Koji sve dodaci za auto-sedište postoje?
🕑 4 min čitanjaRoditelji često brinu ne samo o bezbednosti deteta u automobilu i auto sedištu, već i o udobnosti. U svojoj brizi ponekad kupuju dodatke koji nisu provereni, atestirani ni odobreni od strane proizvođača konkretnog sedišta. U prodavnicama dečije opreme, a češće u onlajn prodavnicama malih proizvođača postoji ponuda proizvoda koji nisu bezbedni za korišćenje tokom vožnje.
Rezervna, ili letnja, frotirska navlaka za auto sedište je proizvod koji se često traži i kupuje. Dečija auto sedišta se lako zaprljaju, pogotovo na dužim putovanjima. Hrana, mrvice, tragovi prljavih ruku ili cipela su nešto što očekujemo kada imamo decu. Rezervnu navlaku za auto sedište je dozvoljeno koristiti samo ako je originalna, tj ako je proizvođač isti kao i proizvođač dečijeg sedišta koje imamo i ako je dozvolio da se navlaka koristi na baš tom modelu. Zašto? Kada proivođač testira prototip sedišta, pre nego što se ono nađe u prodaji, testira ga sa svim dodacima koji se nude uz njega, pa tako i sa rezervnom navlakom.
To znači da navlaka ne ometa putanju pojasa, da je napravljena od teško zapaljivog materijala i da neće ni na koji način ugroziti bezbednost deteta prilikom sudara. Za univerzalne navlake, šivene i kupljene na internetu nemamo podatke kako se ponašaju u sudaru niti da li će ometati osnovnu funkciju sedišta – a to je zaštita deteta u sudaru.
Držač za glavu
Dešava se ponekad da maloj deci i bebama, ako spavaju tokom vožnje glava pada na grudi. Osim što neprijatno izgleda, kod malih beba koje još uvek ne mogu same da drže glavu – ovaj položaj je jako opasan.
Na tržištu, najčešće u nekim onlajn prodavnicama na društvenim mrežama prodaju se razne varijante držača za glavu koje su sve do jedne nesigurne, neproverene i vrlo opasne za korišćenje. Navodno se držač za glavu lastišom zakači oko bebine glave i naslona sedišta, ali tokom vožnje, prilikom sudara ili naglog kočenja taj držač može da se nađe preko bebinih usta, nosa ili oko vrata, što je sve vrlo vrlo opasno. Dete može zadobiti neželjene povrede, čak i opasne po život.
Dodaci za pojas automobila
Nekada je dete prerano vezano pojasom automobila, bez pomoćnog sedišta, I tada mu pojas ne stoji pravilno preko tela. Žulja ga ili mu spada. Roditelji imaju potrebu da tu situaciju reše, a razne onlanjn prodavnice dodataka za dečiju opremu nude kopče, jastučiće i slične neatestirane dodatke koji mogu da trenutno reše problem. Ali trajno mogu da ugroze bezbednost deteta.
Pravilna pozicija pojasa preko tela deteta je: dijagonalni deo preko sredine ramene i grudne kosti, a donji deo pojasa nisko preko kukova i butina. Pojas ne sme da ide preko vrata, da spada sa ramena a donji deo pojasa ne sme ići preko stomaka, jer nepravilan položaj trake pojasa u trenutku sudara može da nanese povrede unutrašnjih organa koje mogu biti opasne po život.
Ako detetu pojas automobila ne stoji pravilno preko tela, znači da još nije vreme da se vezuje samo pojasom, i da mu je potrebno pomoćno sedište sa ili bez naslona. Nikakvi dodaci ne mogu pružiti sigurnost u trenutku sudara.
Dete je spremno za vezivanje pojasom bez pomoćnog sedišta tek kada ima punih 36kg, više od 12 godina i kada je visoko dovoljno da može pravilno da sedi u automobilu, leđima naslonjeno na naslon automobilskog sedišta, a noge u kolenima presavijene preko ivice.
Dodatni retrovizor
Kada se beba prevozi na zadnjem sedištu, suprotno smeru vožnje, mame često instaliraju dodatni retrovizor kako bi videle bebu i bile mirnije. No, iako može na trenutak pružiti osećaj sigurnosti, razmislite dobro da li vam taj dodatni retrovizor odvraća pažnju. Ako ćete svaki čas gledati u njega, proveravati bebu, možda vam pažnja neće biti dovoljno usmerena na vožnju.
Znamo da se u sudarima radi o delićima sekunde u kojima je pažnja nekog od vozača popustila. Takođe, u zavisnosti od toga kako je pričvršćen i od kakvog je materijala napravljen, u trenutku sudara dodatni retrovizor može postati projektil koji će leteti po automobilu i nekoga povrediti.
Grudna kopča
Ponekad, deca koja protestuju i ne žele da budu vezana, uspeju da izvuku ruke iz pojaseva auto sedišta. Roditelji tada taže način da to spreče tokom vožnje, pa često kupe dodatnu kopču za pojaseve, koja se postavlja u visini grudi i služi da drži pojaseve prikupljene na ramenima, kako dete ne bi moglo da izvuče ruke.
Pre svega proverite da li je dete dovoljno čvrsto vezano. Dete je pravilno vezano kada su pojasevi toliko stegnuti da između pojasa i ramena možete da ugurate jedva jedan vaš prst. Osim što je bitno da budu dovoljno zategnuti, važno je i da pojasevi stoje na pravoj visini. Svako auto sedište ima nekoliko (2 ili 3, ređe 4) nivoa, proreza kroz koje se mogu provući kaiševi sedišta. Kada se dete vozi suprotno smeru vožnje kaiševi treba da izlaze u visini detetovih ramena ili malo (2-3 cm) ispod. Kada je dete okrenuto u smer vožnje tada pojasevi treba da izlaze u visini ili malo iznad detetovih ramena. Važno je dobro podesiti visinu kaiševa, da ne budu ni prenisko ni previsoko, i pratiti kako dete bude raslo kada je vreme za podizanje pojaseva na sledeći nivo.
Ako su pojasevi na pravoj visini i dovoljno stegnuti, a dete premalo da možete da mu objasnite da ne sme da izvlači ruke, postoje proizvođači sedišta koji nude neke vrste dodatnih kopči. Ali jako je bitno da je kopča odobrena od strane proizvođača baš za vaš model auto sedišta, jer to znači da je sedište sa njom i testirano.
Zaključak
Iako se roditelji nekada brinu da je deci u auto sedištu neudobno, treba razdvojiti kada je situacija zaista zabrinjavajuća i zahteva intervenciju, kao što to u slučaju nepravilnog položaja glave ili tela ili nedovoljno stegnutih pojaseva. Uz auto sedište treba koristiti samo dodatke koji su odobreni od strane proizvođača, i koji odgovaraju baš vašem modelu auto sedišta. Sve ostalo može ugroziti bezbednost deteta.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0