Sterilizacija pasa – sve što treba da znate na jednom mestu
🕑 6 min čitanjaSterilizacija pasa je ogled odgovornog vlasništva. Strah je sasvim normalna stvar kada razmišljate o tome da vaš ljubimac mora da ide kod čika veterinara. Važno je da znate da sterilizacija pozitivno utiče na zdravlje i kvalitet života vašeg psa. U mnogim zemljama sterilizacija pasa je sasvim normalna i uobičajena stvar i skoro svaki pas je sterilisan, dok kod nas ne možemo reći da je takva situacija i ako bi trebala da bude.
Šta je sterilizacija pasa?
Sterilizacija prestavlja hiruršku proceduru pri kojoj se ženkama uklanjaju repoduktivni organi tacnije jajnici i materica. Strucni izraz za ovaj postupak je ovariohisterektomija. Ovariohisterektomiju obavlja veterinar u veterinarskoj ambulanti pod sterilnim uslovima. Nakon pripreme operacionog polja koje podrazumeva šišanje donjeg dela stomaka i njegova dezinfekcija, sledi uvodjenje u totalnu anesteziju.
Ukoliko je potrebno veterinar može predložiti da se pre početka operacije odrade krvna slika i biohemija. Operacija traje oko 45 minuta do sat vremena, nakon završetka sledi šivenje rane i budjenje. Vas pas će već tog dana moći da ide kući sa vama.
Pre same operacije važno je pripremiti vašu ženku tako što joj 24 sata pred operaciju nećete davati hranu i 12 sati vodu.
Sterilizacija pasa cena
Cena sterilizacije može zavisiti od mnogih faktora kao što su mesto u kome se nalazi veterinarska ambulanta, težina kuje, njena starost kao i njeno opšte zdravstveno stanje. Okvirno cene se kreću od 2.500,00 dinara pa sve do 18.000,00 dinara.
Ukoliko imate nedoumica kada je u pitanju cena sterilizacije i sam postupak pozovite svog lokalnog veterinara od koga ćete dobiti sve potrebne informacije. Pored tradicionalnih veterinarskih ambulanti tu je i veterinarski fakultet u Beogradu u kome se možete obratiti stručnim licima ukoliko imate bilo kakvih nedoumica.
Laparoskopska sterilizacija pasa
Laparoskopska sterilizacija pasa je vid procedure za koju se sve više vlasnika odlučuje. U mnogim bolje opremljenim veterinarskim ambulantama i klinikama postoji potrebna aparatura za izvodjenje sterilizacije na ovaj način. Laparoskopska sterilizacija predstavlja novu metodu sterilizacije kuja koja je svetski priznata u svetu medicine.
Kao i kod klasične hirurške sterilizacije i kod laparaskopske sterilizacije operacije se obavlja u totalnoj anesteziji pre koje je potrebno odraditi odrenjene analize kao što su krvna slika i ultrazvučni pregled i obavezno gladovanje kuje 24 sata i nekonzumiranje vode najmanje 6 sati pred samu proceduru.
Cilj operacije jeste odstranjivanje reproduktivnih organa specijalno dizajniranom opremom i instrumentima kroz jedan ili više otvora. Postoje mnoge prednosti laparaskopske procedure sterilizacije kao što su:
- Manji rez
- Kraći period oporavka
- Rizik od infekcije je mali
- Manja upotreba lekova protiv bolova
- Nema potrebe za nošenjem kragne
Cena laparaskopske sterilizacije iznosi 12,000 dinara.
Hormonska sterilizacija
Sterilizacija uz pomoć injekcija i lekova naziva se hormonska ili nehirurška sterilizacija. Kada je u pitanju ovakav vid sterilizacije nije potreban bilo kakav vid anestezije da bi se ona primenila.
Važno je napomenuti da i ako nehirurška procedura ona sa sobom može doneti određene posledice kao što su povraćanja, disbalans hormona i alergije. Pored ovih nus pojava ovaj vid sterilizacije ne može dovesti do potpunog steriliteta već samo u toku upotrebe lekova ili injekcija.
Posavetujte se sa svojim veterinarom da li je hormonska sterilizacija najbolja opcija za vašeg ljubimca.
Sterilizacija pasa da ili ne?
Nije lako doneti odluku kada je u pitanju sterilizacija vašeg ljubimca. Psi su naši prijatelji i verni saputnici, čak ponekad na njih gledamo kao na malu decu i umemo da budemo veoma osetljivi kada su oni u pitanju.
Ipak, praksa je pokazala da sterilizacijom kuje zapravo činimo dobro za nju. Bez obzira na koji vid sterlizacije se odlučite da li je to hirurška, hormonska ili laparoskopsa sterilizacija dugačak je spisak prednosti koje sterilizacija nosi sa sobom, a najvažnije treba pomenuti:
- Smanjenje mogućnosti od pojave disbalanska hormona koji može dovesti do piometre (upala materice)
- Ženski psi su podložni raku dojke, sterlizacijom se rizik od pojave raka smanjuje na minimum
- Sprečavanje neželjenog graviditeta (trudnoće) kod kuja
- Vaš ljubimac ili možemo reći ljubimica više neće imati potrebu da beži od kuće u potrazi za partnerom i smiriće svoju narav što može značiti i da će biti manje agresivna ukoliko ste imali takav problem
Ipak, sterilizacija sa sobom može nositi par posledica o kojima ćemo pričati u nastavku. Ono što stručnjaci tvrde jeste da su benefit sterilizacije važniji i da su posledice minimalne i jako retke.
Posledice sterilizacije
Ljubimci sterilizacijom više dobijaju nego što izgube i to uvek treba imati na umu. U svetu kao i kod nas često se vodi polemika oko sterilizacije pasa i koje posledice ona nosi sa sobom pa ćemo spomenuti koje bi to negativne strane mogle biti. Ono što se vlasnici najčešće pitaju kada je u pitanju sterilizacija jeste da li će njihov ljubimac promeniti svoj karakter nakon operacije, da li će se ugojiti, da li će imati bolove i da li će se probuditi iz anestezije? Nećemo vas držati u dilemi, hajdemo odmah da odgovorimo na sva pitanja.
Da, nakon sterilizacije vaš ljubimac će promeniti svoje ponašanje, ali na bolje! Karakter se neće promeniti samo balans u hormonima koji su do tada uticali da vaša ženka bude agresivna i bori se za svoju teritoriju. Što se tiče gojaznosti, da do nje ne bi došlo nakon sterilizacije potrebno je da vašeg psa prebacite na malo drugačiji način ishrane. Zbog nedostatka polnih hormona metabolizam se usporava i biće joj potrebno manje hrane i redovna fizička aktivnost kako ne bi došlo do gojaznosti.
Nakon nje sigurno ćete non stop brinuti da li vaš dragi pas trpi bolove. Činjenica je da i ako je sterilizacija već uveliko postala rutinska operacija i dalje je u pitanju jedan od ozbiljnijih zahvata. Par dana nakon operacije dok se pas oporavlja imaće minimalne bolove i ukoliko ima potrebe veterinar će prepisati koje lekove možete da mu dajete i nikako to nemojte na svoju ruku da radite. Psi odlično podnose bol i videćete da će već nakon par dana funkcionisati sasvim normalno!
Zahvaljujući modernoj medicine i farmakoligiji koja je napredovala rizici koje anestezija nosi sa sobom su svedeni na minimum. Verujte svom veterinaru i dozvolite mu da proceni koju anesteziju treba koristiti i na koji način se ona dozira. Takodje ako on proceni da je potrebno odradiće i potrebne predoperativne preglede kako bi bio siguran koja opcija je najbolja za vašeg psa.
Najčešća komplikacija koja se javlja kao posledica sterilizacije jeste krvarenje zbog čega je važno da operaciju odradi iskusan veterinar i da ženka nakon operacije miruje. Ređe komplikacije do kojih može doći jesu upala trbušne maramice koja se uspešno leči antibioticima i pojava estrusa ili teranja nakon kojeg je potrebna ponovna operacija.
Sterilizacija starijih pasa
Ukoliko ste vlasnik starije ženke i želite da je sterilišete trebalo bi da znate par stvari kao što su da sterilizacija kod starijih kuja nema toliko pozitivnog uticaja na sam organizam kao kada je u pitanju mlada ženka već samo ima ulogu da zaustavi njeno razmnožavanje.
Priprema za operaciju je nešto drugačija nego kod mladih kuja i potrebno je imati uvid u celokupnu kliničku sliku iz razloga jer su podložnije infekcijama i slabijeg su imuniteta. Preporuka jeste da se posavetujete sa stručnim veterinarom ako je u pitanju starija ženkica.
Kad je pravo vreme za sterilizaciju?
Ukoliko ste vašeg psa udomili kao još jednog člana porodice i nemate u planu da širite njegovo potomstvo onda krenite da razmišljate o sterilizaciji na vreme. Ukoliko se sterilizacija odradi na vreme vaš ljubimac će imati dug i srećan život. Sve prednosti sterilizacije imaju benefite ukoliko se obavi pre polne zrelosti, što bi kod malih rasa značilo oko 6 meseci, dok veći psi polnu zrelost dostižu izmedju 12 i 14 meseci.
Oporavak nakon sterilizacije
Istog dana kada je primljen u ambulantu pacijent se i otpušta kući na oporavak. Kada je oporavak u pitanju važno je da pripremite sobu u kojoj će ljubimac boraviti. U toku anestezije temperatura tela opada i shodno tome treba da je sačeka topla prostorija.
Na operacionom stolu kuju će veterinar posmatrati do trenutka njenog delimičnog budjenja i kada on proceni da je bezbedno da krene kući umotajte je u ćebe koje ste poneli sa sobom i bezbedno je odnesite u vaš dom. Anestezija će delovati neko vreme na psa što bi značilo da će verovatno prvih par sati biti delimično uspavana i potom će pokušavati da ustane.
Obezbedite joj mekanu prostirku na podu gde neće moći da se povredi jer će biti ošamućena zbog dejstva sedativa. Tog dana i narednih par dana nemojte joj dozvoljavati da skače na krevet, da se penje uz stepenice i da dira svoju ranu kako ne bi došlo do kidanja konaca.
Kragna je odličan način da se izbegne diranje rane. Sve dok se kuja u potpunosti ne razbudi strogo je zabranjeno uzimanje hrane i vode jer su refleksi gutanja oslabljeni i može se desiti da umesto da odu u želudac završe na plućima.
Prvih 3 dana obroci trebaju biti kašasti i tečni podeljeni na više delova kako se ne bi preopteretili želudac i creva koja će raditi sporije nakon operacije dok se ne vrate u normalu. Oporavak okvirno traje oko 2 nedelje nakon čeka sledi i uklanjanje konaca sa rane.
Ukoliko primetite bilo kakvo ponašanje koje je neobično kao što je povraćanje, teško budjenje iz anestezije, gubitak apetita ili krvarenje pozovite svog veterinara.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 02.07.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0