Kako da se spremite za prvo planinarenje?
🕑 5 min čitanjaKoliko puta ste samo listajući postove na društvenim mrežama zastali nad prelepim prizorom planinskih vrhova koji izviruju iz oblaka? A odmah zatim pogledali lokaciju i videli da se to čudo prirode nalazi nedaleko od vas i da vrlo lako može postati deo vašeg iskustva.
Umerena klima, prijateljski reljef, neobični kanjoni, uzbudljive klisure i obilje šuma čini našu zemlju idealnom za planinarenje. Ako i vi želite da upoznate najlepše krajeve koji vas okružuju, a ne znate odakle da počnete i kako da se za planinarenje spremite, ovaj tekst vam može u tome pomoći.
Saveti za planinarenje
Ukoliko do sada niste imali prilike da planinarite, dobra opcija je da se učlanite u planinarsko društvo u vašem mestu. Pogledajte njihov spisak aktivnosti i realizovanih tura, vodeći računa da bi vam kao početniku odgovarale laganije i manje zahtevne staze. Planinarska društva će vam osim vođenih akcija biti sigurnost i garancija da će sve proći bezbedno, a učlanjenjem u klub dobijate i godišnje zdravstveno osiguranje.
Do destinacija se dolazi grupnim prevozom, pa je to dobra prilika da steknete društvo. Kao što ste već do sada čuli, planinari su druželjubivi, srdačni, naučeni da sve dele sa drugima. U slučaju da ste kao početnik nešto zaboravili ili da se desilo nešto nepredviđeno, budite sigurni da ćete već na prvoj stazi dobiti bezbroj saveta i prijateljskih ohrabrenja – nešto što se u životu ne sreće baš tako često, zar ne?
Kada idete organizovano, uglavnom krećete sa 2 ili više licencirana vodiča: jedan je predvodnik na stazi koji čita markacije na putu i vodi grupu, drugi je poslednji na stazi. Planinari ga zovu „čistač“ jer on obezbeđuje da niko ne zaostane i ne izgubi se iz grupe.
Već na prvom penjanju imaćete prilike da od iskusnijih čujete brojne korisne savete za planinarenje. Evo nekih:
- Idite svojim tempom koji vam odgovara.
- Pravite pauze da dođete do daha. Kondicija se stiče, dajte sebi vremena.
- Ne ostavljajte tragove za sobom na planini.
- Poštujte planinu. Ovo je posebno važno za mlađe planinare. Postoji razlog zašto su staze obeležene na taj način i postoji razlog zašto niko ne ide prečicama. Raspitajte se.
- Ima jedna lepa planinarska izreka koja kaže: „Tek na vrhu, vidiš svrhu“. Ako na pola puta krenete da se predomišljate i da, kao i većina, zadihani počnete da razmišljate šta vam je to trebalo, znajte da vas nagrada čeka na kraju puta. Osvajanje vrhova ima svoje pozitivne efekte, a pogled odozgo, kada se sve ljudsko gubi i ostane samo večna priroda, nema cenu.
- Na planini uglavnom nema signala za mobilni telefon.
- Pošto nećete moći da odolite prizorima, ponesite pun mobilni telefon ili foto-aparat za obilje fotografija. Ko poseduje i dodatni punjač, biće srećan da ga ima kod sebe.
- Na planini se ne zapitkuje previše i ne persira. To je planinarski bonton – na stazi su svi jednaki.
- Raspitajte se kod vodiča šta da ponesete na prvo planinarenje. Uobičajeno je: rezervna majica, nešto slatko u slučaju da vam padne šećer (bonžita je dobro rešenje jer čokolada hoće da se istopi) i oko 2 litra vode. Termos sa kafom/čajem se podrazumeva.
Aplikacije za planinarenje
Tehnologija nam pomaže i olakšava čak i boravak u prirodi. Postoji mnogo aplikacija koje će se pokazati korisnim u planinskim uslovima, ali potrebno je da imaju offline opciju jer, kao što smo rekli, na planini uglavnom nema signala. Aplikacije koje planinari koriste su pre svega one o zdravlju koje koristimo u svakodnevnom životu – da izmerimo broj koraka i otkucaje srca, tek toliko da se uverimo koliko nam planinarenje prija.
Postoji puno aplikacija za vremensku prognozu koje se manje ili više pokazuju uspešnim za visinske uslove, međutim planinari najčešće koriste sajt www.mountain-forescast.com koji pruža više korisnih informacija. Ukucajte samo ime planine ili vrha i dobićete najpribližnije parametre za tu destinaciju: temperaturu i vremenske prilike po satima, promenu temperatura u zavisnosti od nadmorske visine, jačinu vetra.
Najpoznatija aplikacija za staze na planinama je Wikiloc koja vam može pomoći da pronađete rute i da se informišete o dužini staza, pravcu i usponu koji vas očekuje. Wikiloc se plaća, pa se planinari koriste ovom aplikacijom da dođu do ruta i skinu informacije, a zatim te mape otvore na GPX Viewer-u, pa se na planini odatle orijentišu. GPX Viewer vam detaljno predstavlja rutu – dužinu, uspon, gde se trenutno nalazite, na kojoj nadmorskoj visini i koliko vam još vremena treba do kraja puta.
Još jedna lepa aplikacija Peak finder vam može biti od pomoći kad osvojite vrh i kad želite da znate u šta gledate i šta predstavlja prizor koji je pred vama.
Oprema za planinarenje
Svi iskusni planinari će vam reći da se opremate polako, ali da u opremanje krenete od obuće za planinarenje. Za sve ostalo možete da se snađete, ali obuća je ključna jer ako je neudobna može da napravi ozbiljne žuljeve, da se kliza i da dovede do uganuća zglobova i drugih povreda. Evo šta predstavlja osnovu početne planinarske opreme:
Obuća za planinarenje
Postoji razni tipovi obuće za planinarenje u zavisnosti od toga u kojim uslovima se koriste, da li su u pitanju visokogorske akcije, da li se bavite penjanjem, trčanjem ili jednostavno pešačenjem. Savet je da kupite udobnu obuću, jedan broj veću od onoga koju obično nosite. Odaberite duboku cipelu koja štiti zglob, sa goratex đonovima koji su predviđeni za razne terene.
Jakna za planinarenje
Slojevito odevanje je osnovni princip za pešačenje. Jakne koje su neprobojne na vetar i vodootporne biće dobro rešenje za planinare. Proizvode se različitih debljina, u zavisnosti od vremenskih uslova.
Štapovi za planinarenje
Jako su korisni jer vam prilikom penjanja pomažu da rasporedite snagu na gornji deo tela kako bi se noge manje opterećivale. Prilikom silaženja mogu biti dobar oslonac i velika pomoć kod strmijih terena. Visinu možete podešavati, što je veoma praktično i za nošenje.
Ranac
Naravno da možete da ponesete bilo kakav ranac u koji ćete da smestite užinu i preobuku. Ali specijalni planinarski rančevi razumeju potrebe planinara i imaju brojne sitne povoljnosti: mrežu na poleđini koja sprečava da se ranac lepi za leđa, prorez za štapove, džepove za flašice sa vodom, vodootporne navlake u slučaju da padne kiša…
Garderoba
Savremeni materijali pružaju mnogo prijatnosti za celodnevno kretanje, bilo da su u pitanju dry fit majice, vunene dukserice ili specijalizovane pantalone za planinarenje.
Ostalo: kabanica, naočare za sunce, kapa, kačket…
Gde na planinarenje
Čak i Vojvođani imaju gde da planinare u blizini (Fruška gora ili Vršačke planine), dok već u ostatku Srbije prirodnih planinarskih lepota ima bezbroj i svaka je interesantna na svoj način. Ukoliko vam je potrebna inspiracija za putovanje i dodatna motivacija, možete pogledati video priloge Sa Vanjom u planine u kojima Vanja, apsolutna početnica u planinarenju, otkriva lepote Srbije i lepote ove aktivnosti. Njena poruka je jasna i podsticajna. Ona kaže: ako sam mogla ja, možete i vi. Nema izgovora, planine zovu.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0