Istanbul – turistički dragulj na Bosforskom moreuzu
🕑 6 min čitanjaKada bi svet bio jedna država, Istanbul bi bio njen glavni grad – Napoleon Bonaparta.
Rečenica koja savršeno može opisati Istanbul. Magija grada, koju možete osetiti na svakom koraku, energija koju upijate i život koji se na Bosforu udiše!
Istanbul je tokom istorije bio poznat pod imenima kao što su Vizantion, Konstantinopolj, Carigrad. Sve do 1923. zvao se Konstantinopolj, kada je usvojen današnji naziv – Istanbul. Nalazi se na Bosforskom moreuzu između Mramornog i Crnog mora. Danas je jedan od najnaseljenijih gradova na svetu, kao i najveći grad u Evropi. U njemu živi preko 15 miliona stanovnika, a i jedini je grad koji se prostire na dva kontinenta – Evropu i Aziju.
Kultura i znamenitosti Istanbula
Istanbul je jedinstveni spoj različitih religija i kultura. Kada je glavni grad Turske postala Ankara, dolaskom na vlast Mustafe Kemala Ataturka, vođe i oca Turske, čak i tada su sva tradicija i kulturni značaj opstali na teritoriji Istanbula. U njemu se danas nalazi mnoštvo crkava, džamija, palata. Godine 1985. središte Istanbula je upisano na UNESCO-ov popis mesta svetske baštine.
Jedno posebno istaknuto mesto Istanbula, ako ste ljubitelj istorije i arhitekture, jeste Bozdoğan Kemeri (Valensov akvadukt). Često je baš ovo prvo mesto koje ljudi vide kad dođu u Istanbul. Predstavlja trag Vizantijske kulture u Istanbulu, a nalazi se u okrugu Fatih. Dvospratna građevina, dugačka 921 metar, poznata je po svojim rimskim lukovima. Najlepši način da se ova građevina doživi jeste tokom vožnje, pogotovo u večernjim satima ili pri zalasku sunca.
Nakon što ste videli Bozdoğan Kemeri, koji se može smatrati uvodom, Istanbul ima pregršt mesta koja se moraju posetiti i doživeti, jer u suprotnom kao da niste bili tamo. Više o mestima i atrakcijama koje morate posetiti kada vas put odvede u Istanbul pročitajte u nastavku teksta.
Aja Sofija
Kada se pomisli na Istanbul, Aja Sofija je jedna od prvih asocijacija. Ona je oduvek bila simbol grada, predstavlja njegovu dušu. Kroz svoju istoriju je mnogo puta menjala namenu. Bila je crkva, džamija, muzej. Konačnu verziju građevine koju danas imamo prilike da vidimo sagradio je vizantijski car Justinijan. Prošla je velike promene, a danas predstavlja simbol mira, tolerancije i multikulturalnosti.
Sve do 1054. bila je poznata kao najveća hrišćanska crkva. Nakon osvajanja Istanbula, postala je velika džamija, a zatim ju je otac Turske Ataturk pretvorio u muzej.
Toliko legendi i zanimljivosti se vezuju za nju. Građevina je imala sedmoro vrata, a ona koja su bila najveća bila su poznata kao „careva vrata“. Tim vratima je vizantijski car ulazio u crkvu i niko osim njega nije smeo tuda da prođe.
Ono što je impresivno jeste da se gradila samo pet godina, a da je na njenoj izgradnji radilo 10.000 radnika. Unutrašnjost je ispunjena sa 150 tona zlata. Stubovi su izgrađeni od najkvalitetnijeg mermera, a na zidovima se nalaze freske i mozaici Bogorodice. Aja Sofija je od 2020. ponovo postala džamija.
Galata kula
Pored Aja Sofije, još jedan od neizostavnih simbola grada je Galata kula. Podignuta je 528. godine, a nalazi se u blizini raskrsnice Bosfora i Zlatnog roga. Neke legende kažu da je jedno vreme bila pretvorena u zatvor, za vreme vladavine Sulejmana Veličanstvenog. Visoka je 67 metara i ima devet spratova. Poseduje muzej, a na njenom vrhu nalaze se kafić i restoran, odakle se može uživati u panoramskom pogledu na celi Bosfor.
Dolmabahçe palata
Izgrađena je početkom 19. veka kada je carska porodica donela odluku da se iz tadašnje rezidencije palate preseli u Dolmabahče palatu. Izgledom podseća na evropske dvorove, po čijem je uzoru i građena. Dvorište oko palate se nalazi na Bosforskoj strani, pored koga su se ranije okupljale otomanske flote pre nego što su kretale u ratne pohode. Na turskom jeziku njeno ime znači „ispunjena bašta”. Koliko je velika i glamurozna ukazuje i to što ima 285 soba, 44 salona, 68 toaleta i 6 turskih kupatila. Tokom njene izgradnje utrošeno je 9 tona zlata kao i 40 tona srebra. U njoj se nalazi i najteži luster na svetu od 4,5 tone sa 750 lampi.
Mustafa Kemal Ataturk je preminuo je u ovoj palati 10. novembra 1938. u 9.05 sati – i tada su svi satovi u palati zaustavljeni na to vreme.
Ortaköy camii
Od svih prelepih džamija, kojih zaista ima puno u Istanbulu, za ovu džamiju se može reći da je jedna od najlepših. Naselje Ortakoj u kom se nalazi Büyük Mecidiye Camii (Velika carska džamija) deo je koji je nemoguće zaobići. Ono što prizor čini još lepšim jeste to da je smeštena tačno ispod Bosforskog mosta, pa samim tim spada među najznačajnije simbole grada.
Izgrađena je u 19. veku, a na njoj su radili jermenski arhitekti, koji su radili i na Dolmabahče palati. Ono što Ortakoj džamiju čini posebnom jeste to da je džamija baroknog stila, s veličanstvenim i jedinstvenim ornamentima i zidovima od belog mermera. Naselje oko džamije u Istanbulu važi za jedno od elitnijih, a sam pogled na džamiju ostavlja bez daha sve posetioce koji imaju priliku da je vide.
Da Istanbul nisu samo prelepe građevine već i nestvarno lepa priroda grada, to znaju svi koji su posetili ovaj izuzetni grad. Ono što njegovu magiju uveličava su zavučene ulice, šarene zgrade, skriveni sokaci, koje vam omogućavaju da pogledate u prošlost dok šetate njima. Iako je teško poverovati da od tolike gužve u Istanbulu možete pronaći skrivene delove za odmor i uživanje, ipak je moguće! Izdvojili smo neke od takvih lokacija.
Otağepe Fatih Koprusu
Nalazi se na azijskoj strani Istanbula, u delu koji se zove Beykoz. Iz parka se pruža neverovatan pogled na Bosfor i na brda Istanbula. Park je pun cveća i drugog bilja. Ovde ne postoje kafići niti restorani. Zato možete uživati u miru, daleko od gužve Istanbula.
Mihrabat koprusu
Jedan od najlepših vidikovaca Istanbula, takođe u okrugu Beykoz, blizu dela Kanlici. Ima tri kilometra dugu pešačku stazu kroz šumu, što je kao stvoreno za beg od gužve i galame grada. Poseduje i restorane, gde se možete poručiti tradicionalni turski doručak.
Pierre Loti
Lokacija koja je poslednjih godinu dana prosto eksplodirala zbog popularnosti. To se može zaključiti po broju fotografija ovog mesta koje krase društvene mreže. Pierre Loti je brdo koje se nalazi u delu Eyup, u okrugu Fatih, na evropskoj strani Istanbula. Poznato je po restoranu sa spektakularnim pogledom. Mirna atmosfera i zelene površine su ono što posebno krasi ovo mesto, za koga kažu da je pravi mali dragulj Istanbula.
Nakkaştepe Millet Bahçesi
Kažu da ne postoji takav pogled na Bosfor kao što je iz Nacionalnog vrta Nakaštepe. Nalazi se u okrugu Kuzguncuka, na azijskoj strani grada, u blizini Uskudara. Sa ovog mesta se mogu u isto vreme videti tri mosta Istanbula. Predstavlja savršen sklad lepote i mira za lokalce i sve posetioce.
Ulus Parkı
Nalazi se u okrugu Bešiktaš, nedaleko od Ortakoya. Odavde se prostire panoramski pogled na Bosfor u punom sjaju. Postoji staza za šetanje, kao i brojni kafići za uživanje. Najlepše vreme za posetu je pred zalazak sunca.
Za kraj treba obratiti pažnju i na prelepa mesta, gde možete uživati u čuvenom klasičnom turskom doručku, o kome pričaju svi koji su imali prilike da ga probaju. To nije zapravo samo obrok, to je jedinstveno iskustvo samo po sebi. Bogate trpeze i najukusnija hrana Turske ovde se serviraju svako jutro za doručak.
Pored svih ovih lepota Istanbula, turski doručak je zaista još jedna od specifičnosti ovog grada, koji niko ko ga poseti ne bi trebalo da propusti.
Neka od mesta koja se izdvajaju su:
Kat Kat Balat – najlepši i najstariji kvart Istanbula sa šarenim i starim zgradama krije ovo lokalno malo mesto. Ovde se služe tradicionalni i domaći proizvodi, a čaj dobijate kao i skoro svim drugim objektima potpuno besplatno. U letnjem periodu može se jesti napolju u uživati u pogledu na kvart Balat, a zimi unutar divnog starinskog ambijenta.
Çeşme Bazlama Kahvalti – nalazi se u modernom delu Istanbula, Ništantašiju, koji je definitivno i jedan od najluksuznijih. Neki kažu da je zabranjeno napustiti lokal ako se nisi dobro najeo.
Emirgan Sütiş – mesto gde se pogled pruža ka Bosforu. Sastojke koriste sa svoje farme, zbog čega znate da je sve uvek sveže. Jedan od najvećih specijaliteta je njihov tradicionalni menemen.
Da bi se zaista doživelo istinsko iskustvo u Istanbulu, potrebno je pre svega mnogo vremena, jer to je grad koji se ne može tako lako obići. To je grad konstantnog kretanja, po bazarima, mahalama, kvartovima, trgovima, pijacama, grad koji nikad ne spava. Grad koji je možda bolji po svom noćnom životu od nekih drugih evropskih prestonica. Za gurmane, tu su i top 8 najukusnijih i najpopularnijih street food specijaliteta. Takođe, turska baklava je nezaobilazna poslastica.
Ono što ga čini posebnim jesu ljudi, jer ćete imati priliku da doživite mnogo ljubaznosti i brižnosti na jednom mestu. Istanbul je jedan od onih gradova koji toliko toga ima da ponudi, što u pogledu znamenitosti i istorijski važnih objekata, što u pogledu jedinstvene i bogate turske kulture, kao i neverovatno lepe i uređene prirode. Zbog svega toga, ovaj grad apsolutno zaslužuje da bude vaša sledeća destinacija za putovanje, ali i da mu se vratite. Istanbul se živi, svaki put iznova i iznova, i svaki put će vam ponuditi jedinstveno i nezaboravno iskustvo. Odlična je opcija i za produženi vikend.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0