Kako da pripremite baštu za zimu?
🕑 5 min čitanjaJesen je odmakla, priroda se uveliko sprema za zimski san a sa njom i naša bašta. Trajnice još uvek odolevaju i očaravaju svojim bojama. Mrazevi su na pragu. Posle velikih poslova u bašti, uživali smo leti u plodovima svoga rada. Sad nam prostaje jedino da polako pustimo prirodu da ide svojim tempom. No, pre nego što vam zima definitivno pređe prag, šta sada možete da uradite da biste sebi olakšali posao u proleće?
Kako da najbolje pripremite baštu za zimu? Nekoliko dobrih poteza u jesen, značiće vam na duge staze, smanjiće obim posla na proleće kad ga u bašti najviše ima. O svemu bi trebalo dobro promisliti unapred i napraviti detaljan plan akcije.
Ukoliko želite dobro da pripremite baštu za zimu, razmislite o nekom od ovih predloga pre nego što se potpuno povučete u svoj topli dom i pustite prirodu da na nekoliko meseci uspava vašu oazu. Najbolje vreme za izvođenje ovih radova je oktobar-novembar u zavisnosti od vremenskih prilika. Predlažemo vam da se rukovdite ček listom u prilogu.
Ček lista – Kako da pripremite baštu za zimu?
- Cvetne lukovice sadite pre prvog mraza
- Podelite trajnice koje cvetaju u proleće
- Izvadite iz zemlje, prosušite i spremite na suvo i hladno mesto lukovice koje cvetaju u leto begonije, gladiole, dalije da biste ponovo mogli da ih posadite u proleće
- Baštenske leje očistite od bolesnih biljaka i dodajte đubrivo i kompost
- Kada pripremate baštu za zimu obavezno počupajte korov
- Orežite listopadno grmlje da biste podstakli prolećni rast
- Nepokrivenu zemlju oko korena biljki malčirajte
- Unesite unutra sobne biljke
- Spremite baštenski nameštaj
- Očistite baštu i staze
Odstranite bolesne biljke
Biljke kod kojih ste primetili neke bolesti, gljivice i štetoćine omah otklonite. Najbolje bi bilo da ih spakujete u džakove, zavežetete i tako bacite u đubre. Otklonite sve uvenule stabljike. Osušeno i požutelo ližće dodajte kompostu. Sve što može odložite na gomilu za kompost. Čišćenje ostataka i otpada je prvi korak da baštu dovedete u red pred zimu.
Počupajte korov
Svima je poznato, koliko problema korov može da nam zada u proleće ukoliko se zapusti pred zimu. Korov čupajte iz korena, pogotovo uzduž i između staze. Sredstvo protiv korova je isto opcija ali obratite pažnju da ne našteti komšijskim biljkama i da nije suviše štetan po životnu sredinu.
Ušuškajte svoje biljke
Neke nežnije biljke zahtevaju da ih dobro ušuškate i izolujete. Ruže su osetljive, neke više neke manje. Najotpornije su žbunaste ruže a generalno ih treba dobro zaliti pre nego što zemlja krene da mrzne. Međutim, nemojte ih više orezivati ili prehranjivati. Dodajte još zemlje, napravite humku od lišća i zemlje. Poduprite biljke koje su se klonulule.
Saksijsko cveće unesite unutra ili u zaklon, ukoliko je potrebno obmotajte saksiju. Nežnije cveća kao što su, begonije, i gladiole pažljivo izvaditei iz zemlje i spremite ih na suvo, prohladno mesto. U proleće ove biljke možete opet da posadite . Narcisi i lale veoma lako odolevaju mrazevima.
Popravite kvalitet zemlje
Mnogi ostavljaju đubrenje zemljišta za proleće, razumljivo. Međutim, jesen je odlično vreme za dodavanje đubriva u zemlju. Stajnjak i kompost, ili organska đubriva poput koštanog brašna, morske alge i kamenog fosfata odlično će pripremiti zemlju za proleće. Dodavanje prehrane u ovo doba godine znači da će imati dovoljno vremena da počnu da se razlažu, postanu biološki aktivni i obogate zemlju. Ovo će vam biti sjajan potez ako želite da uštedite vreme na proleće. Posle đubrenja obavezno malčirajte tj. dodajte organiski prekrivač oko biljaka.
Malčiranje – zaštita organskim materijama
Malčirajte, dodajte oko 5 cm prekrivač oko biljaka. Možate dodati organski malč i već ste mnogo učinili u ekološkom smislu. Upotreba prirodnih materijala za prostiranje preko zemljišta kao što su kora drveta, seno, slama, lišće, papir, borove iglice, pokošena trava zaštiće tlo od destruktivnog uticaja atmosferskih pojava. Struktura zemlje će ostati neoštećena kad se se zaštiti gornji sloj zemlje, smanjiće se i erozija a i kiše će manje isprati nutritijete u zemlji, a sačuvaće i potrebnu veću temperaturu zemlje.
Posadite lukovice
Kako bi nam cveće procvetalo u proleće trebalo bi lukovice posaditi do kraja oktobra ili u prvim danima novembra. Tako ćemo osigurati da se cveće dobro ukoreni i krene da cveta već od početka marta. Sada posađeno cveće na proleće će vam doneti puno radosti, uživaćete u svakom cvetu i eksploziji boja. Najzastuplenije lukovičasto cveće su lale, narcisi, irisi, krokusi, zumbuli, ljiljani i amarilis. Više o zaštiti lukovica od štetočina, pravilnoj pripremi zemljišta i sadnji pročitajte na forumu Poljoinfo.
Osigurajte baštenski nameštaj pred zimu
Hladno vreme i mrazevi neće pogodovati ni baštenskom nameštaju. Od vlage može da dože do rđanja ili da se pojavi buđ. Najbolje je da nameštaj sklonite na suvo mesto u baštensku šupu ili garažu. Ako nemate uslova za to obmotajte vaš baštenski nameštaj vodootpornim ceradama i obavezno ga podvežite.
Neka metla radi
Uvedite naviku da redovno i u toku jeseni i zime metete dvorište i staze. Rosa koja se stvara usled temperaturnih razlika između dana i noći prekrije raznobojno lišće koje predugo stoji može da uzrokuje mrlje na popločanim površinama u dvorištu.
Očistite alat
Baštenski alat valjalo bi očistiti nakon svake upotrebe, međutim razumemo vas, ne možete to da postignete posle svake upotrebe. U jesen kada baštenskog posla ima manje, pravo je vreme da se pozabavite čišćenjem i oštrenjem alata. Počnite od pranja, očistite svu prljavštinu i nečistoće. Zarđale delove očistite žičanom četkom. Električnom brusilicom ili grubom turpijom naoštrite motike, lopate i ašove, za sečiva upotrebite brus. Na posletku, premažite alat krpom natopljenom u mašinsko ulje. Ovo će zaustaviti dovod kiseonika i zaštiti alat od korozije. Sve ovo će produžiti životni vek vašeg alata i osiguraće mu bolje performanse na proleće.
Isplanirajte radove u proleće
Na vreme mislite unapred, šta biste mogli preurediti i promeniti u vašoj bašti na proleće. Šta dodati,i šta oduzeti? Ovo planiranje ne samo da će pomoći da radovi u proleće prođu glatko, nego će na duge staze učiniti vašu baštu još lepšom i uređenijom. Uživajte još malo na svežem vazduhu dok ne krenu mrazevi, doživljaj bavljenja baštom nije jednak kad je priprema bašte za zimu u pitanju kao kad su pravi baštenski radovi u toku, ali šta je, tu je.
A kad završite sve radove i ušuškate se pod ćebetom sa šoljom čaja, nekom dobrom knjigom ili baštovanskim katalogom uživaćete u plodovima svog rada. Štaviše, moći ćete na miru i zadovoljni da planirate narednu uspešnu baštensku sezonu.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0