Edukativne kompjuterske igrice za najmlađe
🕑 4 min čitanjaGotovo svako dete će vam odmah reći da obožava video igre, ali i da ni izbliza ne deli isti entuzijazam za učenjem i čitanjem. Kako bi najmlađe uspeli da edukujete i naučite, recimo, osnovama inače suvoparnih programskih jezika i kodiranja, predstavite im kompjuterske igre koje će ih na zabavan način uvesti u ovaj svet. Mi smo na jednom mestu izdvojili najbolje naslove od kojih deca sigurno neće bežati a i te kako će puno naučiti…
Ukoliko tehnologija nastavi da se razvija i menja (a naravno da hoće), nema sumnje da će i u budućnosti programiranje biti zanimanje za kojim će se nastaviti potražnja. Ako vam je dete pokazalo interesovanje ka video igrama, ali se plašite da samo gubi vreme pred monitorom, pokušajte da mu predstavite neku od mnogobrojnih edukativnih video igara koje će mu pomoći da kroz igru i zabavu zaviri u svet kodiranja i savlada ovaj naizgled dosadan svet nekih beskonačnih komandi i čudnih slova.
Nekoga ko se nikad nije susreo s kodiranjem, a pogotovo decu, sve ove tehničke stvari mogu da uplaše i odbiju od učenja, tako da od srca preporučujemo da ulazak u ovaj svet započnete na najbolji i najzabavniji način – pomoću video-igara! Mi smo u moru naslova pronašli 16 najzanimljivijih koje su prevashodno namenjene najmlađima, ali su itekako pogodne i za edukaciju odraslih…
1. Minecraft
Iako je prvi put izašla pre više od deset godina, Minecraft je i dalje jedna od najpopularnijih igara na svetu, a i dalje neprestano širi krug svojih ljubitelja. Sa svojim svetom bez granica i beskonačnim opcijama, i bez jasno određenih pravila, igra je savršena za sve koji žele da pokažu svoju kreativnost. Međutim, ova igra pored suve zabave omogućava početnicima i da naprave prve korake u kodiranju, kao i da kreiraju svoje male igre unutar igre.
Minecraft pruža mogućnost zamene koda same igre, a na raspolaganju je već mnogo „modova“ koji igri dodaju posebna oružja, odeću, čudovišta, itd. Upravo je ovo modovanje i jedan od razloga zašto Minecraft zajednica sve više raste. A nakon redovne Minecraft verzije, uvek možete dete usmeriti i na napredniji Minecraft Education Edition…
2. Scratch
Kad se kaže Scratch, misli se i na programski jezik, ali i na internet sajt koji će vam pomoći da naučite ovaj jezik. Naime, Scratch je napravljen kao jednostavan programski jezik za decu od osam do 16 godina, a predstavlja savršenu polaznu tačku za najmlađe i one koji tek treba da nauče osnove programiranja, bez tehničkih začkoljica.
Ovaj sajt omogućava mladima da prave animacije, kratke programe i interaktivne igre koristeći Scratch jezik, a njihove kreacije moguće je deliti s ostalim korisnicima. Držeći se što zabavnijih elemenata, oni će naučiti da razmišljaju kreativno i da sistematski rešavaju probleme. Ukoliko odete na scratch.mit.edu i samo jednom isprobate svoje veštine, shvatićete zašto je ovo verovatno najpopularnija platforma na kojoj se mladi uče kodiranju.
3. CodeCombat
CodeCombat pokušava da iskoristi gejmersku ljubav prema zmajevima, vitezovima, herojima i ostalim fantazijskim elementima kako bi mladima što lakše upakovala priču o osnovama kodiranja. Svaka lekcija predstavljena je kao novi nivo koji morate preći prateći priču univerzuma CodeCombat, da biste na kraju saznali sve što treba o najvažnijim stvarima o programiranju.
Srećom, ova „igra“ maksimalno skraćuje sve one dosadne delove s kompleksnim tehnikalijama, fokusirajući se na praktičnu primenu programiranja. CodeCombat spaja divnu grafiku, RPG mape i odlične zvučne efekte kako bi napravio veoma zaraznu igru za mlade, koja je pritom izuzetno edukativna.
4. CodeMonkey
Iako izgleda prilično infantilno, CodeMonkey zapravo je namenjen učenicima svih generacija i svih nivoa znanja. Grafika je zaista preslatka, ali u sebi krije veoma ozbiljno znanje koje će se u glave mladih „natočiti“ preko veoma uzbudljivih i zaraznih igrica i izazova. Mladi programeri imaće naizgled jednostavan zadatak: da majmunče prevedu preko reke, da reše matematičke probleme s pticom dodo, da sakupe banane za kornjaču… I sve to isključivo pišući kodove u poseban prozor editora CodeMonkey.
Jedan od programskih jezika koje CodeMonkey koristi jeste CoffeeScript, jezik izuzetno sličan JavaScriptu, ali s više poznatih engleskih reči, što je ipak mnogo lakša varijanta za decu i početnike.
5. Blockly Games
Blockly Games prvenstveno se obraća mladim ljudima bez iskustva u kodiranju. Sam sajt blockly.games napravljen je toliko jednostavno da ga mogu koristiti deca od osam godina pa naviše. Trenutno sadrži osam igara koje poseduju programski jezik Blockly, nešto što nas uči osnovama programiranja.
Igre zapravo predstavljaju različite izazove koje igrač mora rešiti prevlačeći blokove (koji predstavljaju delove programskog koda), s jedne na drugu stranu ekrana. Nakon što se napravi kompletna programska skripta, igrač može pokrenuti program i videti je li dobro rešio izazove, nakon čega igra prikazuje njihov kod u pravom JavaScriptu.
6. Roblox
Slično Minecraftu, Roblox je takođe izuzetno popularna igra sa sve više poklonika. Prvi put je izdata davne 2006. godine, a ciljna grupa bili su joj deca, mladi, ali i odrasli koji su tražili tad vrlo originalan i popularan koncept – deljenje igara koje su pravili ljubitelji Robloxa za igrače Robloxa. Dovoljno je da otvorite svoj nalog pa da vam na raspolaganju bude na stotine hiljada potpuno besplatnih mini-igara Roblox.
Ali kad vam dosadi ovaj beskonačni broj tuđih naslova, takođe besplatno možete napraviti sopstvenu Roblox igru i postaviti je na ovu platformu. Roblox Studio, razvojni tim koji stoji iza ove igre, dozvoljava korisnicima da prave igre koristeći njihov programski jezik pod imenom Lua, koji je izuzetno moćan i ujedno vrlo jednostavan.
Dodatnih devet naslova za odrasle
Ukoliko vam je tematika igra koje smo odabrali previše infantilna, a želeli biste da se i sami edukujete o osnovama programiranja, ovih devet sjajnih naslova za starije će vas naučiti kodiranju na zabavan način, ali na malo naprednijem nivou…
- Elevator Saga
- SQL Murder Mystery
- Untrusted
- Screeps
- Duskers
- Flexbox Defense
- CSS Diner
- CodinGame
- VIM Adventures
- Elevator Saga
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0