Kako rešiti problem kada detetu pada glava tokom vožnje?
🕑 4 min čitanjaDešava se da tokom vožnje, naročito ako spavaju, maloj deci i bebama glava padne na grudi dok sede u auto sedištu. Osim što neprijatno izgleda, kod malih beba može biti i opasno. U ovom tekstu ćemo istražiti koji su načini za rešavanje ovog problema. Takođe ćemo videti kada je taj problem samo problem udobnosti, a kada je zaista opasan sa bezbednosne strane.
Ugao
Dete se vozi u suprotnom smeru
Za bebu do 6 meseci najbolje auto sedište je takozvano jaje. Na tržištu postoje razna univerzalna sedišta koja rastu sa detetom, pa se mogu koristiti od rođenja pa do 3, 5 ili više godina. Ali sa njima je ponekad problem da se u početku ne može postići dobar ugao pod kojim novorođenče mora da se vozi. Dakle, takva sedišta pre kupovine isprobajte obavezno u svom automobilu i kupite ih ako ste zaista sigurni da možete da ih postavite pod optimalnim uglom za novorođenče.
Beba koja ne drži samostalno glavu, i koja još ne sedi sama, vozi se suprotno smeru vožnje u poluležećem položaju. Ugao naslona auto sedišta u odnosu na tlo trebalo bi da bude 45 stepeni. Postoje razne aplikacije koje možete instalirati na vaš mobilni telefon koje mere ugao, prosto tako što se telefon položi na naslon sedišta. A postoje i auto sedišta koja imaju indikator koji pokazuje zelenu boju kada je sedište pod dobrim uglom postavljeno u automobil.
Zašto je ugao od 45 stepeni toliko bitan? Malo dete se prevozi unazad jer su mu glava, vrat i leđa nedovoljno snažni i razvijeni da podnesu sile u trenutku sudara. Kada u sudaru sve poleti na napred, sile koje deluju na telo se raspoređuju i upijaju preko naslona auto sedišta, pa je mnogo manje opterećenje na vrat i kičmu kada je dete pravilno postavljeno suprotno smeru vožnje.
Ugao manji od 45 stepeni bi značio da je sedište previše polegnuto, i da bi sile sudara mogle povući glavu preko ivice naslona, a to dovodi do ozbiljnih povreda kičme. Sa druge strane, ugao veći od 45 stepeni je, za dete koje ne drži glavu samostalno, opasan jer ako glavica padne na grudi dete ne može samo da je podigne pa može doći do prekida disanja. Zbog toga je ugao od 45 stepeni optimalan. Kod dece starije od šest meseci nagib naslona auto sedišta može biti i do 60 stepeni, ali kod veće dece i samo padanje glave nije opasno, samo možda neudobno.
Važno:
Bebe bi trebalo da se voze unazad minimum do 15 meseci, a poželjno je i mnogo duže, jer je suprotan smer mnogo bezbedniji i vožnja unazad pruža mnogo veću zaštitu. Kod beba i male dece zapremina glave u odnosu na telo nije u istoj srazmeri kao kod odraslih. Glava je mnogo veća, teža u odnosu na ostatak tela, a vrat i vratni mišići još slabi i nerazvijeni. To je i razlog zašto kod podizanja i nošenja malih beba posebno pridržavamo i pazimo glavu.
Zato i u vožnji štitimo najviše vrat i glavu, a to se postiže vožnjom unazad. Tek kada dete samostalno prohoda, i ima više od 10 kilograma, te ima bar 15 meseci, možemo da kažemo da je ostvarilo minimalne uslove za okretanje u smer vožnje. No, i dalje ostaje suprotan smer kao mnogo bezbedniji. Tokom druge godine života dolazi i do srastanja kičmene moždine i malog mozga, a kako dete dalje raste, hoda, razvija se, mišići leđa i vrata postaju čvršći da bi mogli da podnesu sile istezanja prilikom sudara.
Dete se vozi u smeru vožnje
Kada se dete vozi u smeru vožnje, takođe ponekad može doći do padanja glave na grudi tokom spavanja. Dečija sedišta sa sopstvenim pojasevima imaju nekoliko položaja u koje se mogu postaviti kako bi dete bilo blago zavaljeno unazad. Koristite samo položaje koje proizvođač dozvoljava, prema uputstvu.
Još kasnije, deca starija od 4-5 godina, kada se prevoze u pomoćnom sedištu sa naslonom, a vezuju pojasom automobila, dobiju pokretljivost tela jer više nisu stegnuta pojasevima auto sedišta. S obzirom da bezbednosne preporuke nalažu da se putnici vezani pojasom automobila voze što uspravnije, u sedećem položaju, a ni pomoćna sedišta nemaju opciju poluležećeg položaja, morate dodatno obratiti pažnju na dete koje ima običaj da zaspi u automobilu. Ako se dete u snu iskrivi i pomeri toliko da pojas više ne stoji pravilno preko tela, moramo ga korigovati. Roditelji tada uglavnom izbegavaju da putuju u vreme spavanja, a i veća deca često u tom dobu više ne spavaju preko dana.
S obzirom da se u smeru vožnje voze deca starija od 2 godine, samo padanje glave nije opasno sa bezbednosne strane, već samo sa aspekta udobnosti.
Pojasevi
Još jedan uzrok padanja glave na grudi ako dete spava tokom vožnje može biti i visina kaiševa samog auto sedišta. Kada se vozi suprotno smeru vožnje pojasevi treba da izlaze iz proreza u visini ramena ili malo ispod. Ako su previše ispod visine ramena moguće je da se zbog toga dete naginje napred. Pojasevi moraju biti čvrsto stegnuti, tako da između detetove ključne kosti i trake pojasa stane jedva jedan prst. Ako pojasevi nisu dovoljno stegnuti moguće je da i zbog toga dete ima više prostora za pomeranje, pa kada se opusti tokom sna glava padne na napred.
Kada se vozi u smeru vožnje tada su pravila za visinu pojaseva malo drugačija, oni tada treba da izlaze iz proreza u visini detetovih ramena ili malo iznad. Ako su prenisko, podignite ih na sledeći nivo, jer inače mogu da spadnu sa ramena u trenutku sudara i ugroze bezbednost deteta. Takođe je bitno da budu dovoljno zategnuti.
Za kraj da ponovimo još jednom: kod postavljanja auto sedišta u automobil i samog vezivanja deteta važno je da ono bude pravilno vezano, pojasevi na odgovarajućoj visini i dovoljno zategnuti, a auto sedište pod ispravnim uglom. Tako smo šanse za nepravilan položaj glave deteta sveli na minimum.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0