Zašto je važno da bebe puze?
🕑 2 min čitanjaVeliki broj roditelja smatra da je prohodavanje ključno za detetov razvoj, međutim ukoliko dođe da ranog prohodavanja to može da znači da je preskočena neka faza u razvoju poput puzanja. Zapravo, to može da znači da je bebin mozak preskočio neke faze, što može da dovede do određenih problema kasnije.
Ako u prvih šest meseci beba nije dovoljno vremena provodila na stomaku, pa nije ovladala tim položajem – sigurno će pružati otpor ako pokušate da je učite da puzi. Nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja, većina roditelja odustaje, uz konstataciju da njihovo dete ne ume ili ne želi da puzi. Međutim, upornost se isplati i ma koliko delovalo beznačajno, veoma je bitno da beba prođe sve razvojne faze.
Da bi zauzela četvoronožni položaj, beba prvo treba da nauči da se uspravi kada je u položaju potrbuške, zatim da ima oslonac o opružene ruke, kako bi mogla da prebacuje težinu napred-nazad i tek onda da počne da puzi. Ako nije prošla sve faze u uzrastu kada je time trebalo da ovlada, verovatno će početi da se pokreće “kao robot”, ili da se rukama odguruje i kreće pomeranjem unazad.
Kada je beba u četvoronožnom položaju, ona, ljuljajući se i prenosi svoju težinu napred– nazad i na taj način ona jača mišiće trupa zahvaljujući kojima će se održavati u uspravnom položaju.
Brojne studije pokazuju da rano postavljanje deteta na noge dovodi do prenaprezanja mišića, čak i do pojave deformiteta stopala.
Postoji nekoliko načina pomoću kojih možete podsticati dete da puzi:
- Omogućite detetu što više vremena na podu. Istraživanje pomaže bebama da savladaju nove pokrete.
- Smanjite vreme koje provodite noseći bebu i ne postavljajte je prerano u stojeći položaj, jer dolazi do naprezanja mišica koji onemogućavaju puzanje.
- Ne slušajte “trend” da puzanje nije važno- važno je i to veoma.
Postoje dva tipa puzanja: puzanje na stomaku i puzanje koristeći kolena i ruke.
Puzanje tokom kojeg je stomak na podu je manje zahtevno, jer zahteva manje snage i balansa.
Puzanje na rukama i kolenima je od vitalne važnosti za razvoj mozga. Unakrsni bočni pokreti ravnomerno aktiviraju obe strane tela i tada su uključeni koordinirani pokreti koji doprinose razvoju kognitivnih funkcija, kao i lakoći učenja. Takođe je važan koran ka samostalnom hodanju.
Dopustite detetu da puzi koliko želi, čak i onda kada prohoda, jer su benefiti puzanja ogromni.
Pripremila: Brankica Bjelić
Povezane vesti
Komentariši objavu
Trenutno nema komentara na ovu temu.
0