Pametna kuća – komfor i sigurnost
🕑 2 min čitanjaSistemi pametnih kuća sve su zastupljeniji u modernim domovima i sve je bliži trenutak kada će oni postati standardni deo građevinskih objekata, baš kao što su i vodovodne i električne instalacije. Činjenica je da objekti opremljeni ovakvim sistemima pružaju korisnicima veći komfor i znatno olakšavaju svakodnevicu, a naročito korisni mogu biti osobama koje duže odsustvuju od kuće, preopterećeni su obavezama, kao i onima sa ograničenom pokretnošću.
Dok se ljudima u punoj životnoj snazi mogućnost daljinskog upravljanja rasvetom, roletnama i grejanjem može učiniti kao nepotreban luksuz i pomodarstvo, za prezauzete, starije i osobe koje koriste ortopedska pomagala to predstavlja pravi blagoslov.
Pametno stanovanje uz pametnu kuću
Jedna od funkcionalnosti pametnih kuća jeste simulacija prisustva. Ona čini da kuća deluje kao da ima nekoga u njoj dok je porodica na odmoru, čime se eventualni provalnici odvraćaju od ideje da je obiju.
Roletne se spuštaju uveče, a svetla u kući pale se čim se smrkne. Isto tako, leti pametna kuća sprečava pregrevanje prostora, tako što se roletne automatski zatvaraju na strani kuće izloženoj suncu. Tu je i funkcija automatskog podešavanja osvetljenja, koje za svaki deo dana nudi optimalnu boju svetla – od plavkastog jutarnjeg svetla, pa do tople uspavljujuće rasvete namenjene opuštajućim večernjim časovima.
Sve ove funkcije obezbeđuju korisnicima dodatni komfor. Pritom, svaki od stanara može upravljati njima, prilagođavajući svoj lični prostor vlastitim željamai potrebama.
Usluga na daljinu ili online podrška?
Ne samo da se brojnim funkcijama koje sistem pametne kuće obuhvata može upravljati daljinski putem aplikacija, već se na isti način sve one mogu i nadgledati. Ova mogućnost najčešće se demonstrira kao važan adut pametnih kuća na sajmovima građevinarstva, tehnike i opreme za dom.
Međutim, u svakodnevnom životu većine vlasnika pametnih kuća to ne igra skoro nikakvu ulogu. Zašto bismo proveravali da li je svetlo još uključeno tamo gde smo ga upravo isključili? Izuzimajući ponosne vlasnike pametnih kuća koji se među prijateljima hvale demonstrirajući mogućnost nadgledanja različitih sistema, suštinski tu opciju skoro niko ne koristi.
S druge strane, ukoliko u pametnoj kući sami stanuju seniori, ova online podrška pretvara se u veliku pomoć familiji. Pametna kuća lako se može programirati tako da stanari ili negovatelji budu automatski upozoreni ukoliko, na primer, svetlo noću ostane uključeno ili kuvalo za vodu ujutru nije uključeno.
Sistemi koji vam se prilagođavaju
Razlozi za postojanje gore pomenutih funkcija su isti: u pametnoj kući se svim električnim uređajima, kao i rasvetom, grejanjem i ventilacijom upravlja centralizovano. U principu, to znači da se sve kontroliše automatski ili preko aplikcije. Svakom pojedinačnom funkcijom moguće je upravljati preko prekidača, tableta ili pametnog telefona, manuelno ili automatski, što je sve stvar programiranja.
Pritom, nijedno od programiranih podešavanja nije trajno, već se po potrebi mogu promeniti i prilagođavati se eventualnim promenama koje vreme donosi. Međutim, jednostavne izmene u funkcionisanju i upravljanju sistemima u svakom trenutku moguće su samo u slučaju da su svi oni povezani na kućni server.
Foto:Shutterstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0