu. Dakle, svaki put kad se pas vrati iz šetnje, obavezno mu prebrišite njuškicu, šapice i “intimne delove” toplom vodom ili blagim rastvorom šampona za pse i vodite računa da na vreme odvete ljubimca na sve neophodne vakcine.
Verujemo da ćete u početku nadzirati svog ljubimca svaki put kad se primakne bebi, ali i sami ćete vrlo brzo uvideti da za tako nečim nema potrebe.
Ako planirate da nabavite detetu ljubimca
Stručnjaci kažu da je za malo dete najbolje da prvi kućni ljubimci budu ribice u akvarijumu, jer će uz malo roditeljske pomoći u početku vrlo brzo naučiti kako da se brine o njima. Kasnije, kada dete poželi psa ili mačku, pre nego što krenete u potragu, obavite porodični razgovor. Predočite detetu da posedovanje takvog kućnog ljubimca ne podrazumeva samo želju i ljubav već i obavezu tipa redovnog šetanja i održavanje higijene, kako ljubimca tako i doma. Naravno, razgovor ne treba da teče u smeru da dete shvati da se protivite njegovoj želji.
Benefiti
Kućni ljubimci uče decu empatiji, ali i da budu odgovorna, disciplinovana, strpljiva, požrtvovana, kao i da razviju radne navike.
Šetnja sa psom nije samo dobra samo zbog boravka na otvorenom, već i zbog manje sedenja pred računarem ili TV-om, što je gotovo bolest dece 21. veka. Uz psa, na primer, dete će naučiti da se kreće i boravi u prirodi, što će svakako izazvati i njegovu radoznalost pri opažanju sveta oko sebe.
Kućni ljubimci uče decu životu. Život sa psom donosi susrete s rađanjem, bolešću i smrću, pa ih i uči kako da se postave u tim situacijama. Isto tako, deca koja imaju kućnog ljubimca mnogo lakše uče da dele kako materijalne stvari tako i roditeljsku ljubav s braćom i sestrama. Pritom, ne smemo zaboraviti da su vlasnici pasa (ali i drugih ljubimaca) komunikativnija i da lakše sklapaju prijateljstva.
Kad je reč o zdravlju, pomenimo i to da su brojna istraživanja potvrdila da deca, koja su u bliskom kontaktu sa životinjama, imaju manju sklonost alergijama, posebno alergijskoj astmi.
I za kraj, ne manje bitno, jeste i podatak da agresivnost prema životinjama, posebno ako ona s godinama raste, može biti znak ozbiljnih emocionalnih poremećaja, pa je ovo znak roditeljima da pravovremeno reaguju i obrate se stručnjaku.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0