Kako da očistite veš mašinu? Evo nekoliko praktičnih saveta!
🕑 6 min čitanjaOdržavanje kućnih uređaja je obavezno ukoliko želite da im produžite vek trajanja, ali i da bi se uklonila nečistoća sa njih. Gotovo svakom uređaju u vašem domu je potrebno redovno održavanje koje, između ostalog, podrazumeva i čišćenje, kako bi njegove funkcije ostale očuvane, a performanse zadovoljavajuće.
Naročito kada je reč o uređajima koji se često koriste u toku nedelje, kao što je mašina za veš, tada postoji veći rizik od kvarova i slabljenja funkcija. Te uređaje je posebno važno pravilno održavati kako ne biste došli u situaciju da rasipate novac na učestale popravke ili u najgorem slučaju, na kupovinu novog uređaja, naročito ako ste ga relativno skoro kupili.
Jedan od takvih uređaja koje uključujemo često tokom sedmice je upravo veš mašina. Dinamika upotrebe ovog uređaja se razlikuje od osobe do osobe, ali generalno govoreći, svako je uključuje minimum jednom nedeljno. To je sasvim dovoljno da se ovaj uređaj smatra često korišćenim i da spada u uređaje o kojima potrebno voditi računa kako ne bi došlo do kvara. Budući da u veš mašinu stavljamo raznovrsnu garderobu, sa raznim dodacima koje garderoba može imati, kao i sitnicama koje se mogu naći u džepovima poput novčića, mašina je, zapravo, jedan od uređaja koji se najčešće kvari ako se ne održava pravilno.
Saznajte kako očistiti veš mašinu na jednostavan i efikasan način i uštedite novac koji biste morali da date na razne popravke.
Kako očistiti mašinu za pranje veša?
Postoji više načina kako možete očistit mašinu za pranje veša od nečistoće koja se tu nakuplja. Svaki od tih načina jednostavno možete primeniti samostalno u svom domu, odnosno, nije vam neophodna asistencija. Izbegnite na taj način plaćanje majstora koji bi predstavljali izdatak za vaš džep, jer saveti koje ćemo vam u daljem tekstu predstaviti su se pokazali kao veoma efikasni za rešavanje problema nečistoće koja se nakuplja u veš mašini.
Svoju veš mašinu možete očistiti pomoću sode bikarbone, sirćeta, zatim pomoću deterdženta, korišćenjem izbeljivača, kao i korišćenjem vitamina c, odnosno, limunske kiseline. Saznajte kako svaku od navedenih metoda čišćenja treba praktikovati za najbolje rezultate i opredelite se za onu koja se vama čini najpogodnijom. Od svih navedenih, napoznatija i najefikasnija metoda koju mnogi koriste i uspešno rešavaju problem sa nečistoćom u mašini jeste kombinacija sode bikarbone i sirćeta. Ipak, i ostale metode su se pokazale efikasnim, te je na vama da odaberete najpogodnije sredstvo kojim ćete održavati svoju veš mašinu.
Kako očistiti veš mašinu sodom bikarbonom?
Sigurno ste do sada čuli koliko je soda bikarbona efikasna i da ima široku primenu. Čišćenje veš mašine sodom bikarbonom je najčešće birano rešenje kada treba očistiti uređaje od nečistoće, plesni i neprijatnih mirisa. Ipak, za najbolje rezulate savet je da uz sodu bikarbonu koristite i sirće. Ova dva sredstva u kombinaciji su izuzetno moćna u rešavanju problema sa nečistoćom koja se nakuplja u veš mašini, a ujedno i uništavanju bakterija koje nastaju kao posledica nakupljene nečistoće.
Sam proces čišćenja se ne razlikuje znatno u zavisnosti od toga koji model mašine imate, u svakom slučaju sredstva za čišćenje koja ste odabrali stavljate direktno u bubanj. Proces uključuje sledeće korake: potrebno je da u pregradu za deterdžent sipate dve šoljice sirćeta. Nakon što ste stavili sirće, pokrenite program na veš mašini sa najvećom temperaturom. Kada mašina završi program, kompletirajte proces čišćenja tako što ćete direktno u bubanj ubaciti pola šoljice soda bikarbone, a zatim ponovo pokrenute program sa najvećom temperaturom. Kada program završi, dobro osušite bubanj krpom i ostavite otvoren poklopac kako bi se unutrašnjost dobro osušila.
Kako očistiti veš mašinu octom (sirćetom)?
Sirće i samo za sebe je dovoljno efikasno sredstvo, iako je preporuka da se koristi zajedno sa sodom bikarbonom za maksimalizovanje rezultata. Ipak, ukoliko trenutno u kući nemate sodu bikarbonu, a morate hitno očistiti svoju veš mašinu, to sasvim efikasno možete uraditi i koristeći samo sirće kao sredstvo čišćenja. Postupak je vrlo jednostavan – stavite sirće u deo za omekšivač i na prazno pokrenite program mašine na 90 stepeni. Pravilo sušenja veš mašine krpom i ostavljanjem otvorenog poklopca na bubnju par dana nakon čišćenja važi za sve metode, jer se plesni i buđ razvijaju na vlažnim mestima.
Kako očistiti veš mašinu od kamenca?
Usled korišćenja raznih sredstava poput praška, omekšivača, kao i vlage koja je tu često prisustna, pojava kamenca je neminovna posledica. Ipak, čišćenje kamenca nije težak proces ukoliko primenite sledeće savete. U pregradu za deterdžent stavite sirće, otprilike jednu šolju većih dimenzija, a zatim uključite program toplog pranja. Napominjemo da ovom prilikom ne ubacujete nikakav veš, jer postupak služi samo da čišćenje mašine od kamenca. Kada završite postupak, potrebno da dobro osušite unutrašnjost veš mašine.
Kako očistiti gumu na veš mašini?
Gumu od veš mašine je takođe potrebno redovno čistiti, budući da se na njoj usled vlage nemonovno pojavljuje buđ. U ovaj deo se mogu zavući i dlačice kao i druge nečistoće, stoga, kako biste potpuno očistili vašu veš mašinu, savet je to uradite temeljno i da svakom delu posvetite pažnju prilikom čišćenja.
Najefikasniji način da sredite gumu od veš mašine je da natopite neku čistu krpu sapunicom i da laganim pokretima prelazite preko gumenih delova mašine dok je detaljno ne očistite. Budite obazrivi prilikom čišćenja gume, nemojte je grubo povlačiti i skidati, jer ako se ovaj deo mašine uništi vrlo lako može postati neupotrebljiv, a u tom slučaju bi bila potrebna intervencija majstora.
Kako očistiti filter veš mašine?
Filter na veš mašini ima funkciju da spreči da sitnice kojima tu nije mesto dođu do same pumpe, i na taj način štiti veš mašinu od kvarova koji bi mogli nastati ako bi se nešto nepredviđeno našlo u ovom delu mašine. Filter je takođe mesto mesto na kojem se nakuplja veliki broj bakterija zbog vlage, kao i ostala nečistoća, zbog čega je veoma važno redovno čistiti ovaj deo mašine.
Da biste očistili filter veš mašine potrebno je da ga prethodno skinete. Prilikom skidanja filtera obratite pažnju na koji se način integrisan, kako ne biste mehanički oštetiti ovaj element mašine. Usled skidanja filtera postoji mogućnost da će iscuriti nakupljena voda, te savetujemo da stavite neku krpu koja će pokupiti višak vlage. Sam postupak čišćenja filtera veš mašine možete obaviti starom četkicom za zube i uz pomoć sode bikarbone.
Zašto je važno čistiti veš mašinu?
Redovno čišćenje i dezinfekcija veš mašine je veoma važna ne samo da bi vaša mašina imala duži vek trajanja, već i da bi vaša odeća bila zaista čista nakon što je operete u mašini. Budući da vlažno područje predstavlja idealne uslove za razvoj plesni i buđi, a time i raznih klica i bakterija, potrebno je se mašina čisti od ovih pojava koje nastaju kao posledica vlage koja je u veš mašini neminovna. Bakterije koje se razviju u mašini mogu se preneti i na samu odeću, što u određenim slučajevima može izazvati osipe, iritacije i alergijske reakcije, a odeća svakako nije potpuno čista u tom slučaju. Pored toga, nakupljena nečistoća prouzrokuje neprijatne mirise u veš mašini, koji se mogu preneti i na vašu odeću, čime mirisi praška i omekšivača gube funkciju, a generalno, i samo pranje odeće u takvim uslovima je besmisleno budući da odeća u takvim uslovima ne može biti potpuno čista.
Pored toga da vaša odeća bude zaista čista i mirisna nakon pranja, čišćenje mašine je važno i da biste vašoj veš mašini produžili radni vek. Usled nakupljanja nečistoće koja se ne čisti redovno mašina postaje sve manje efikasna, a to dalje može voditi čak i do kvara mašine, što iziskuje dodatne troškove. Sve to možete izbeći jednostavnim, bezbednim i neinvazivnim metodama čišćenja koje možete sprovesti samostalno u svom domu i to uz pomoć jeftinih sredstava. Redovno čišćenje umnogome pospešuje funkcionalnost i efikasnost vaše mašine, čime joj se automatski produžava vek trajanja.
Koliko često bi trebalo da čistite veš mašinu?
Održavanje mašine za veš zaista nije zahtevan zadatakk. Sasvim je dovoljno da detaljno očistite mašinu par puta godišnje da bi efikasno radila bez kvarova i drugih neprijatnosti. Uz pomoć jednostavnih metoda koje svako može primeniti u svom, možete održavati svoju mašinu čistom i dezinfikovanom od bakterija.
Jedino na šta treba da obratite pažnju jeste uputstvo od proizvođača koje ste dobili uz mašinu pri kupovini kako utvrdili da ne postoje neke posebne napomene što se tiče održavanja uređaja, iako se navedene metode generalno smatraju bezbednim i pouzdanim za čišćenje. Ipak, postoji mogućnost da je od strane proizvođača napomenuto da se neka određena sredstva ne smeju koristiti pri održavanju jer mogu da oštete mašinu, stoga za svaki slučaj da biste bili sigurni proverite uputstvo. Ukoliko nema posebnih napomena u vezi sa čišćenjem, možete slobodno održavati svoju veš mašinu na neki od navedenih načina koji je po vama najlakši i najpogodniji.
Znajte da je, u slučaju da dođete u situaciju da nemate u kuči ništa od navedenih sredstava za čišćenje, jedna od najjednostavnijih metoda i da samo uključite svoju veš mašinu na prazno, bez veša, na program sa najtoplijom vodom. Ipak, ova metoda je samo krajnja mera, jer isključivo voda bez ikakvog sredstva neće toliko efikasno očistiti sve nakupljene nečistoće koa sredstva koja deluju kao odstranjivači tih nečistoća.
Foto:Shutterstock
Ažurirano: 19.06.2024
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0