Sistematski pregled pasa
🕑 3 min čitanjaDobro poznata izreka kaže ,,Veran kao pas” i tu nema pitanja. Ukoliko ste vlasnik psa znate o čemu pričamo. Oni su naši verni pratioci puni bezuslovne ljubavi prema nama. Obzirom da će oni biti u nas dugi niz godina sigurno ćemo poželeti da požive još godinu viśe kada udju u pozne godine. Redovnim sistematskim pregledom vaś pas će imati dug i zdrav život.
Hajde da vidimo zašto je sistematski pregled važan i uvek treba da bude ubeležen u vašem rukovniku, kako izgleda sam pregled i od čega se sastoji.
Zašto je važno redovno voditi psa kod veterinara na sistematski pregled?
Zakazali ste sebi pregled kod zubara, doktora opšte prakse, možda biste mogli i da prekontrolišete vid. A sada je vreme da zakažete i kod veterinara. Šta kažete, ne treba vama veterinar? Naravno da ne, ali je potreban vašem psu, čak i ako vi ne mislite tako.
Nema ničeg lepšeg nego biti vlasnik jednog psa ili više pasa. Neizmerna je ljubav koju nam daju i prijateljska veza koja se stvara između vlasnika i psa. Sigurno želite da vašem ljubimcu obezbedite što bolji i duži život. Sistematskim pregledom ćete mu to sigurno osigurati.
Mnoge ozbiljne bolesti pasa mogu se izbeći ukoliko se veterinar redovno posećuje. Oni ne znaju sami da odu kod doktora i ne znaju da je to za njih veoma važno, ali zato ste vi tu. Redovnim pregledima radite prevenciju, jer kao i za ljude – i za pse važi “Bolje sprečiti, nego lečiti”.
Pored redovnih vakcinacija i čišćenja od unutrašnjih i spoljašnjih parazita, uvedite jednom u dve godine opšti pregled vašeg psa, ili u slučaju da je njegova starost preko 6 godina, onda jednom godišnje. Sigurno znate da pseće godine nisu isto što i naše – pas od 6 godina je kao osoba preko 40 godina starosti. Slično kao kod čoveka, i kod pasa je priroda udesila da nakon određenih godina slabi imunitet, sluh, vid, takođe slabe funkcije srca i bubrega. Velike su šanse da kod vašeg psa nećete primetiti da mu bilo šta fali, međutim ovi vragolani neretko kamufliraju ukoliko se ne osećaju dobro i trpe bolove. Redovnim pregledom kod veterinara imaćete pravu sliku o njegovom zdravstvenom stanju.
Kako izgleda sistematski pregled?
Nakon što ste se najavili veterinaru i zakazali sistematski pregled, želimo da vam malo približimo od čega se pregled sastoji. Veterinar će prvo pregledati dlaku i kožu pasa, zatim sledi pregled očiju i ušiju. Dlaka i koža su dobri pokazatelji imuniteta kod pasa. Oštra i glatka dlaka pored dobre estetike znače i da je pas zdrav. Dlaka bez sjaja, koja prekomerno opada, kao i loše stanje kože ukazuju na zdravstveni problem. Pored dlake i kože, oči i uši moraju biti čisti i bez promena.
Ukoliko je potrebno, veterinar će uši pregledati otoskopom, skratiti višak dlaka i očistiti uši. Ukoliko se iz ušiju oseća neprijatan miris ili su uši pod upalom, preporučiće vam adekvatnu terapiju. Ručnim pregledom ili pregledom pomoću specijalnih instrumenata veterinar može videti u kakvom su stanju oči vašeg psa. Utvrdiće da li je sve u redu, jer i manja oboljenja mogu izazvati ozbiljnije probleme. Neka od čestih oboljenja su konjuktivitis, razne vrste infekcija, suzenje očiju i očni paraziti – poznatiji kao crvići.
Po završetku pregleda dlake, kože, očiju i ušiju, držite vašeg psa malo čvršće, jer slede pregledi koji uključuju krvnu sliku i biohemiju. Biće potrebno uzorkovanje krvi, što se psima uglavnom ne dopada, ali sigurni smo da će uz stručnost veterinara sve proći brzo i bezbolno. U krvnoj slici mogu se videti parametri kao što su: bela i crvena krvna zrnca, granulociti i limfociti, hemoglobin i trombociti. Krvna slika daje informacije o hidriranosti organizma, anemiji, funkciji zgrušavanja krvi i stanju imunog sistema. S druge strane, biohemija pokazuje stanje i funkciju organa kao što su bubrezi, jetra, srce, kao i statut elektrolita, nivo hormona i još mnogo toga. Ukoliko postoji bilo kakvo odstupanje, biće vam preporučene dodatne analize, kao što su EKG, analiza urina, RTG i brzi testovi.
Pogledajte ovog zaljubljenog psa i pogodite u koga gleda? U svoju doktorku!
Zaključak: Sistematski pregled pasa nije bauk. Iako ne vole da ih često vodite kod veterinara, redovnim pregledima možete sprečiti razne bolesti i izbeći dane provedene u ambulanti. Kada ste poslednji put svog ljubimca odveli kod veterinara?
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0