Kako oterati krtice iz bašte i zašto ne smete da ih ubijate?
🕑 3 min čitanjaKrtice kopaju tunele tražeći hranu i tako oštećuju koren biljke. Lek je oterati ih sa imanja trikovima i prirodnim sredstvima, jer ubijanje je zabranjeno!
Krtica je živahna životinja iz reda bubojeda. Aktivna je i danju noću u potrazi za glistama, puževima, larvama i insektima, jer ne može bez hrane duže od šest sati. Dok traži hranu nenamerno ošteti i koren biljke, a iza nje na površini ostaju gomilice zemlje. Prvo pravilo u borbi protiv krtica je da se ona ne sme ubijati, Krtica je vrsta zaštićena zakonom. Preostaju samo mali trikovi, nadmudrivanje i pre svega fer plej borba!
Zova, cimet, beli luk……
Jedini način da se rešite krtica iz bašte je da je oterate sa imanja. Prva nevolja je što ona ne voli da menja teritoriju koju jednom naseli. Ali, otići će zbog jakih mirisa, koji su neprijatni za njena čula. Za krticu je miris zove neprijatan. Potrebno je preliti listove zove i ostaviti da fermentišu 3- 4 dana. Dobijeni preparat razrediti sa vodom u razmeri 1:5 i politi zemljište koje su zaposele krtice. Ove životinje ne vole ni miris cimeta, a izmet pasa i mačaka ih tera iz bašti.
Drugi preparat u borbi sa krticama je takođe prirodan. Pola litra jabukovog sirćeta i beli luk treba ostaviti, takođe, 3- 4 dana da fermentiše. Rastvor sipati u krtičnjak. Ricinusovo ulje je dozvoljeno sredstvo, kao i voda u kojoj je odstajala sveža riba. Krtice jednostavno ne podnose jake mirise i same napuštaju teritoriju koja im se više ne dopada.
Krtice ne vole narcise
Jedan od načina da oterate krtice iz bašte je gajenje cveća. One ne vole miris narcisa, nevena, lala i drugih vrsta lukovica. U baštama treba napraviti leje ovog cveća i krtice će same otići. Takođe ne podnose pasulj i mlečiku, kao ni ljute paprike. Iskusni baštovani navode i da je ovčija vuna efikasna u borbi protiv krtica. Potrebno je šaku vune staviti u krtičnjak.
Ne sipajte naftu, oterajte ih zvukom!
Sipanje nafte, ulja ili drugih hemijskih sredstava u krtičnjake nije preporučljivo, jer time se narušava zdravlje zemljišta, na kome kasnije ne može da se proizvodi hrana. Istovremeno se zagađuju i podzemne vode, pogovoto ako su u blizini bunari. Efikasna metoda bi mogla da bude korišćenje ultra- zvučnih sondi. One emituju zvuke koje iritiraju krtice. Priručni zvučni rasterivač može da bude i flaša koja se probuši sa donje strane i pobode naopako u krtičnjak. Strujanje vazduha kroz flašu pravi zvuke koji se ne sviđaju krticama.
Postoje i solarni rasterivači, odnosno uređaji koji na 30 sekundi emituju talase u svim pravcima. Vibracije uznemiravaju krtice i one same beže iz bašte. Krtice će se uznemiriti i osetiti nepoželjno ako se prekopaju krtičnjaci i kanali koje su napravile. Sipanje vode u krtičnjak je manje efikasno, jer su krtice dobri plivači.
Činjenice:
- krtica za jedan sat može da iskopa 15 metara tunela
- kreće se u krugu od oko 400 kvadratnih metara
- dnevno pojede količinu hrane veću od sopstvene težine
- ako 6 sati ne jede, ugine od gladi
- nema prirodnih neprijatelja
- vreme parenja je od marta do maja
- godišnje na svet donese od 2 do 4 mladunca
- životni vek krtice je od 8 do 10 godina
Zašto je krtica zaštićena zakonom?
Krtica se nalazi na evropskoj Crvenoj listi ugroženih vrsta kičmenjaka. U Srbiji je zaštićena zakonom. To znači da je zabranjeno ubijati je, jer zauzima značajno mesto u redukovanju brojnosti insekata u zemljištu. Živi ispod zemlje u zoni korenovog sistema. U potrazi za hranom rastresa zemlju i poboljšava njen vazdušno- vodni režim. Dok kopa ona nenamerno oštećuje koren biljke, koji ne jede, ali se ona na kraju osuši i to je jedina šteta koju krtice prave. Drugi problem je samo vizuelan, jer krtice prilikom kopanja tunela izbacuju gomilice zemlje i ruže izgled travnjaka i vrtova.
Foto:Shuttertstock
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0