Božićna zvezda – praznično cveće aktuelno za Novu godinu
🕑 2 min čitanjaVreme je da u dom unesete Božićnu zvezdu. Ako se pravilno gaji cvetaće do proleća, a potom je čuvajte i negujte da bi dočekala i sledeće praznike!
Božićna zvezda je poslednjih decenija kod nas postala pravi simbol praznika i njeni somotno- crveni crveni listovi neizostavni su detalj novogodišnje i božićne atmosfere u domu. Ova biljka vodi poreklo iz Meksika i u prirodi raste kako grm. Kao sobno cveće dostiže visinu do 40- ak centimetara. Cveta od oktobra do kraja februara. Ali, ono što se čini da su cvetovi, u stvari su crveni listovi ili brakteje koje se razvijaju oko skoro neprimetne cvasti, koja je sastavljena od žutih i zelenih bobica.
Da bi procvetala potreban joj je mrak!
Brakteje ili listovi su najčešće vatreno crvene boje i zbog toga daju posebnu čar pazničnim danima. Međutim, one mogu biti i žute, roze. zelene ili bele boje. Lišće u boji na vrhu biljke služi da privuče insekte koji je oprašuju. Božićna zvezda je biljka takozvanog kratkog dana, jer može bez sunčeve svetlosti i do 14 sati. Da bi procvetala potrebno je prekriti je kutijom ili platnom, odnosno sprečiti dnevnu svetlost da dopre do nje. Ako u toj fazi ima svetla, njeni listovi neće dobiti karakterističnu crvenu boju.
Ova faza je za mnoge ljubitelje sobnog cveća nepoznanica, jer se biljka uglavnom kupuje kada je već cvetala, u kasnu jesen ili pred zimu. Božićna zvezda ne voli direktnu sunčevu svetlost. Idealna temepratura za uspešno gajenje je od 12 do 25 stepeni i ne prija joj česta promena mesta.
U saksiji voli humusnu zemlju sa malo peska, a u zimskom periodu potrebno joj je jedno zalivanje nedeljno. Božićna zvezda je tropska biljka i voli vlagu, ali ukoliko lišće počne da žuti, to je siguran znak da je često zalivate. U suvim prostorijama može da pomogne orošavanje zelenih delova biljke. Nikako je ne treba držati pored radijatora, jer će previsoka temperatura, kao i suviše niska oštetiti njene listove. Nikako je ne bi trebalo držati u prostoriji u kojoj je temeperatura niža od 10 stepeni.
Kada prođu praznici
Nakon Nove godine i Božića, ova sobna biljka cvetaće još neko vreme, otprilike do februara. Kada opadnu crveni listovi potrebno joj je mirovanje na nižoj temepraturi oko dva meseca. U toj fazi treba je retko zalivati. Nakon cvetanja, stabla treba orezati na jednu trećinu iznad mesta grananja. Sve rezove treba posuti suvim peskom, jer biljka pušta mlečni sok. Ako izgubi previše soka to će je oslabiti i biće potrebno više vremena da se oporavi.
Mlečni sok je otrovan
Važno je znati da je mlečni sok koji curi otrovan i zato je treba čuvati na mestu koje nedostupno deci i kućnim ljubimcima. U aprilu je treba presaditi u veću saksiju sa nađubrenom zemljom i do jeseni je čuvati na zastakljenih terasama ili u dovrištu na mestu gde nema promaje. Lako se razmnožava iz pelcera, a najpogodnije vreme za to je jun.
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0